krakow
Polska

Kraków – stolica polskich królów

Kraków jest jednym z tych miejsc w Polsce, które po prostu trzeba odwiedzić. Jest to siedziba i stolica królów, miasto z najdłuższą w dziejach Polski historią. Kraków to idealne miejsce dla turystów, pasjonatów historii czy też sztuki. Miasto pełne jest kilkunastowiecznych zabytków – zwłaszcza Stare Miasto, posiada w swoich murach dawną żydowską dzielnicę – Kazimierz, a także robotniczą dzielnicę z czasów PRL – Nową Hutę.

W pobliżu Krakowa znajduje się znany na całym świecie hitlerowski obóz koncentracyjny – Auschwitz (Muzeum w Oświęcimiu), a także piękna Kopalnia Soli w Wieliczce. Z Krakowa blisko jest też do Zakopanego, a tym samym do gór Tatr.

Co warto zobaczyć w Krakowie?

  1. Wawel – Zamek Królewski na Wawelu, Katedra (na wzgórzu przy Wiśle, gród Kraka)
  2. Rynek Główny – Podziemia Rynku (Podziemne Muzeum w Krakowie), Sukiennice, Kościół Mariacki, Kościół św. Wojciecha, Wieża Ratuszowa, Pomnik Adama Mickiewicza
  3. Barbakan, Brama Floriańska, mury obronne (w pobliżu Rynku Głównego)
  4. Kazimierz – Centrum Kultury Żydowskiej, Synagogi (Tempel, Izaaka, Stara Synagoga, Popper, Remuh), Cmentarz Żydowski, Skałka (klasztor Paulinów)
  5. Nowa Huta – Plac Centralny (Centrum), Teatr Ludowy, Arka Pana, Kombinat, Dworek Jana Matejki w Krzesławicach, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Opactwo Cystersów, Muzeum PRL

Kraków, co zwiedzić kiedy mamy dużo czasu?

  • Fabryka Schindlera, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Armii Krajowej
  • Krakowskie Zoo, położone w Lasku Wolskim, jak i Kopiec Piłsudskiego z pięknym widokiem na panoramę Krakowa
  • Ogród Botaniczny UJ, Park Jordana, Park AWF, Planty, Łąki Nowohuckie
  • Muzeum Archeologiczne,  forty austriackie
  • zwiedzanie miasta Ścieżką Jana Pawła II

Po zwiedzaniu Krakowa zapraszam na relaks w przepięknych rejonach podkrakowskich, najbardziej polecam: Ojców, Pieskową Skałę, dolinki jurajskie, Kryspinów.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *