kordoba
Europa

Kordoba – esencja andaluzyjskiego stylu

Kordoba, obok Sewilli i Granady jest jednym z najważniejszych miast Andaluzji. Czaruje orientalnym stylem. Jednak na obecny wygląd i charakter miasta – obok Maurów – miały wpływ także takie cywilizacje jak Rzymianie, Wizygoci, Żydzi i chrześcijanie. Samo miasto swój urok zawdzięcza nie tylko jednemu z najistotniejszych zabytków regionu. Meczet-katedra, wąskie uliczki z pobielanymi wapnem niskimi domami, piękne patia oraz małe placyki tworzą mieszankę, której mieszkańcy okolicznych miast – choć klimatycznie podobnych – mogliby pozazdrościć.

Z Kordoby pochodził Seneka Starszy. I to właśnie tutaj przyszedł na świat jego syn, poeta i filozof rzymski Seneka Młodszy. Z ich czasów zachowało się rzymskie mauzoleum, które obecnie znajduje się na terenie jednego z najbardziej zielonych i najprzyjemniejszych dla spacerowiczów miejsc – Jardines de la Victoria. W parku można odpocząć podziwiając bogatą roślinność, fontanny i pergole. Czasom rzymskim zawdzięczamy także ruiny świątyni z I wieku oraz most łączący starą część miasta z Torre de la Calahorra.

Przybyły w 719 roku emir z Damaszku, Abd-ar-Rahman I – jedyny spadkobierca Umajjadów – założył w Kordobie dynastię, która przez trzy wieki dzierżyła władzę nad muzułmańską Hiszpanią. W okresie arabskim miasto przeżywało okres swojej największej świetności. W X wieku został tutaj założony uniwersytet, a Chrześcijanie, Żydzi i muzułmanie żyli obok siebie i wzbogacali kulturę. Żydowscy kupcy, rzemieślnicy, bankierzy, lekarze i uczeni mieli niemały wpływ na kulturę w okolicy.

W tych czasach Kordoba była jedną z najwspanialszych metropolii. Ulice były oświetlone i wybrukowane, w Al-Andalus funkcjonowało ponad 500 meczetów, 17 szkół wyższych i 600 łaźni. Po rozpadzie kalifatu w 1031 roku miasto zaczęło podupadać. Po zdobyciu przez Chrześcijan, straciło swoją wysoką pozycję i znaczenie. Jako jeden z powodów wymienia się zniszczenie systemu nawadniającego, w wyniku czego zielone pola zmieniły się w wyschniętą ziemię. Miasto zasłynęło ponownie na przełomie XVI i XVI wieku, kiedy odżyła produkcja kurdybanów, czyli barwionej i intensywnie zdobionej skóry garbowanej.

Obecnie miasto nad rzeką Gwadalkiwir słynie przede wszystkim dzięki wyrobom ze skóry, w tym ze specjalnej odmiany cordovan. Będąc w tym miejscu warto jednak sięgnąć także po wyroby ze srebra oraz miejscowe wino Mortilla-Moriles.

Stara dzielnica żydowska (Juderia) to wąskie uliczki, porośnięte kwiatami mury i zacienione dziedzińce. To tutaj życie nocne obecnej Kordoby jest najbujniejsze. Zdobi ją XIV-wieczna synagoga zbudowana w stylu mudejar z balkonem przeznaczonym dla kobiet.

Pomiędzy spacerami po dzielnicy żydowskiej i odpoczynkiem w Jardines de la Victoria warto zwiedzić przede wszystkim Mezquitę, będącą centralnym punktem miasta. Pierwsi muzułmanie i chrześcijanie dzielili kościół św. Wincentego. Abd-ar-Rahman I po wykupieniu części budowli, zburzył świątynię i na jej miejscu postawił meczet z jedenastoma nawami. Zasłynął dzięki naniesionym innowacjom – nałożonymi na siebie dwoma rzędami arkad. Po rekonkwiście dobudowano szereg kaplic. Z zewnątrz budowlę zdobi minaret otoczony XVII-wieczną barokową wieżą oraz XIV-wieczne Drzwi Wybaczenia będące przykładem stylu mudejar. W XVI wieku kanonicy ponadto odcięli część meczetu, aby wznieść wyższe sklepienie. Dach łączy style hiszpańsko-flamandzki, renesans oraz barok. Z Bramy Przebaczenia roztacza się niesamowity widok na Dziedziniec Drzewek Pomarańczowych, który z kolei jest najstarszym arabskim ogrodem w Europie.

Warty uwagi jest Palacio de Viana. Rezydencja z czternastoma dziedzińcami i uroczym ogrodem to przykład świeckiej architektury Kordoby. W środku można podziwiać kolekcję porcelany, uzbrojenia oraz gobeliny. Otoczone murami Alcazar de los Reyes Cristianos powstał po przebudowie dawnego pałacu kalifów. Wnętrza Pałacu Królów Katolickich to ponoć miejsce egzekucji chrześcijańskich męczenników. Zachowały się tutaj wspaniałe mozaiki.

W bliskiej okolicy Kordoby znajduje się Medina Azahara. Wystawne miasteczko Abd-ar-Rahmana III szczyci się przede wszystkim salą emira, w której można podziwiać rzeźby w kamieniu oraz bogactwo dekoracji opartych na motywach roślinnych i geometrycznych. Otoczony tarasowymi ogrodami pałac został zbudowany w hołdzie żonie Zahrze (której imię znaczy Kwiat Pomarańczy). Około 30 km od miasta znajduje się także Castillo de Almodovar del Rio. Gotycki zamek góruje nad białym miasteczkiem otoczonym polami bawełny.

Dla tych, którzy po zwiedzaniu lubią poświęcić czas rozrywce i kulturze, idealną porą na przyjazd do miasta jest maj. W pierwszy weekend tego miesiąca ulicami zmierzają procesje z ukwieconymi krzyżami. Tydzień później odbywa się Festival de los Patios, podczas którego wyłonione zostaje najpiękniej udekorowane patio. Z kolei na koniec maja hucznie świętuje się święto miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *