sztokholm
Europa

Sztokholm – miasto na wyspach

Sztokholm – kolejna stolica na mapie naszej wędrówki. Jego położenie jest nietypowe, ponieważ leży w środkowej części kraju, na 14 wyspach, połączonych ze sobą 53 mostami. Swoją powierzchnią obejmuje także ląd stały nad zatoką nad Morzem Bałtyckim. Teren zabudowany miasta stanowi ledwie 1/3 jego powierzchni, pozostałe 2/3 to woda, lasy oraz parki. W mieście znajduje się siedziba rządu, parlamentu oraz rodziny królewskiej.

Miasto stanowi główny ośrodek kulturalny, naukowy, przemysłowy oraz finansowy państwa. To tu powołano Fundację Nobla, która dba o majątek Alfreda Nobla, zapisany w testamencie, a który otrzymują instytucje zajmujące się przyznawaniem tejże nagrody za wybitne osiągnięcia: naukowe, literackie lub za zasługi dla społeczeństwa i ludzkości.

Sztokholm to miasto, które nie zasypia. Ciągle coś się dzieje. Jest miejscem wielu imprez kulturalnych. Co dzień odbywają się jakieś koncerty, muzyki można również posłuchać w klubach. Co roku odbywają się także imprezy cykliczne, m.in. Międzynarodowe Targi w Sztokholmie, Festiwal Tanga, Noc Walpurgii i Sztokholmski Festiwal Filmowy. Za najciekawsze wydarzenie uchodzi Noc Walpurgii, ponieważ odbywa się na terenie skansenu, polega ona na śpiewach i tańcach oraz różnorodnych grach i odprawiana jest na cześć zmarłych i duchów. Festiwal Tanga natomiast ma renomę najlepszego tego typu festiwalu na świecie. Działa tu również Akademia Szwedzka – jest to niezależna organizacja, skupiająca literatów, filologów oraz historyków.

Wokół byłych umocnień obronnych, strzegących miasto, obecnie znajduje się Stare Miasto – Gambla Stan i obejmuje 4 wyspy: Stadsholmen, Ridderholmen, Helgeandsholmen i Stromsborg. Do dziś zachowało swój średniowieczny wygląd i klimat. Dokładne początki miasta nie są już tak znane, ale przyjmuje się, że legendarne już założenie twierdzy Tre Kronor dało początek miastu. Dziś w tym miejscu znajduje się Pałac Królewski (Kungliga Slottet). Stanowi mieszaninę stylu rzymskiego, włoskiego, francuskiego i szwedzkiego. Jest najbardziej monumentalnym budynkiem w mieście, ale kryje w sobie wspaniałe barokowe i rokokowe wnętrza. Apartamenty imponują wspaniałością i rozmiarem eksponatów, natomiast skarbiec olśniewa rzędami wysadzanych klejnotami koron. Warto zajrzeć też do zbrojowni. Dziś wejścia do niego strzegą żołnierze gwardii królewskiej, a dodatkową atrakcją jest możliwość zobaczenia uroczystej zmiany warty.

Na uwagę zasługuje również Ratusz sztokholmski (Stadshuset), który wybudowano stosunkowo niedawno, bo w 1923r., ale pomimo to stanowi symbol Sztokholmu i pełni istotną rolę, ponieważ to w nim rodzina królewska wydaje uroczyste bankiety na cześć laureatów Nagrody Nobla.

Zachód słońca w Sztokholmie
Zachód słońca w Sztokholmie

Najstarsza budowlą Starego Miasta jest katedra gotycka – Storkyrkan – Kościół św. Mikołaja. W tej to katedrze odbywają się wszystkie ważne ceremonie i uroczystości dworskie, m.in. koronacje, śluby, chrzty oraz pogrzeby. Z czasem fasada kościoła została dostosowana do Pałacu Królewskiego i w niej też znajduje się specjalna ława królewska i ambona.

Na uwagę zasługuje także Siedziba Parlamentu Szwedzkiego oraz Szwedzkiego Banku Narodowego (Riksdaghuset). Dawne sale dwuizbowe parlamentu służą obecnie spotkaniom większości parlamentarnej. Łącznikiem między salami jest 45-metrowa sień z eleganckim wystrojem.

Doskonałym przykładem holenderskiego baroku, przeszczepionym na grunt szwedzki, jest Dom Rycerstwa (Riddarhuset). W czasach Parlamentu Czterech Stanów, w budynku tym obradowali przedstawiciele stanu szlacheckiego – rycerskiego. Nad wejściem zamieszczono napis Arte et Marte (Sztuki i wojna). Po obu stronach napisu znajdują się dwa posągi: bogini sztuki i nauki – Minerwa oraz bóg wojny – Mars. Natomiast rzeźby na dachu symbolizują poszczególne cnoty rycerskie: szlachetność, pilność, odwaga, honor, rozwaga oraz siłę. Zwiedzając wnętrze budynku warto zajrzeć do Sali Arbitrażowej.

Ciekawostką dla zwiedzających miasto są także Wieże Królewskie – dwie bliźniacze wieże, które łączy wiadukt nad ulicą. Przez pewien czas na szczycie były restauracje, dziś budynki służą jako miejsca biurowe. Mają po 60m wysokości i liczą 17 kondygnacji.

Zwiedzając nie można także pominąć Opery Królewskiej, która kolorystycznie harmonizuje z Pałacem Królewskim i gmachem parlamentu, a utrzymana jest w stylu neorenesansowym.

Sztokholm to także miasto muzeów. Ma ich ok. dwustu. Do najciekawszych zaliczają się: Muzeum okrętu (Vasa Muzeum), wraz z odrestaurowanym statkiem VASA, który zatonął zaraz po wodowaniu. Szwedzkie Muzeum Historii Naturalnej (Naturhistoriska riksmuseet), w którym można obejrzeć zwierzęta, rośliny, grzyby i minerały oraz skansen. Ukazuje sposób życia w różnych rejonach Szwecji przed epoką industrialną, a poza tym – ogród zoologiczny.

Jeden komentarz

  • Basia

    Bardzo ładne miasto, byłam zimą i polecam zwiedzić kilka muzeów – większość jest bezpłatna, na mnie duże wrażenie zrobiło muzeum narodowe. Stare miasto również piękne. Zmiana warty też warta zobaczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *