stambul
Europa

Stambuł – azjatycko – europejski kolos

Największe miasto świata. Największe miasto Turcji. Najwięcej znajduje się tu zabytków dla spragnionych zwiedzania turystów. Wszystkie pozytywne określenia z „naj” idealnie pasuje do opisu tego miasta. Jest ono niezwykle zróżnicowane, ze względu na wstępujące tu kulturowe sprzeczności. Z jednej strony azjatycka kultura. Z drugiej bardziej europejskie klimaty.

Zaktualizowano 14 stycznia, 2024.

Jest to jedyne miasto na świecie, które położone jest na aż dwóch kontynentach. Dzięki temu, jest tak niezwykłe. Metropolia podzielona jest na 27 dzielnic. Turyści, zazwyczaj wybierają się na stronę europejską, ze względu na dużą liczbę zabytków, jaka została tam zachowana. Część azjatycka jest bardziej dzika i niedostępna. Dlatego też, nieliczne grono turystów tam właśnie się wybiera, aby zasmakować nieco azjatyckiego ducha.

Imprez artystycznych i kulturalnych w Stambule jest co nie miara. Jedną z najważniejszych imprez Turcji jest Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Dzieła sztuki współczesnej podziwiać można natomiast na Biennale. Ta impreza artystyczna gromadzi duże grono awangardowych i nowoczesnych artystów, którzy mogą tam zaprezentować przed szeroką publicznością swoje dzieła. Dla miłośników sztuki, w Stambule jest jeszcze więcej atrakcji. Znajduje się tu również Muzeum Pera. Oglądać tam można między innymi dzieła Picasso oraz Rembrandta. Na terenie tureckiego kolosa znajduje się jeszcze kilka muzeów, na które jak najbardziej się natrafi podczas zwiedzania miasta. Wszystkie są godne uwagi.

Stambuł posiada również polski akcent. To właśnie w tym azjatycko – europejskim mieście zmarł w 1855 roku polski wieszcz Adam Mickiewicz. Na jego cześć powstało Muzeum Adama Mickiewicza. Umiejscowione jest w domu, w którym autor „Pana Tadeusza” zmarł. Utworzone zostało w setną rocznicę jego śmierci. Ekspozycja, jaka znajduje się w stambulskim muzeum, została przygotowana przez przedstawicieli warszawskiego muzeum ku czci poety.

Tureckie miasto, jak przystało na największe na świecie miejsce, pozwala turystom na spędzenie niezapomnianych chwil. Szczególnie, polecane jest turystom nastawionym na zwiedzanie. Zabytków jest tu co niemiara. Zacząć warto od Bazaru Egipskiego. Najstarszy bazar w mieście, kryje w sobie prawdziwe cuda. W 80 sklepach, jakie się tam znajdują, można znaleźć dosłownie wszystko. Będzie to idealne miejsca dla osób lubiących się targować. Jak wiadomo, dla Turków obrazą jest, jeśli od razu kupimy daną rzecz. Nawet, jeśli dana cena będzie nam pasowała. Należy więc pamiętać o zwyczaju targowania, aby nie obrazić tamtejszych mieszkańców.

Religijny aspekt w Stambule, jak w całej Turcji jest bardzo silny. Nie ma co się dziwić, że znajduje się tu spora ilość meczetów. Część z nich jest godna odwiedzenia. Jednym z nich jest Błękitny Meczet. Jest to przykład klasycznej sztuki islamskiej. Charakterystycznym elementem takiej sztuki są kopuły oparte na kolistych murach, wielkie dziedzińce połączone z salą modlitw. Przestrzeń wewnętrzna dla twórców tej sztuki jest znacznie ważniejsza. Dlatego też meczety są dużo bardziej okazałe w swoim wnętrzu, niż z zewnątrz. Charakteryzują się one monumentalną formą.

Meczet Sultan Eyüp jest natomiast najważniejszą świątynią w Stambule. Jest to pierwsza budowla muzułmańska o charakterze religijnym, jaka pojawiła się w tym azjatycko – europejskim kolosie. Jest on warty odwiedzenia ze względu na znajdujące się tam pamiątki po Mahomecie. Sam meczet, wyposażony jest w kilka dodatkowych pomieszczeń użytkowych. Znajduje się tu miejsce dla ubogich, gdzie mogą się posilić i otrzymać potrzebną pomoc. Ważnym miejscem jest również medresa czyli teologiczna szkoła muzułmańska. Początkowo wykładano tu jedynie Koran. Uczono również prawa i języka arabskiego. Gdy szkoła zaczynała się rozwijać, wprowadzono również nauki ścisłe. Medresa odegrała jednak niechlubną rolę w wychowaniu wielu osób, które w późniejszym czasie zaczęły działać w ruchu talibów. Przy meczecie znaleźć można również łaźnie.

W związku z tym, że Stambuł jest miastem wielowyznaniowym, obecne są tu także chrześcijańskie kościoły. Jednym z nich jest Kościół św. Zbawiciela. Bizantyjski kościół pełni obecnie funkcję muzeum, na którego terenie można obejrzeć wszelkiego rodzaju mozaiki i freski.

Godne uwagi wydają się być również pałace. Pałac Dolmabahçe jest pierwszym europejskim budynkiem w mieście. Oczywiście, nie cały pałac turyści mogą zwiedzać. Można będzie udać się do części oficjalnej, jaką stanowi Selamlik. W tym oto miejscu, odbywały się spotkania sułtana Abdulmecida I. Miejsce to jest dość obszerne. Zwrócić należy uwagę na Wrota Mabeyn-i Hümayun, przez które będzie się wchodziło do pałacu. Bogato zdobiony hol przepełniony jest kryształowymi żyrandolami. Znajduje się tu również porcelanowy kominek. Zachwycić będą nas mogły również kryształowe schody. Oczywiście, nie są one w całości wykonane z tego materiału. Jedynie ich balustrada jest kryształowa. Udając się do Sali z Panoramą, można będzie podziwiać piękny widok na Bosfor. W samym wnętrzu, warto zwrócić uwagę na podłogę, która utworzona została w formie gwiazd. Drugą częścią, do której można będzie w tym miejscu zajrzeć jest Harem. Jak sama nazwa wskazuje, jest to miejsce jakie zostało przydzielone do użytku kobiet. W miejscu tym mieszkała królowa matka, sam sułtan oraz jego liczne żony. Pomieszczenie to podzielone było na szereg sal o różnych kolorach. Wymienić można wśród nich Czerwony Pokój, Różowy Hol oraz Niebieski Hol. W każdym w tych miejsc, przyjmowani byli inny goście. Czerwony Pokój służył audiencją dla zagranicznych posłańców. Różowy Hol należał do królowej matki. W Niebieskim Holu urzędował sam sułtan.

Długo by można opisywać zabytki, jakie mieszczą się w Stambule. Nie sposób ich jednak wszystkich opisać. Klimat śródziemnomorski, z domieszką klimatu kontynentalnego na pewno sprzyjał będzie zwiedzaniu wszystkich tych miejsc. Ciepłe lato, śnieżne zimy pozwalają na zachowanie pełnej równowagi w tym miejscu.

Plan zwiedzania Stambułu w trzy dni

Stambuł – miasto z tysiącletnią historią, rozciągające się na dwóch kontynentach, uderzające różnorodnością kultur, zapachów i smaków. Planowanie wizyty w takim miejscu może być wyzwaniem, zwłaszcza gdy ma się tylko 3 dni. Z tej części artykułu dowiesz się, jak maksymalnie wykorzystać czas i przygotować znakomity plan zwiedzania, który pozwoli Ci poczuć puls tego fascynującego miejsca. Niech każda minuta w Stambule stanie się niezapomnianym doświadczeniem.

Dzień 1: Poznaj klasykę Stambułu

Rano – Hagia Sophia i Błękitny Meczet
Rozpocznij dzień od dwóch ikon Stambułu, które znajdują się tuż obok siebie.

 • Hagia Sophia (Świątynia Mądrości Bożej) – niegdyś chrześcijańska bazylika, później meczet, dziś znakomity muzeum. Jej kopuła, jak poezja zamknięta w architekturze, wznosi się nad miastem, przypominając o wielkich cywilizacjach, które przewinęły się przez Stambuł. (źródło: Hagia Sophia)
 • Błękitny Meczet (Sultanahmet Camii) – zlokalizowany naprzeciw Hagii Sophii, znany z przepięknych niebieskich płytek Iznik wewnątrz. Rozważ wizytę we wczesnych godzinach porannych, by uniknąć tłumów.

Południe – Topkapi
Nieopodal Hagii Sophii rozciąga się pałac Topkapi, dawna siedziba sułtanów.

