amsterdam
Europa

Amsterdam – Wenecja Północy

Czerwone latarnie, nocne życie i pływający targ kwiatowy. A to wszystko traktowane pół żartem, pół serio. Z nutką tajemniczości zapraszam wprost w objęcia Amsterdamu.

Kolorowe kamieniczki, snujące się po mieście kręte alejki, zatrzęsienie entuzjastycznych rowerzystów. Tak wspominam Amsterdam. Co ciekawe, zadziwia spokojem. Wśród tak licznej wielonarodowości jest to miasto nowoczesne. Tajemnicze. Z duszą niekonwencjonalnej kultury.

Amsterdam to miasto kanałów. W samym mieście jest ich aż 160! Nie bez powodu nazywany jest więc Wenecją Północy. Jak na XIX wieczne miasto przystało, znajdziemy tu wiele zabytków. Raj dla ciekawskich, ponieważ obfituje on w liczne miejsca tajemnicze i kontrowersyjne. Zaczynając od słynnej ulicy Red District Light, zwanej amsterdamskim Moulin Rouge. Tutaj funkcjonuje najstarsze muzeum seksu na świecie. Co takiego zawierać może kolekcja? Znajdziemy tu rzeźby, zdjęcia, filmy i różnego rodzaju obrazy. Ulica Red District Light to także nagromadzenie lokali dla dorosłych i otwartą prostytucją w… witrynach sklepowych! Poza dzielnicą „czerwonych latarni”, nocne życie króluje również na Placu Lejdejskim.

Dla wymagających koneserów sztuki polecam rzucić się w wir zwiedzania muzeów. Zaczynając od przodującego Rijksmuseum, po słynne Muzeum Van Gogha, czy Muzeum Stedelijk of Modern Art . To ostatnie oferuje zdecydowanie najlepszą kolekcję sztuki współczesnej w Amsterdamie. Podczas wystaw można podziwiać kolekcje malarstwa i rzeźby, rysunku, grafiki, fotografii, grafiki, sztuki użytkowej i wzornictwa oraz nowych mediów.

Amsterdam to także ikona interesującej architektury. Jednym z najciekawszych zabytków jest Pałac Królewski przy Placu Dam. Jest on siedzibą króla, więc można go zwiedzać tylko okresowo. Nieopodal znajdziemy także Muzeum Figur Woskowych Madamme Tussaud, gdzie można stanąć twarzą w twarz z podobiznami Marilyn Monroe, Rembrandt’a, Lenina, Van Gogh’a, czy Davida Beckham’a.

Zwiedzając Amsterdam, nie zapomnijmy o parkach. Największym i najbardziej popularnym parkiem w centrum Amsterdamu jest Vondelpark. Odwiedza go codziennie tysiące ludzi. Można tu zwiedzić angielski park krajobrazowy, pospacerować wśród stawów, czy zachwycić się różanym ogrodem. Choć Vondelpark to nie tylko przyjemne miejsce do spacerowania. To także Muzeum Filmu , amfiteatr, herbaciarnia i restauracja. Innym miejscem na rekreację i wypoczynek jest Amsterdamse Bos. W lesie znajdziemy aż 137 km szlaków turystycznych, co czyni go jednym z największych parków w Europie.

Warto zwiedzić także XIX-wieczny Hotel Krasnapolski, Begijnhof (pozostałość dawnego klasztoru będąca dziś schronieniem dla samotnych kobiet)czy też XVII-wieczny most Magare Brug nad rzeką Amstel.

Ciekawe jest to, że od 1862 roku odbywa się w Amsterdamie specjalny targ kwiatowy Nosi miano pływającego targu – wszystkie kwiaty wystawiane są na barkach. Ma charakter upamiętniający czas, gdy amsterdamskim kanałem transportowano kwiaty. Dziś są one dowożone ciężarówkami, ale barki pozostały jako symbolika dawnej tradycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *