dlaczego kochamy portugalie
Europa

Dlaczego kochamy Portugalię? Czy warto odwiedzić ojczyznę Cristiano Ronaldo?

Portugalia to jeden z tych krajów europejskich, które cieszą się rosnącą popularnością. Nie sposób pominąć wpływ sukcesu, jaki odniosła reprezentacja piłkarska na Mistrzostwach Europy w 2016 roku. Ale to nie wszystko. Czy warto i dlaczego warto? Cicha woda brzegi rwie! Sprawdźmy, jakie atrakcje kryje najbardziej wysunięte na zachód państwo Półwyspu Iberyjskiego.

Portugalia kontra Reszta Europy – turystyka?

Europa to sporo krajów, które zdecydowanie bardziej kojarzą nam się z dobrymi okolicznościami do tego, by założyć plecak turystyczny i delektować się niecodziennymi widokami. W kontekście wyprawy do Portugalii akcesoria wyprawowe ograniczają się właściwie do bidonu. No chyba że wybieramy się tam w zimie, co zresztą może być genialnym pomysłem. Słyszeliście o śmiesznie tanim wynajmie domków o tej porze roku?

No dobrze – prawdę mówiąc, trudno narzekać na atrakcyjność terenu w Portugalii, natomiast jej największe atuty to dla znacznej części turystów miejsca bardziej zaludnione. To przede wszystkim stolica – Lizbona.

Jest najbardziej znanym miastem i jednocześnie – największym miastem, które zamieszkuje ponad pół miliona osób. Słynie z nieustającej zabawy (to miasto tętni życiem) i niesamowitego klimatu miasta, ale również z ciekawych obiektów przyrodniczych (jak np. największy w Europie park miejski – Park Monsanto o powierzchni 10 kilometrów kwadratowych). Pomimo wielu trudnych sytuacji – sporów, a także trzęsień ziemi – nietrudno odczuć tam genialny oddech historii.

co warto zobaczyc w portugalii

Madera – tu wychował się najlepszy piłkarz na świecie

1985 rok był bardzo ważny dla rozwoju Madery – archipelagu, którego port lotniczy 30 lat później obsłużył 3 miliony podróżujących. To wtedy na świat przyszedł Cristiano Ronaldo, który dziś jest najbardziej rozpoznawalnym Portugalczykiem i ambasadorem Madery.

Największym miastem jest tu Funchal. Dla Polaków ciekawe także ze względu na to, że przebywał tam Józef Piłsudski, natomiast przede wszystkim dlatego, że Funchal to miasto słynnego CR7. Dzisiaj możemy tam odwiedzić Muzeum Cristiano Ronaldo, a także odpocząć w czterogwiazdkowym hotelu Pestana CR7.

Cudowne Porto!

Grzechem byłoby pominięcie Porto w kontekście najbardziej atrakcyjnych miejsc Portugalii. To niesamowite, drugie co do wielkości miasto Portugalii. Na uwagę zasługuje choćby niesamowita architektura miasta, skupiająca zarówno średniowieczne, jak i nowoczesne obiekty – a także wycieczki z przewodnikiem, połączone z degustacją lokalnego wina.

Wybrzeże Algarve

Znajdujący się na południu Portugalii region Algarve to najbardziej turystyczne miejsce wśród Portugalczyków i odwiedzających z całego świata – corocznie przyjeżdża tam nawet 3 miliony ludzi! Zupełnie się nie dziwimy, bo jaskinie i plaże są przepiękne, a miasteczka takie jak Lagos czy Faro naprawdę urocze.

Wyprawa do Portugalii – co wybrać?

Z jednej strony – wszystkie wspomniane miejsca są całkiem nieźle rozwinięte pod kątem komunikacji – mają swoje lotniska i dobre połączenia miejskie. Natomiast są oddalone od siebie na tyle daleko, że musimy zdecydować czy wybieramy się na dłuższy wyjazd, czy celem podróży będzie albo Lizbona, albo Madera, albo Porto. Oczywiście możemy zdecydować się na objazdówkę i zobaczyć więcej, ale mniej dogłębnie – niezależnie od decyzji – na pewno znajdzie się coś, czym można nacieszyć oko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *