lizbona
Europa

Lizbona – tam gdzie zabawa trwa całą dobę

Miasto tętniące życiem 7 dni w tygodniu? To właśnie Lizbona. Nie ma tam dnia bez organizacji imprez w lokalnych klubach ale i na ulicach. Zabawa trwa tam aż do świtu. Ludzie wychodzą na ulicę, aby spotkać się ze znajomymi i wspólnie celebrować czas spędzony na zabawie. Nie ma co się dziwić, że Portugalczycy z reguły są niezwykle wesołymi ludźmi, jak mają takie zwyczaje w swoim kraju. Zabawie sprzyja liberalne prawo nie zabraniające spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Ponadto, zabawie na świeżym powietrzu towarzyszy również pogoda, jaka w Portugalii jest wręcz znakomita. Kluby, dyskoteki oraz bary czekają na rzeszę spragnionych imprez turystów jak i lokalnych mieszkańców.

Stolica Portugalii, Lizbona położona jest na wybrzeżu Atlantyku. Zaskakujące może być to, że granice miasta nie są do końca sprecyzowane. Wprowadza to pewnego rodzaju chaos administracyjny, który jednak nie jest aż tak bardzo uciążliwy dla mieszkańców. Pomimo tego, jest to najbogatszy region Portugalii. Nie ma co się więc dziwić, że jego mieszkańcy mają powody do zadowolenia i mają ochotę na codzienne świętowanie i zabawę.

A także na sport. Lizbona jest bowiem centralnym miejscem sportowych rozgrywek, jakie mają miejsce na terenie Portugalii. Swoją siedzibę ma tu miedzy innymi klub piłkarski Sporting CP. Na stadionie Estádio da Luz rozgrywany był mecz finałowy Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2004 roku. Wicemistrzami Europy została wtedy Portugalia. Natomiast mistrzami – Grecja.

Będąc w Lizbonie warto odwiedzić kilka interesujących miejsc, dzięki którym pobyt w tym mieście zaliczyć będzie można do udanych. Jednym z takich jest zamek św. Jerzego. Udając się do niego, można będzie podziwiać dodatkowo najstarszą część miasta. Sam zamek pochodzi z XII wieku. Został zdobyty w trakcie oblężenia Lizbony. Udało się to dzięki walecznemu rycerzowi, który poświęcając życie, uniemożliwił zamknięcie się bram zamku. W późniejszych latach, gdy stolicą Portugalii została już na stałe Lizbona, zamek stał się siedzibą dworu. Rok 1755 był tragiczny dla zamku. W skutek trzęsienia ziemi został doszczętnie zniszczony. Z początkiem lat 30. XX wieku zaczęto jego odbudowę. Dzięki temu dziś, turyści mogą udawać się na zamek, obserwując z niego piękną panoramę Lizbony.

Osoby religijne, powinny również udać się do Katedry Najświętszej Maryi Panny. Ta rzymskokatolicka katedra zbudowana została w stylu romańskim, w 1150 roku. Powstała na cześć śmiałków, dzięki którym udało się wyzwolić stolicę Portugalii spod wpływu Maurów. Po zdobyciu Lizbony, meczet Maurów został wyburzony i właśnie na jego miejscu została postawiona ta oto katedra.

Udając się do dzielnicy Lizbony, Belém, można będzie podziwiać monumentalny Pomnik Odkrywców. Ma on kształt karaweli (jednopokładowy, dwu lub trójmasztowy żaglowiec). Pomnik powstał w 1940 roku. Dwadzieścia lat później został przebudowany. Dziś możemy go podziwiać właśnie w tej nowej wersji. Pomnik jest o tyle ważny, że można na nim podziwiać postaci związane z odkryciami geograficznymi. Można tam odnaleźć rzeźby postaci takich jak Vasco da Gama, Ferdynand Magellan czy Bartolomeu Dias. Jest możliwość wejścia na taras widokowy znajdujący się na samym szczycie pomnika. Można z niego obserwować całą dzielnicę Lizbony.

W Lizbonie znajdzie się również coś dla miłośników militariów. Odwiedzić można tam militarną budowlę Torre de Belém. Powstała ona w stylu mauretańskim, charakteryzującym się połączeniem gotyku z morskimi motywami oraz orientalnymi elementami. Gdy powstała, pełniła funkcję strażnika lizbońskiego portu. Pomagała również żeglarzom dotrzeć bez większych problemów na ląd. Obecnie, jest największą atrakcją turystyczną znajdującą się w stolicy Portugalii. Nie ma co się dziwić, gdyż znajduje się ona na liście Światowego dziedzictwa UNECO. O czymś to w końcu świadczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *