kopenhaga widok z wiezy scaled
Europa

Kopenhaga – kraina Carlsberga

Kopenhaga – symbolem miasta jest Mała Syrenka – jako pomnik postawiona w hołdzie duńskiemu pisarzowi – Hansowi Chrystianowi Andersenowi. Motyw ten zaczerpnięto z legendy o dwóch siostrach – pół kobietach, pól rybach. Obie wypłynęły z głębin morskich i dotarły do wybrzeży Bałtyku, w okolicach Gdańska. Jedna z nich udała się w górę rzeki, a druga dopłynęła do Kopenhagi.

Większość zabytków znajduje się w najstarszej części miasta, w okolicach portu, a im dalej jakby w głąb miasta – tym budynki stają się coraz bardziej monumentalne. Wycieczkę można zacząć od Katedry Roskilde – wybudowanej w stylu gotycko – romańskim, z grobami duńskich królów. Co prawda znajduje się poza miastem, ale można do niej dojechać, nawet rowerem, których w mieście jest sporo do wypożyczenia.

kopenhaga

Na terenie miasta zwiedzić można także pałace, m.in. Amalienborg – Jest królewskim pałacem w stylu barokowym, codziennie w nim odbywa się uroczysta zmiana warty, a wewnątrz budynku znajdują się liczne królewskie apartamenty. Rodzina królewska miała mieć w posiadaniu także swoją letnią rezydencję – Rosenberg, które w rzeczywistości stało się główną siedzibą monarchów aż do połowy XIX wieku. Rosenborg Slot – to jeden z ciekawszych, zabytkowych obiektów architektonicznych w Kopenhadze. Obecnie w tym renesansowym pałacu mieści się muzeum poświęcone historii i kulturze Danii. Pałac otacza przepiękny, wspaniale utrzymany park – Rosenborg Have.

Jako pamiątka dawnych fortyfikacji, do dzisiejszych czasów, zachowała się Cytadela Kastellet. Na jej terenie znajduje się kilka ciekawych zabytków, m.in. bramy Norweska i Zelandzka, Dom Komendanta, kościół garnizonowy oraz zabytkowy wiatrak – Okrągła Wieża, z której szczytu doskonale widać panoramę całego miasta.

Najwyższy punkt widokowy w Kopenhadze

The Christiansborg’s Tower – ta wieża wysoka na 106 metrów pozwala na darmowy wstęp i wjazd dwoma windami na punkt widokowy, z którego zobaczymy całe centrum Kopenhagi. Wstęp jest całkowicie bezpłatny, miejsce jest czynne od wtorku do soboty w godzinach 11-21, a w niedzielę od 11 do 17.30. W sezonie może zdarzyć się, że trafimy na kolejkę, nastomiast po niej zostaniemy skierowani do kontroli bagażu, trochę podobnego do tego jakie czekają nas na lotniskach – na szczęście nasze napoje nie ucierpią.

Za najbardziej znaną kopenhaską świątynię uchodzi Vor Frelsers KirkeKościół Zbawiciela, wybudowany w stylu barokowym. Zwiedzających przyciąga również możliwość wspinaczki na 99 – metrową wieżę. Innym ciekawym obiektem sakralnym jest kościół – Grundtvigs Kirke – i jego konstrukcja, wykonana z żółtej cegły. Jego wyróżnikiem jest nietypowe wnętrze, które łączy w sobie elementy wystroju typowe zarówno dla wiejskiego kościółka, jak i gotyckiej katedry.

Borsen – Jest kolejnym miejscem, które warto odwiedzić. To budowla, którą charakteryzuje długi i niski budynek, a na wieży którego znajduje się szczyt zrobiony ze skręconych smoczych ogonów.

Kanał Nyhavn w centrum Kopenhagi
Kanał Nyhavn w centrum Kopenhagi

W Kopenhadze, podobnie jak w innych dużych miastach, nie brakuje zieleni i parków, w których można wypoczywać. Szczególnym miejscem, może nie rozrywkowym, ale wartym odwiedzenia jest nekropolia Assistens Kirkegard – cmentarz, który powstał w połowie XVIII wieku. Pochowany jest tam pisarz Hans Christian Andersen oraz filozof Soren Kirkegaard. Co ciekawe, mieszkańcy nie traktują tego miejsca, jako cmentarz, ale bardziej jako park, w którym mogą odbywać się niedzielne pikniki. W Kopenhadze można zabawić się, od południa do północy (za darmo) w najstarszym parku rozrywki na świecie – Bakken. Drugim ciekawym parkiem rozrywki jest Tivoli. Najpiękniej wygląda on wieczorem, kiedy to niebo rozbłyska światłem fajerwerków i sale teatralne oraz koncertowe otwierają się. Na uwagę zasługuje także kopenhaskie ZOO, dwa ogrody botaniczne oraz Danmarks Akwarium – pełne tropikalnych ryb i rekinów. To prawdziwe akwaria krajobrazowe, nocne oraz takie, w których wytwarzana jest sztuczna fala.

To z czego jeszcze słynie Kopenhaga to browar znanego każdemu piwa – Carlsberg. Ciągle przyciąga turystów, nie tylko ze względu na fakt produkcji, ale sam budynek, który ma już około stu lat. Jego klasyczne zabudowania z czerwonej cegły zapraszają do zwiedzania, a wewnątrz, po wykupieniu biletu, można zapoznać się z historią kopenhaskiego browarnictwa, a także z metodami produkcji piwa. Stworzono ekspozycje, złożoną z ponad 70 tysięcy butelek piwa z całego świata. Jednak zbiory muzealne są jedną z wielu atrakcji browaru. Drugą stanowi lokalny bar firmowy, w którym można spróbować jednego z setek gatunków piwa. Niektóre z nich są rzadko spotykanie w Europie, a w ogóle niedostępne w naszym kraju.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *