fatima
Europa

Co nietypowego zobaczyć w Fatimie?

Fatima jako miasto kojarzy się głównie z sanktuariami maryjnymi. Świadomi turyści powinni poznać także inne atrakcje położone zaledwie kilkanaście lub kilkadziesiąt minut drogi samochodem od miasta. Obejmują one nie tylko i wyłącznie zabytki infrastruktury, ale także i miejsca wartościowe krajoznawczo lub przyrodniczo.

Monumento Natural das Pegadas de Dinossáurios de Serra de Aire

Trasa przemarszu dinozaurów w Pedreira do Galinha, została odkryta w lipcu 1994 roku przez João Carvalho, członka STEA, czyli lokalnego stowarzyszenia speleologów i archeologów. Znajduje się po wschodniej stronie gór Serra d’Aire, około dziesięciu kilometrów od Fatimy. Leży w granicach miejscowości Bairro, w samym sercu parku przyrody Serras d’Aire e Candeeiros. Ta niezwykła atrakcja z geologicznego okresu środkowej jury zawiera nie tylko najstarsze i najdłuższe znane ślady zauropodów, ale także wyjątkowo dobrze zachowane tropy niektórych z największych zwierząt lądowych, jakie kiedykolwiek żyły. Wspomniane relikty były czworonożnymi, roślinożernymi dinozaurami z małymi głowami i długimi szyjami i ogonami. Ich mocne ciała stały na grubych, mocnych kończynach z ostrymi pazurami na kciukach oraz dużymi palcami. Tylne nogi były zwykle większe niż przednie. Ścieżki, które można oglądać na stanowisku Pedreira do Galinha utrwaliły się w węglanowym błocie, które było bardzo drobne i łatwe w kształtowaniu oraz osadzało się w płytkich warunkach śródlądowej laguny. Więcej atrakcji z Fatimy znajdziesz na stronie doportugalii.pl

Grutas de Mira de Aire

Centralny region Portugalii pomiędzy Rio Maior, Alcobaça, Porto de Mós, Batalha, Leiria, Ourém, Torres Novas i Alcanena jest zajmowany przez Góry Wapienne, które tworzą masyw Estremadura. Spośród nich głównymi górami są Aire i Candeeiros. Region ten charakteryzuje się tym, że nie przecinają go żadne rzeki, ponieważ woda deszczowa przesącza się prawie całkowicie przez szczeliny w skałach zamiast spływać po zboczach, tworząc strumienie.

Grota jest częścią bardzo dużej sieci imponujących galerii o długości ponad jedenastu kilometrów, stanowiącej jeden z najważniejszych podziemnych systemów masywu. Charakteryzuje się istnieniem dwóch kopalnych kolektorów paragenetycznych, z dopływami tworzącymi sieć dendrytyczną i zespołem półaktywnych chodników na północy oraz nachylonych na południe. Woda płynie w syngenetycznych galeriach, od północnego do południowego kwadrantu kompleksu, w kierunku źródła Gruta da Pena. Jaskinia ta jest zamieszkana przez kilka endemicznych trogoblontów, a więc chrząszcza ziemnego, pająka jaskiniowego izopod Proaellus lusitanicus.

Museu Nacional Ferroviário

Narodowe Muzeum Kolejnictwa to przestrzeń zbiorowego doświadczenia, dialogu i dzielenia się wiedzą, która otwiera się dla wszystkich jako miejsce do eksperymentowania, refleksji nad związkami dziedzictwa kulturowego z historyczną, symboliczną oraz technologiczną rolą transportu kolejowego w Portugalii. To muzeum o zasięgu międzynarodowym, które opowiada historię tych aspektów na terenie Półwyspu Iberyjskiego. Przenosi turystów w wyjątkową podróż po historii infrastruktury dworcowej Europy, czy świata. Technika, sztuka i nauka przecinają się tu z narracjami społeczeństw, grup, jednostek. Warto wspomnieć, iż to właśnie kolej otworzyła nowe terytoria, stworzyła miasta, połączyła mniej lub bardziej odległe osady, stworzyła i podtrzymała nowe trendy podróżowania oraz potrzeby. Ponadto zmieniła sposób patrzenia na świat. Instytucję zorganizowano w Zespole Kolejowym Entroncamento, na obszarze prawie pięciu hektarów, na który składa się 19 linii ekspozycyjnych.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *