Funicolare di Bergamo Alta
Europa

Kolejka w Bergamo – Funicolare di Bergamo Alta

W malowniczym Bergamo, miasto dzieli się na dwie części: Citta Alta (Górne Miasto) i Citta Bassa (Dolne Miasto). Z uwagi na specyfikę krajobrazu, spacerowanie po jego uliczkach może być wyzwaniem. Na szczęście istnieje tam kolejka, która ułatwia komunikację pomiędzy obiema częściami, a dodatkowo kolejna linia łącząca Citta Alta ze wzgórzem San Vigilio. Ale ile kosztuje podróż tą kolejką? Zajrzyjmy w szczegóły!

Funicolare di Bergamo Alta, założona w 1887 roku według projektów Alessandro Ferrettiego, to historyczna kolejka linowo-terenowa. Druga linia, łącząca Górne Miasto z San Vigilio, powstała nieco później, w 1912 roku.

Pierwsza linia – BERGAMO CITY FUNICULAR, ma dwa tory o długości odpowiednio 240 i 234 metry. Różnica wysokości między jej stacjami wynosi 85 metrów, a podróż trwa zaledwie 2 minuty. Natomiast druga linia – SAN VIGILIO FUNICULAR, prowadząca na San Vigilio, ma tor o długości 630 metrów z przewyższeniem 90 metrów.

Dla tych, którzy szukają opłacalnych rozwiązań, obie kolejki nie są oddzielnymi atrakcjami. Wchodzą one w skład systemu transportu publicznego Azienda Trasporti Bergamo (ATB). Oznacza to, że standardowy bilet komunikacji miejskiej w Bergamo upoważnia do korzystania z obu linii.

Rozkład jazdy kolejek w Bergamo

Na oficjalnej stronie ATB w Bergamo jest dostępny zawsze aktualny rozkład na obie kolejki liniowe. Zjeżdżamy na dół strony i patrzymy tam na Number FSV i Number FUN C, a następnie wybieramy timetable dla interesującej nas kolejki. Linia FSV to SAN VIGILIO FUNICULAR, a linia FUN C to BERGAMO CITY FUNICULAR.

image

Generalnie jednak obie kolejki kursują co około 15 minut. Pierwsze kursy startują już o 7 rano, a ostatnie o 1 w nocy.

rozklad jazdy kolejki bergamo

Cena biletu na kolejkę na stare miasto w Bergamo

Najtańszy bilet jednostrefowy, ważny przez 75 minut, kosztuje 1,50 EUR. Planując dobrze swój czas, można w ciągu tej godziny skorzystać z obu kolei. Istnieje też bilet turystyczny ważny 24 godziny – w samym Bergamo kosztuje 4 EUR, a rozszerzony na całą aglomerację to wydatek 7 EUR. Ceny są aktualne na rok 2023.

Trasa kolejki Bergamo City

bergamo stare miasto kolejka

Trasa kolejki San Vigilio

san vigilio

Podsumowując: podróż kolejki linowo-terenowej w Bergamo nie wymaga zakupu specjalnego biletu. Za najtańszy bilet komunikacji miejskiej, który kosztuje 1,50 EUR, możemy swobodnie podróżować obiema liniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *