saloniki
Europa

Saloniki – druga potęga Grecji

Nie bez powodu, Saloniki okrzyknięte zostały mianem drugiej stolicy Grecji. Są one bowiem, zaraz po stolicy Grecji – Atenach, największym miastem tego śródziemnomorskiego państwa. Na ten tytuł jak najbardziej zasługują. W skład miasta wchodzi duża ilość gmin, które z punktu widzenia prawa są oddzielnymi jednostkami administracyjnymi. Jak to bywa w Grecji, tam nic nie jest jednak takie proste. Te wielonarodowa metropolia zachwyci każdego turystę. Warto jednak najpierw powiedzieć nieco o samych Salonikach.

Nie łatwa jest sama ich historia. Przez wiele lat zmagały się one z trudnościami dotyczącymi tego, kto właściwie jest ich właścicielem i kto ma do nich prawa. Walka prowadzona była między Bułgarią a Macedonią. Problemy pojawiały się szczególnie w wymiarze społecznym jak i administracyjnym. Po wielu latach, udało się Salonikom jednak odpowiednio uporządkować zaprzeszłości historyczne. Choć konflikt dalej istnieje. Ale już nie tak agresywny. W tej chwili Macedonia prowadzi spór z Grecją o samą nazwę.

Obecnie, Saloniki są niezwykle nowoczesnym miastem, z domieszką tradycyjnych korzeni. Można więc poczuć się tu zarówno jak w nowoczesnym mieście, jak i znaleźć obszary, które przypominają stare uliczki, pamiętające dawne czasy. Każdy znajdzie w tym mieście coś dobrego dla siebie.

Szczególnie, że pogoda panująca w Salonikach, jak i w całej Grecji jest niezwykle dobra. Panuje tu klimat śródziemnomorski. Wyjeżdżając na teren Grecji na wakacje, będzie się miało więc zapewnioną pogodę. Praktycznie nie pada tu deszcz, a śnieg pojawia się okazjonalnie.

Udając się do Salonik na wakacje, można będzie na własnej skórze odczuć grecką kulturę. Taniec, śpiew i pokazy greckiej muzyki są tu codziennością. Nie będzie się miało więc żadnych problemów z wczuciem się w klimat tego miejsca. Oczywiście, Saloniki mają również dla swoich gości wiele atrakcji w postaci ciekawych miejsc do zobaczenia.

Będąc w Salonikach warto zwrócić uwagę na symbol miasta, Białą Wieżę. Na pewno się ją zauważy, gdyż mierzy ona 35 metrów. W znaczący sposób góruje nad miastem. Stąd pomysł, aby stała się wizytówką drugiej greckiej stolicy. Udając się do wieży, można od razu zaznajomić się z mozaikami i freskami, jakie umieszczone zostały w Muzeum Kultury Bizantyjskiej. Ukochaną osobę, można zaprosić na romantyczne spotkanie na ostatnie piętro wieży. Znajduje się tam kawiarnia. Z tarasu podziwiać będzie można zapierającą dech w piersiach panoramę miasta.

Dla osób interesujących się macedońskim państwem oraz panującą tam dynastią, polecane jest Muzeum Archeologiczne. Na podstawie znajdujących się tam eksponatów, można prześledzić całą historię tego państwa. Będąc w tym muzeum, na własne oczy można będzie zobaczyć złoto, a także kość słoniową.

Zabytkowym budynkiem znajdującym się na terenie Salonik jest Rotunda św. Jerzego. Obecnie, jest to najstarszy w pełni zachowany budynek, jaki posiada to greckie miasto. Pochodzi ona z IV wieku. Na przestrzeni wieków, dla rotundy wymyślano wiele zastosowań. Najpierw miała stać się mauzoleum dla panującego wówczas cesarza. W związku z tym, że z planów nic nie wyszło, budynek wykorzystany został jako Kościół dla chrześcijan. Następnie, przekształcony został na meczet. A ostatecznie powstało w nim muzeum sztuki palochrześcijańskiej.

Charakterystycznym obiektem dla Greków są oczywiście łuki triumfalne. Również w Salonikach można je znaleźć. Jednym z nich jest Łuk Galeriusza, cesarza rzymskiego.

Pochodzące z czasów bizantyjskich fragmenty murów obronnych stanowiące wcześniej Akropol, są ciekawą atrakcję turystyczną. Najatrakcyjniejszy fragment jaki się zachował to Wieża Łańcuchowa.

Najważniejszym Kościołem miasta jest Kościół św. Demetriusza. Jest to związane przede wszystkim z tym, że święty Demetriusz jest patronem miasta. Zwiedzający mogą odwiedzić znajdujące się w Kościele muzeum, a także podziemne katakumby.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *