sofitel hotel warszawa
Europa,  Polska

Z wizytą w stolicy – poznaj najpiękniejsze parki i ogrody w Warszawie

Czy wiesz, że w Warszawie istnieje 76 parków o łącznej powierzchni 715 hektarów? Są one zróżnicowane nie tylko pod względem wielkości, lecz także epok, w których powstały, i dominujących wówczas stylów. Jest więc w czym wybierać, bo przecież stolica Polski to oprócz zabytków z kamienia i cegły również te zielone, wspaniałe pomniki przyrody. Dzięki nim Warszawa zyskała miano jednej z najbardziej zielonych stolic Europy.

Wiosna i lato to doskonały czas, żeby wybrać się na Mazowsze. Kwitnące drzewa i kwiaty, ciepłe promienie słońca – czego chcieć więcej? Może tylko wygodnego noclegu w hotelu w Warszawie.

Jeśli szukasz chwili wytchnienia od miejskiego zgiełku i zabytków, wybierz się do parku. W stolicy jest ich więcej niż myślisz.

Gdzie królowie piechotą chodzili – Łazienki Królewski i Ogród Saski

Najsłynniejszy park w Warszawie to oczywiście Łazienki Królewskie. Dawna letnia rezydencja króla Stanisława Augusta Poniatowskiego jest obecnie ulubionym miejscem warszawiaków i turystów. Na jego terenie znajdziesz oprócz pałaców nie jeden wspaniały ogród, ale aż cztery:

  • XVIII-wieczny Ogród Królewski,
  • XIX-wieczny Ogród Romantyczny,
  • XX-wieczny Ogród Modernistyczny,
  • Nowy Ogród Chiński.

Jedną z bardziej znanych atrakcji są tu wiewiórki na tyle oswojone, że często podchodzą do ludzi. Wystarczy tylko wyciągnąć do nich dłoń pełną orzeszków.

Drugim królewskim ogrodem, który warto odwiedzić, jest Ogród Saski. Swoje powstanie zawdzięcza on Augustowi III. Przez wieki to miejsce przeżywało zarówno okresy świetności, jak i upadku. W 1948 roku ogród poddano renowacji. Dziś zachwyca tu nie tylko zieleń, lecz także barokowe rzeźby, zegar słoneczny, fontanna i pomniki. Ogród Saski zaprasza również rodziców z dziećmi do korzystania z placu zabaw. Park znajduje się w Śródmieściu, na rogu ulic Marszałkowskiej i Królewskiej. Łazienki Królewskie także mieszczą się w dzielnicy Śródmieście, ale przy ulicy Agrykola 1.

Łazienki królewskie w wersji mini – Park Agrykola

Nie jesteś zwolennikiem dużych parków, po których spacer zajmuje kilka godzin? Jeżeli wolisz nieco mniejsze, ale równie atrakcyjne tereny, spodoba Ci się w Parku Agrykola (nazywanym Łazienkami Północnymi), położonym na wschód od Zamku Ujazdowskiego. Do dyspozycji spacerowiczów są alejki i plac zabaw. W pakiecie jest również imponująca panorama na zamek.

Na sportowo – Park Skaryszewski

Niedaleko Stadionu Narodowego na Pradze Południe znajduje się jeden z największych parków w Polsce – Park Skaryszewski. Zaprojektowano go w latach 1905–1916. W parku możesz nie tylko spacerować wśród zieleni, lecz także wypożyczyć kajak lub rower wodny i popływać po Jeziorze Kamionkowskim. To niezwykła zielona enklawa, którą upodobali sobie miłośnicy biegania, nordic walkingu i innych aktywności.

W poszukiwaniu królika i sztuki – Królikarnia

Nieprzypadkowo ten mokotowski park swoją nazwę zawdzięcza polowaniom na króliki, które odbywały się tu w czasach saskich. Na szczęście dziś w Królikarni nikt nie poluje, a w tutejszym pałacu odbywają się wystawy, spektakle i koncerty oraz wydarzenia plenerowe w romantycznej scenerii parku. Można podziwiać tu oprócz przyrody także Park Rzeźby, a w nim prace z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie takich artystów jak m.in. Xawery Dunikowski.

Nie tylko karuzela – Kępa Potocka

Tego, że na Bielanach stała niegdyś karuzela, możesz dowiedzieć się z piosenki Marii Koterbskiej. A czy wiesz, że zlokalizowane są tu także park i mały kanał? Kępa Potocka, bo tak nazywa się park, to spokojne miejsce na rodzinny spacer. Jeśli będziesz w okolicach Bielan lub Żoliborza – wpadnij tu z wizytą.

Planujesz wycieczkę do stolicy? AccorHotels przygotował dla Ciebie najlepszą bazę noclegową. O resztę atrakcji zadbała jedyna taka – Warszawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *