Salamanca to przede wszystkim studenckie miasto. Szczyci się jednym z najstarszych uniwersytetów w Europie. Wąskimi uliczkami przechadzają się liczni studenci z całego świata. Wykładał tutaj mistyk św. Jan od Krzyża czy humanista Fray Luis de Leon, a studiował Cervantes. Kopernik zdobył tutaj uznanie swoją teorią heliocentryczną już w czasach, gdy w innych miejscach uznawano ją za herezję. Ścisłe centrum połyskuje złotawą barwną dzięki kamieniom z Villamayor. Salamanka to także główny przedstawiciel stylu plateresco (tzw. złotniczy, nawiązujący do ornamentyki mauretańskiej). Całe miasto zostało wpisane na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO jako hiszpański pomnik narodowy.
Na obecny kształt miasta wpłynęli Rzymianie oraz Maurowie. Wojna pomiędzy tymi ostatnimi i chrześcijanami doszczętnie zniszczyła miasto. Założony na początku XIII wieku uniwersytet przyniósł mu sławę. W czasie jego powstania miasto mocno zyskało na znaczeniu. Naukowe centrum stanowiło konkurencję dla Oxfordu czy Paryża. Popierano tutaj arabskich myślicieli. Po wypędzeniu ostatnich Maurów z Hiszpański, miasto ponownie zaczęło podupadać. Dzisiaj to międzynarodowe studenckie towarzystwo stanowi główny obrazek Salamanki.
Co warto zobaczyć w Salamance? Zwiedzanie miasta najlepiej zacząć od punktu informacyjnego. Jego budynek można rozpoznać bez problemu i stanowi on jeden z najważniejszych zabytków miasta. Casa de las Conchas (czyli Dom z Muszlami) był pałacem miejskim rycerza Santiaga Talavery Maldonada. Polecił on ozdobić dom muszlami przegrzebka, dzięki którym na murach budynku w słoneczne dni ma miejsce gra cieni. Dzięki umiejscowieniu tutaj informacji, wnętrza można zwiedzić za darmo.
Spod punktu informacyjnego nie jest już daleko do budynku Uniwersytetu. Szczyci się on przede wszystkim bogato zdobioną platereskową fasadą, która stanowi przykład pracy wykonanej z niezwykłą precyzją. Zyskała miano hiszpańskiego arcydzieła w swojej kategorii. Można tutaj dostrzec medalion z wizerunkami Królów Katolickich, wizerunek papieża w otoczeniu kardynałów, ale także widoczna jest postać Wenus, Bachusa czy Junony. Z okazałego dwupoziomowego uniwersyteckiego patio można przejść do sal wykładowych czy sali muzycznej, bogato zdobionej drogocennymi gobelinami i obrazami.
Niepowtarzalnej atmosfery miastu dodają także pozostałe budowle będące przedstawicielami tego samego stylu, zgromadzone dokoła Patio de las Escuelas. Pośrodku placu znajduje się pomnik Fraya Luisa de Leon. W Escuelas Menores można zobaczyć m.in. wyposażenie wnętrz dawnej biblioteki uniwersyteckiej, w tym unikatowy fresk Cielo de Salamanca Gallego. Twórca przedstawił na nim ówczesny stan wiedzy na temat astronomii (XV wiek).
Obserwując okolicę z placu, wyraźnie rzuca się w oczy wysoka wieża Catedral Nueva. Budynek posiada elementy późnogotyckie i barokowe. Ale jego charakterystyczny wygląd wyznaczają przede wszystkim platereskowe portale. W kaplicach świątyni mieści się wiele dzieł sztuki, z których najbardziej wart uwagi jest wizerunek patronki Salamanki, Virgen de la Cueva. Do Catedral Nueva przylega starsza, romańska Catedral Vieja, stanowiąca przykład arcydzieła w swoich czasach. Słynie z potężnego retabulum z 53 scenami z życia Jezusa i Najświętszej Marii Panny i dużego fresku przedstawiającego scenę Sądu Ostatecznego (w wykonaniu Florentina) oraz XII-wiecznej figury z brązu, ozdobionej kamieniami szlachetnymi Virgen de la Vega.
Przechadzając się ulicami Salamanki warto przejść się po różnych barach tapas lub innych knajpkach. Najbardziej korzystne cenowo znajdują się w pobliżu uniwersytetu. A posiadając więcej wolnego czasu w zanadrzu, warto przejechać trochę ponad dwadzieścia kilometrów, by na własne oczy zobaczyć wspaniałe ceramiczne wytwory w tradycyjnym kastylijskim stylu. Słynie z nich Alba de Tormes. Miasteczko jest także celem licznych pielgrzymek. Dawniej miejsce to było duchowym i politycznym centrum kraju. Zmarła tutaj św. Teresa z Avila. Jej szczątki znajdują się w zbudowanym z przepychem kościele karmelitańskiego klasztoru La Anunciacion.
Salamanca nigdy nie była na moje liście miasta, które chce zobaczyć. Jednak pewnego dnia planowałam podróż przez kilka miast i padło na Salamancę – jak bardzo się z tego powodu cieszę! Przepiękne, ciekawe miast, które pozytywnie zaskakuje! Polecam bardzo się tu wybrać. Mi do gustu szczególnie przypadła Katedra oraz Kościół i Klasztor San Esteban.
Znajomy właśnie wrócił z konferencji ekonomicznej w Salamance i bardzo polecał, choć hotele drogie jak na takiej średniej wielkości miasto w Hiszpanii.