
Stambuł – azjatycko – europejski kolos
Największe miasto świata. Największe miasto Turcji. Najwięcej znajduje się tu zabytków dla spragnionych zwiedzania turystów. Wszystkie pozytywne określenia z „naj” idealnie pasuje do opisu tego miasta. Jest ono niezwykle zróżnicowane, ze względu na wstępujące tu kulturowe sprzeczności. Z jednej strony azjatycka kultura. Z drugiej bardziej europejskie klimaty.
Jest to jedyne miasto na świecie, które położone jest na aż dwóch kontynentach. Dzięki temu, jest tak niezwykłe. Metropolia podzielona jest na 27 dzielnic. Turyści, zazwyczaj wybierają się na stronę europejską, ze względu na dużą liczbę zabytków, jaka została tam zachowana. Część azjatycka jest bardziej dzika i niedostępna. Dlatego też, nieliczne grono turystów tam właśnie się wybiera, aby zasmakować nieco azjatyckiego ducha.
Imprez artystycznych i kulturalnych w Stambule jest co nie miara. Jedną z najważniejszych imprez Turcji jest Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Dzieła sztuki współczesnej podziwiać można natomiast na Biennale. Ta impreza artystyczna gromadzi duże grono awangardowych i nowoczesnych artystów, którzy mogą tam zaprezentować przed szeroką publicznością swoje dzieła. Dla miłośników sztuki, w Stambule jest jeszcze więcej atrakcji. Znajduje się tu również Muzeum Pera. Oglądać tam można między innymi dzieła Picasso oraz Rembrandta. Na terenie tureckiego kolosa znajduje się jeszcze kilka muzeów, na które jak najbardziej się natrafi podczas zwiedzania miasta. Wszystkie są godne uwagi.
Stambuł posiada również polski akcent. To właśnie w tym azjatycko – europejskim mieście zmarł w 1855 roku polski wieszcz Adam Mickiewicz. Na jego cześć powstało Muzeum Adama Mickiewicza. Umiejscowione jest w domu, w którym autor „Pana Tadeusza” zmarł. Utworzone zostało w setną rocznicę jego śmierci. Ekspozycja, jaka znajduje się w stambulskim muzeum, została przygotowana przez przedstawicieli warszawskiego muzeum ku czci poety.
Tureckie miasto, jak przystało na największe na świecie miejsce, pozwala turystom na spędzenie niezapomnianych chwil. Szczególnie, polecane jest turystom nastawionym na zwiedzanie. Zabytków jest tu co niemiara. Zacząć warto od Bazaru Egipskiego. Najstarszy bazar w mieście, kryje w sobie prawdziwe cuda. W 80 sklepach, jakie się tam znajdują, można znaleźć dosłownie wszystko. Będzie to idealne miejsca dla osób lubiących się targować. Jak wiadomo, dla Turków obrazą jest, jeśli od razu kupimy daną rzecz. Nawet, jeśli dana cena będzie nam pasowała. Należy więc pamiętać o zwyczaju targowania, aby nie obrazić tamtejszych mieszkańców.
Religijny aspekt w Stambule, jak w całej Turcji jest bardzo silny. Nie ma co się dziwić, że znajduje się tu spora ilość meczetów. Część z nich jest godna odwiedzenia. Jednym z nich jest Błękitny Meczet. Jest to przykład klasycznej sztuki islamskiej. Charakterystycznym elementem takiej sztuki są kopuły oparte na kolistych murach, wielkie dziedzińce połączone z salą modlitw. Przestrzeń wewnętrzna dla twórców tej sztuki jest znacznie ważniejsza. Dlatego też meczety są dużo bardziej okazałe w swoim wnętrzu, niż z zewnątrz. Charakteryzują się one monumentalną formą.
Meczet Sultan Eyüp jest natomiast najważniejszą świątynią w Stambule. Jest to pierwsza budowla muzułmańska o charakterze religijnym, jaka pojawiła się w tym azjatycko – europejskim kolosie. Jest on warty odwiedzenia ze względu na znajdujące się tam pamiątki po Mahomecie. Sam meczet, wyposażony jest w kilka dodatkowych pomieszczeń użytkowych. Znajduje się tu miejsce dla ubogich, gdzie mogą się posilić i otrzymać potrzebną pomoc. Ważnym miejscem jest również medresa czyli teologiczna szkoła muzułmańska. Początkowo wykładano tu jedynie Koran. Uczono również prawa i języka arabskiego. Gdy szkoła zaczynała się rozwijać, wprowadzono również nauki ścisłe. Medresa odegrała jednak niechlubną rolę w wychowaniu wielu osób, które w późniejszym czasie zaczęły działać w ruchu talibów. Przy meczecie znaleźć można również łaźnie.
W związku z tym, że Stambuł jest miastem wielowyznaniowym, obecne są tu także chrześcijańskie kościoły. Jednym z nich jest Kościół św. Zbawiciela. Bizantyjski kościół pełni obecnie funkcję muzeum, na którego terenie można obejrzeć wszelkiego rodzaju mozaiki i freski.
Godne uwagi wydają się być również pałace. Pałac Dolmabahçe jest pierwszym europejskim budynkiem w mieście. Oczywiście, nie cały pałac turyści mogą zwiedzać. Można będzie udać się do części oficjalnej, jaką stanowi Selamlik. W tym oto miejscu, odbywały się spotkania sułtana Abdulmecida I. Miejsce to jest dość obszerne. Zwrócić należy uwagę na Wrota Mabeyn-i Hümayun, przez które będzie się wchodziło do pałacu. Bogato zdobiony hol przepełniony jest kryształowymi żyrandolami. Znajduje się tu również porcelanowy kominek. Zachwycić będą nas mogły również kryształowe schody. Oczywiście, nie są one w całości wykonane z tego materiału. Jedynie ich balustrada jest kryształowa. Udając się do Sali z Panoramą, można będzie podziwiać piękny widok na Bosfor. W samym wnętrzu, warto zwrócić uwagę na podłogę, która utworzona została w formie gwiazd. Drugą częścią, do której można będzie w tym miejscu zajrzeć jest Harem. Jak sama nazwa wskazuje, jest to miejsce jakie zostało przydzielone do użytku kobiet. W miejscu tym mieszkała królowa matka, sam sułtan oraz jego liczne żony. Pomieszczenie to podzielone było na szereg sal o różnych kolorach. Wymienić można wśród nich Czerwony Pokój, Różowy Hol oraz Niebieski Hol. W każdym w tych miejsc, przyjmowani byli inny goście. Czerwony Pokój służył audiencją dla zagranicznych posłańców. Różowy Hol należał do królowej matki. W Niebieskim Holu urzędował sam sułtan.
Długo by można opisywać zabytki, jakie mieszczą się w Stambule. Nie sposób ich jednak wszystkich opisać. Klimat śródziemnomorski, z domieszką klimatu kontynentalnego na pewno sprzyjał będzie zwiedzaniu wszystkich tych miejsc. Ciepłe lato, śnieżne zimy pozwalają na zachowanie pełnej równowagi w tym miejscu.

