Etymologia angielskiej nazwy Dublin pochodzi z irlandzkiego i oznacza „czarny staw”. Położenie miasta, z dostępem do Morza Irlandzkiego i do Zatoki Dublińskiej, tworzy idealne warunki dla turystyki oraz żeglugi. Dublin stanowi również główny ośrodek przemysłowy, administracyjny, ekonomiczny oraz kulturalny Irlandii, której także jest stolicą. Rzeka Liffey dzieli miasto na dwie części – Northside i Southside.
Dublin stanowi atrakcyjne miasto pod względem zabytków, chociaż te starsze sprzed XVII w. w większości nie zachowały się. Do tych nielicznych można zaliczyć jednak Zamek Dubliński, wybudowany jeszcze przez Normanów, na miejscu starej fortyfikacji wikingów, pochodzącej aż z XIII w. Długi czas uchodził za symbol brytyjskiej dominacji nad narodem irlandzkim, dziś jednak stanowi jeden z ważniejszych budynków rządowych miasta. Przez stulecia ulegał zniszczeniom i przebudowom, a z czasów normańskich zachowała tylko Record Tower, natomiast z XV w. Bermngham Tower, najwyższa wieża, w której więziono kolejnych bojowników o wolność Irlandii.
Niedaleko zamku znajduje się Katedra Christ Church, pochodząca z XII w. Została wybudowana na miejscu poprzedniej, drewnianej, postawionej jeszcze przez wikingów. W czasach średniowiecznych ten kościół stał poza murami miasta, dlatego też w niewielkiej odległości znajduje się drugi, należący także do dublińskich kościołów katedralnych – Katedra św. Patryka. Jest największym budynkiem sakralnym w Irlandii i góruje nad południową częścią Dublina. W jej wnętrzu spoczywa jeden z największych irlandzkich pisarzy, Johnatan Swift, który pełnił tu funkcję dziekana. Obie katedry należą do Kościoła Anglikańskiego i są udostępniane turystom, jednak po uiszczeniu opłaty.
Będąc bliżej centrum miasta, można przejść się uliczkami, które posiadają swój specyficzny klimat. Góruje pośród nich niewysoka i stosunkowo młoda zabudowa, z dominacją stylu gregoriańskiego i neoklasycznego. I z historycznego punktu widzenia, obok zamku, ważną budowlą w mieście jest gmach Poczty Głównej (General Post Office), znajdujący się przy centralnej arterii O’Connel Street. Gdy trwało Powstanie Wielkanocne, budynek służył za główną kwaterę dowództwa zrywu oraz proklamacji Republiki. W czasie walk prawie całe centrum Dublina zostało zniszczone, a ten budynek nie. Do dnia dzisiejszego w kolumnach można znaleźć ślady i odpryski po kulach, a budynek wyróżnia imponujący portyk z sześcioma kolumnami w stylu jońskim.
Natomiast przy ulicy College Green warto zobaczyć Parlament (Bank of Ireland), który jest także pierwszym na świecie budynkiem dwuizbowego parlamentu. Przez kilkadziesiąt lat XVIII w. służył obu izbom (Lordów i Gmin) parlamentu Królestwa Irlandii, które przestało istnieć w 1800 roku, w skutek Unii, która zawiązała Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii. Najbardziej znamienitą częścią budowli była sala Izby Gmin – usytuowana w samym centrum, na planie ośmiokąta, zwieńczona wysoką kopułą. Na tym projekcie wzorowali się projektanci siedziby parlamentu USA. Dziś odbywają się tu imprezy publiczne, sympozja, koncerty muzyczne. Poza tym zwiedzanie budynku jest możliwe w godzinach otwarcia banku, który wykupił ten budynek od rządu w Londynie. W między czasie pełnił też funkcje muzealne lub garnizonowe.
Dublin na świecie słynie także z licznych dokonań w dziedzinie sztuki. To stąd pochodzą znane nazwiska ze świata literatury, takie jak George Bernard Shaw czy Samuel Beckett, Oscar Wilde, Jonathan Swift oraz twórca Drakuli – Bram Stoker oraz Ulissesa – Jamesa Joyce. Z okresu epoki wiktoriańskiej pochodzą budynki Biblioteki Narodowej oraz Muzeum Narodowego na prawym brzegu Liffey. Muzeum posiada kilka oddziałów, w których zgromadzono cenne zabytki i dzieła sztuki wyspy. W głównym gmachu znajdują się obiekty związane z obecnością wikingów na wyspie. Galerię Narodową tworzy kolekcja malarstwa irlandzkiego i europejskiego, w tym obrazy Tycjana, Rembrandta oraz Caravaggia. Licznie odwiedzane są również Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Hugh Lane Gallery.
Na północ od nich, bliżej rzeki znajdują się budynki Uniwersytetu Irlandii (Trinity College) – Uniwersytetu Świętej Trójcy, założonego w 1592 roku przez królową Elżbietę I. Do najznamienitszych jego budynków należą: Sala Egzaminacyjna, Kaplica i Jadalnia. Dodatkowo również na terenie uniwerku, w ramach Wydziału Teatralnego, funkcjonuje Teatr im. Samuela Becketta oraz znajduje się Biblioteka z zachowanym rękopisem słynnej Księgi z Kells, bogato iluminowanego wydania Nowego Testamentu pochodzącego z przełomu VIII i IX w. naszej ery.
W mieście nie brak także terenów zielonych, służących rekreacji mieszkańcom i turystom. Znajdujący się na lewym brzegu rzeki, Phoenix Park jest uważany za jeden z największych ogrodzonych parków miejskich Europy. W jego obrębie znajdują się tereny sportowe, miejskie zoo, rezydencja prezydenta kraju oraz rezydencja ambasadora Stanów Zjednoczonych.
Dla smakoszy procentowych trunków najciekawszą atrakcję stanowią Składnica Guinnessa – Muzeum Guinessa, siedmiopiętrowe muzeum browarnictwa pokazujące, w jaki sposób wytwarza się popularne piwo Guiness. Na ostatnim piętrze składnicy znajduje się słynny bar Gravity z widokiem na całe miasto. Każdy ze zwiedzających otrzyma tu darmowego Guinnesa, ale trzeba uiścić opłatę za wejście do składnicy: ok. 10-12 euro. Drugim tego typu obiektem jest Destylarnia whisky – The Old Jameson Distillery, która znajduje się w samym sercu Dublina. Muzeum pokazuje historię produkcji irlandzkiej whisky, dając także możliwość konsumpcji tego trunku.