 • Odwiedź Harem, gdzie możesz zobaczyć luksusową stronę życia tureckich sułtanów.
 • Szlak szmaragdów i diamentów, czyli Skarbiec Pałacu Topkapi, to miejsce, które aż lśni od bogactwa i historii.

Pamiętaj, że zwiedzanie Topkapi może zająć kilka godzin, więc zadbaj o wygodne obuwie.

Popołudnie – Bazar Sultanahmet
Zgłębiając okolice, skieruj się na Bazar Sultanahmet, gdzie na stoiskach szczelnie ułożone są pamiątki, niezliczone przyprawy, a smak świeżo zaparzonej tureckiej herbaty spotęguje Twoje doświadczenie.

Dzień 2: Zanurz się w codzienność Stambułu

Rano – Rejs po Bosforze
Zacznij drugi dzień od porannego rejsu po Bosforze.

 • Wybierz się na prom turystyczny lub prywatną łódkę, która zabierze Cię w podróż między Europą a Azją.
 • Podziwiaj widoki pałaców, meczetów i Stambulskiej nowoczesności.

Południe – Istiklal Caddesi i Galata
Po powrocie na ląd, udaj się na Istiklal Caddesi, tętniącą życiem ulicę w dzielnicy Beyoğlu. Tu historię przeplata się z nowoczesnością:

 • Przemierzaj ulicę pełną sklepów, kawiarni i galerii. Na uwagę zasługuje również historyczny tramwaj, który jeździ po Istiklal.
 • Wejdź na wieżę Galata, z której rozpościera się niesamowita panorama miasta.

Popołudnie – Karaköy i Dolmabahçe
Po południu przenieś się w okolice Karaköy.

 • Odwiedzając Pałac Dolmabahçe, odkryjesz luksusowe życie ostatnich sułtanów Imperium Osmańskiego.
 • Spaceruj brzegiem wody, gdzie możesz zjeść świeże ryby w jednej z wielu restauracji z widokiem na Bosfor.

Dzień 3: Odkryj unikalne strony Stambułu

Rano – Mury Konstantynopolu
Zacznij dzień od historycznych Murów Konstantynopolu, które bronili miasta przed najazdami przez setki lat.

 • Spacerując wzdłuż murów, poczujesz oddech historii.

Południe – Bazar Egipski i rejs po Złotym Rogu
Następnie kieruj się ku blaskowi i kolorytowi Bazaru Egipskiego (Bazaru Przypraw).

 • Pozwól, by aromaty przypraw i żywych kolorów owoców przeniosły Cię w świat orientalnych przyjemności.
 • Z bazar, możesz wyruszyć na rejs po Złotym Rogu, by zobaczyć inną perspektywę Stambułu.

Popołudnie – Chora i Złoty Róg
Po południu warto odwiedzić Muzeum Chora, zachwycające mozaikami i freskami.

 • To miejsce, które każdego urzeka swą mistyczną atmosferą i sztuką.
 • Następnie zakończ dzień relaksem na jednym z tarasów z widokiem na Złoty Róg.

Wskazówki na koniec

W Stambule czas mija niezwykle szybko, dlatego postaraj się:

 • Planować z wyprzedzeniem – niektóre atrakcje wymagają wcześniejszego zarezerwowania biletów.
 • Być elastycznym – miasto pełne jest niespodzianek, warto być gotowym na zmiany planów.
 • Smakować lokalnej kuchni – ciesz się bogactwem smaków tureckiej kultury, od kebabów po baklawę.

Miasta takie jak Stambuł przypominają o sile ludzkiego ducha, który potrafi stworzyć wielkość złączoną z historią i nowoczesnością. To miejsce, gdzie każdy zakątek kryje inne doświadczenie – czy to w formie zapierającej dech panoramy, dziedzictwa kulinarnego czy magicznej atmosfery otaczających ulic. Miej nadzieję, że ten poradnik pomoże Ci złapać nieco z tego ducha Stambułu.

Stambuł to miasto, które nigdy nie przestaje inspirować – od majestatycznych zabytków po codzienne scenki życia miejskiego. Jeśli pozwolisz sobie na chwilę zadumy nad jego błękitnym horyzontem przy filiżance mocnej tureckiej kawy, zrozumiesz dlaczego to miasto od wieków przyciąga podróżnych z całego świata. Więc przygotuj się na tę przygodę i pozwól Stambułowi opowiedzieć Ci swoją niezwykłą historię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *