wenecja
Europa

Wenecja – miasto św. Marka

Całe miasto jest wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z lotu ptaka kształtem przypomina rybę, przeciętą czymś na kształt litery „S”, którą tworzy Canale Grande (Wielki Kanał). Wenecja leży na 118 wysepkach, a brzegi kanałów łączy ok. 400 mostów. Początkowo budowano mosty drewniane i płaskie, takie żeby mógł przejechać koń. Uliczki Wenecji są zazwyczaj bardzo wąskie i ciemne, kręte oraz długie.

W Wenecji transport odbywa się drogą wodną i nie jest to bynajmniej wadą tego miasta, stanowi nawet bardziej zaletę. Samochodów nie można tam spotkać, a głównym środkiem lokomocji jest vaporetto – tramwaj wodny. Ponad kanałami ciągnie się „sieć” mostów, a za najbardziej znany uchodzi Ponte delle Tette – Most Cycków. Swoją nazwę zawdzięcza kobietom lekkich obyczajów, które w XVI wieku wysiadywały w oknach kamieniczek i pałaców, wabiąc nagimi biustami przechodzących młodzieńców. Innym, z którym również wiążą się ciekawe legendy to Most Westchnień. Na jego temat istnieją dwie wersje. Jedna mówi, że jeśli zakochani na tym moście się pocałują, oznacza to ich rychły ślub. Druga wersja jest nieco bardziej ponura. Z racji, że ten most łączył Pałac Dożów z drogą prowadzącą do więzienia, jego nazwa była związana z westchnieniami skazańców, którzy idąc do więzienia mogli z niego ostatni raz popatrzeć na świat „zewnętrzny”.

Patronem miasta jest św. Marek i to jemu poświęcony jest najstarszy plac miasta – Plac Św. Marka. Na placu znajduje się wieża zegarowa oraz dzwonnica św. Marka Campanile. Niedaleko wspomnianej wieży postawiono budynek kurii biskupiej. W większości są to obiekty zabytkowe, powstałe jeszcze w XVI stuleciu. Po za tym na placu stoi Bazylika Św. Marka – w której złożone są jego relikwie. Na placu, po jego północnej stronie znajduje się budynek Prokuracji Starej, do którego przeniesiono Prokuratorów, którzy byli po doży najważniejszymi osobami we władzach Wenecji. Natomiast po przeciwległej jego części, w południowej, znajduje się budynek Prokuracji Nowej, w której początkowo mieściły się pomieszczenia dla prokuratorów. Z czasem stały się siedzibą gubernatora napoleońskiego, a później austriackiego, natomiast po zjednoczeniu Włoch w Prokuracji Nowej zamieszkiwali kolejni królowie. Obecnie są to apartamenty prezydenckie oraz znajdują się tu również pomieszczenia muzealne. W tym budynku znajduje się także najstarsza, bo od 1720 roku, kawiarnia Wenecji – Vaffe Florian.
Ważną role w życiu publicznym miasta pełni Pałac Dożów i to on był siedzibą kolejnych władców, pełniąc pierwotnie funkcje obronne. Obecnie Pałac Dożów wyróżnia się trzema piętrami, które otaczają z trzech stron renesansowy dziedziniec. Obecnie w tym budynku znajduje się muzeum Museo dell’Opera.

Niedaleko placu św. Marka znajduje się plac Piazzetta di San Marco, nad kanałem, przy którym usytuowano niewielki port, będący przystanią dla statków turystycznych i gondoli. Oprócz tego przy placu znajduje się też kościół San Giorgo Maggiore oraz budynek morskiej komory celnej. Dawniej Piazetta była miejscem nieoficjalnych spotkań polityków, tu także odbywały się egzekucje.

Największą imprezą Wenecji jest Karnawał Wenecki, który zaczyna się między końcem stycznia, a początkiem lutego i trwa około 2 tygodni. Wygląda bardzo bajkowo i kolorowo, ponieważ od świtu do nocy uliczkami przechadzają się ludzie w maskach i kostiumach, które są bardzo charakterystyczne, zaczerpnięte niemal z opery. Wzięło się to może stąd, że w XVII wieku Wenecja uważana była za europejską „stolicę opery”. Większość turystów, jako pamiątkę, przywozi sobie do domu prawdziwą wenecką maskę oraz inne pamiątki wykonane ze szkła – Wenecja, a zwłaszcza wyspa Murano, słynie od wieków z produkcji pięknego szkła, a jego wytwórcy strzegą technik wytwarzania.

Nie zapominajmy, że z tego miasta wywodzi się także najbardziej znany kochanek świata – Casanova oraz słynny podróżnik – Marco Polo (jego imieniem nazwano lotnisko).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *