Co nietypowego zobaczyć w Fatimie?

Fatima jako miasto kojarzy się głównie z sanktuariami maryjnymi. Świadomi turyści powinni poznać także inne atrakcje położone zaledwie kilkanaście lub kilkadziesiąt minut drogi samochodem od miasta. Obejmują one nie tylko i wyłącznie zabytki infrastruktury, ale także i miejsca wartościowe krajoznawczo lub przyrodniczo.

Monumento Natural das Pegadas de Dinossáurios de Serra de Aire

Trasa przemarszu dinozaurów w Pedreira do Galinha, została odkryta w lipcu 1994 roku przez João Carvalho, członka STEA, czyli lokalnego stowarzyszenia speleologów i archeologów. Znajduje się po wschodniej stronie gór Serra d’Aire, około dziesięciu kilometrów od Fatimy. Leży w granicach miejscowości Bairro, w samym sercu parku przyrody Serras d’Aire e Candeeiros. Ta niezwykła atrakcja z geologicznego okresu środkowej jury zawiera nie tylko najstarsze i najdłuższe znane ślady zauropodów, ale także wyjątkowo dobrze zachowane tropy niektórych z największych zwierząt lądowych, jakie kiedykolwiek żyły. Wspomniane relikty były czworonożnymi, roślinożernymi dinozaurami z małymi głowami i długimi szyjami i ogonami. Ich mocne ciała stały na grubych, mocnych kończynach z ostrymi pazurami na kciukach oraz dużymi palcami. Tylne nogi były zwykle większe niż przednie. Ścieżki, które można oglądać na stanowisku Pedreira do Galinha utrwaliły się w węglanowym błocie, które było bardzo drobne i łatwe w kształtowaniu oraz osadzało się w płytkich warunkach śródlądowej laguny. Więcej atrakcji z Fatimy znajdziesz na stronie doportugalii.pl

Grutas de Mira de Aire

Centralny region Portugalii pomiędzy Rio Maior, Alcobaça, Porto de Mós, Batalha, Leiria, Ourém, Torres Novas i Alcanena jest zajmowany przez Góry Wapienne, które tworzą masyw Estremadura. Spośród nich głównymi górami są Aire i Candeeiros. Region ten charakteryzuje się tym, że nie przecinają go żadne rzeki, ponieważ woda deszczowa przesącza się prawie całkowicie przez szczeliny w skałach zamiast spływać po zboczach, tworząc strumienie.

Grota jest częścią bardzo dużej sieci imponujących galerii o długości ponad jedenastu kilometrów, stanowiącej jeden z najważniejszych podziemnych systemów masywu. Charakteryzuje się istnieniem dwóch kopalnych kolektorów paragenetycznych, z dopływami tworzącymi sieć dendrytyczną i zespołem półaktywnych chodników na północy oraz nachylonych na południe. Woda płynie w syngenetycznych galeriach, od północnego do południowego kwadrantu kompleksu, w kierunku źródła Gruta da Pena. Jaskinia ta jest zamieszkana przez kilka endemicznych trogoblontów, a więc chrząszcza ziemnego, pająka jaskiniowego izopod Proaellus lusitanicus.

Museu Nacional Ferroviário

Narodowe Muzeum Kolejnictwa to przestrzeń zbiorowego doświadczenia, dialogu i dzielenia się wiedzą, która otwiera się dla wszystkich jako miejsce do eksperymentowania, refleksji nad związkami dziedzictwa kulturowego z historyczną, symboliczną oraz technologiczną rolą transportu kolejowego w Portugalii. To muzeum o zasięgu międzynarodowym, które opowiada historię tych aspektów na terenie Półwyspu Iberyjskiego. Przenosi turystów w wyjątkową podróż po historii infrastruktury dworcowej Europy, czy świata. Technika, sztuka i nauka przecinają się tu z narracjami społeczeństw, grup, jednostek. Warto wspomnieć, iż to właśnie kolej otworzyła nowe terytoria, stworzyła miasta, połączyła mniej lub bardziej odległe osady, stworzyła i podtrzymała nowe trendy podróżowania oraz potrzeby. Ponadto zmieniła sposób patrzenia na świat. Instytucję zorganizowano w Zespole Kolejowym Entroncamento, na obszarze prawie pięciu hektarów, na który składa się 19 linii ekspozycyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *