osaka
Azja

Osaka – Wenecją Dalekiego Wschodu

Osaka – trzecie co do wielkości miasto Japonii, pełni ważną rolę kulturotwórczą, przemysłową oraz handlową. Położona jest w południowo- zachodniej części wyspy Honsiu, w delcie rzeki Yodo. Jest nazywana Wenecją Dalekiego Wschodu ze względu na liczne kanały i ramiona rzeczne, przez które przerzucono prawie 1300 mostów. Ulice przecinają się pod kątem prostym. Wszystkie dzielnice przemysłowe położone są w zachodniej części miasta oraz na obrzeżach. Pomimo istnienia paru dużych parków mało jest tam terenów zielonych. Główne tereny wypoczynkowe znajdują się na przedmieściach, wzdłuż nadmorskich plaż oraz nad położonym nieopodal Kioto jeziorem Biwa. Miasto jest obecnie jednym z najdroższych, ale też jednym z najbogatszych na świecie, a jego mieszkańcy prowadzą życie o wysokim standardzie.

Pierwotna nazwa miasta brzmi Naniwa i pochodzi jeszcze z czasów starożytnych. Dzisiejsza Osaka to miasto, w których ścierają się dwie kultury: starożytna i nowoczesna. Kraina ta słynie z licznych zabytków, a przy tym uważana jest za kraj nowoczesno – przemysłowy.

Ważnym punktem dla każdej wycieczki jest świątynia buddyjska Shitennoji Tennoji, tzw. Świątynia Czterech Królów Nieba. Jest ona jedną z najstarszych świątyń buddyjskich. Jej powstanie datuje się na 587 r. Do niezwykłych miejsc, przyciągających turystów należy m. in. wzgórze zamkowe z Zamkiem Osaka zbudowanym w drugiej połowie XVI w. przez Toyotomi Hideyoshi. Osaka mimo rozwoju przemysłowego nie zatraciła walorów przeszłości, jakim jest kulturowe bogactwo. Uważana jest za jeden z najważniejszych ośrodków japońskiej sztuki teatralnej oraz sztuki lalkarskiej. Ciekawostką będzie dla każdego na pewno dzielnica Dōtonbori – dzielnica teatrów, kabaretów, restauracji z lokalnymi potrawami, klubów karaoke, kasyn i salonów gier. Znajduje się tu jedno z największych na świecie podziemnych centrów handlowo-usługowych i labirynty krytych pasaży handlowych. W Dōtonbori fasady budynków ozdobione są fantastycznymi reklamami mechanicznymi, a wejścia restauracji, klubów i salonów gier otoczone są gigantycznymi, podświetlanymi maskami i rzeźbami. Dzięki olbrzymim telebimom, bilbordom na ścianach budynków, świetlnym szyldom i neonom odbijającym się w wodach kanału, Dōtonbori stało się jedną z kilku inspiracji dla Ridleya Scotta w stworzeniu futurystycznej metropolii w filmie Łowca androidów.

Chcąc zgłębić historię i tradycję Japonii a w tym miasta Osaki można udać się do licznych muzeów będących kolejna atrakcją turystyczną. Do najchętniej odwiedzanych należą Muzeum Sztuki Orientalnej, Muzeum Historyczne Miasta Osaki, Muzeum Morskie Osaki, Muzeum Wina i Muzeum Piwa.

Dla osób potrzebujących wyciszenia w tym mieście pełnym natłoku atrakcji są też miejsca dla zwolenników obcowania z naturą. Mnóstwo jest parków idealnych na spacery m. in. Sumiyoshi, Osaka Business Park, czy Tennoji Koen w którym jest także ogród zoologiczny. Warto odwiedzić także Kaiyūkan – akwarium zawierające 35 tysięcy zwierząt wodnych w 14 zbiornikach, z których największy jest jednocześnie największym zbiornikiem na świecie, zawierającym 5,4 tysiąca ton wody.

Na uwagę zasługują także najbardziej znane dzielnice w mieście, m.in. Shinsaibashi – elegancka dzielnica ekskluzywnych kawiarń, herbaciarń z gejszami, domów towarowych, butików, drogerii, sklepów z kimonami, porcelaną, biżuterią i lokalnymi produktami rzemieślniczymi. Słynie także z najlepszych w całym kraju hoteli miłości. Amerikamura – założona na początku lat 70. XX wieku dzielnica propagująca amerykańską kulturę. Na jej obszarze działa około 3 tysięcy amerykańskich butików, sklepów muzycznych, sklepów z zabawkami, dyskotek, kin i nocnych lokali. Dzielnica ta jest enklawą wyzwolonej młodzieży japońskiej buntującej się przeciwko uniformizacji życia społecznego i źródłem narodzin wielu japońskich subkultur młodzieżowych. Yoroppamura – niewielka dzielnica ze sklepami i restauracjami w europejskim stylu (przeważnie włoskim, francuskim, angielskim i irlandzkim). Tsuruhashi – największa w Japonii dzielnica zamieszkała przez Koreańczyków z bazarami, restauracjami i sklepami oferującymi produkty w koreańskim stylu. Nipponbashi i Den Den Town – jedno z największych w kraju skupisk domów towarowych i sklepów oferujących produkty elektrotechniczne i maszynowe (począwszy od kalkulatorów, telefonów i komputerów, poprzez sprzęt RTV i zestaw AGD aż po urządzenia mechaniczne). Jest to także jedno z największych w kraju ośrodków sprzedaży komiksów, filmów i gier komputerowych manga, a także twardej pornografii.

osaka photoPhoto by Luke,Ma cc

osaka photoPhoto by kenmainr cc

osaka photoPhoto by raneko cc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *