paryz
Europa

Paryż – miasto zakochanych

Paryż znany na całym świecie jako stolica mody czy 'miasto zakochanych’ zdecydowanie zachwyca swoim stylem i urokiem. Wybierając się na spacer po paryskich ulicach, w otoczeniu drobnych murowanych kamieniczek, czekają na nas eleganckie butiki, sklepy, małe stylowe knajpki i luksusowe restauracje. Paryż to też piękne, romantyczne ogrody z rzeźbami pośród przystrzyżonych krzewów, parki i obsadzone platanami zielone planty wzdłuż rzeki Sekwany. Miasto najbardziej czaruje nocą, gdzie w blasku złocistych lamp, a nawet przez chwilę różowych (po godz.21  przez kilka minut) możemy napawać się wyjątkowym, tak specyficznym dla Paryża charakterem.

TOP 10 miejsc – Co warto zobaczyć w Paryżu – najważniejsze zabytki (mapa, ceny)

Paryż to także miasto pełne zabytków i ciekawych miejsc, więc potrzeba by naprawdę sporo czasu, aby je wszystkie zwiedzić. Są jednak między nimi takie 10 miejsc 'must see’, które po prostu trzeba zobaczyć (oznaczone niżej na mapie).

1.    Wieża Eiffla (Tour Eiffel) – najpopularniejsza wieża na świecie (320m), symbol Paryża.

(czynna 9:30-23:00 / wyjazd windą na szczyt – dorośli 14 euro, młodzież (12-24) 12,5 euro, dzieci (4-11) 9,5 euro, dzieci (0-4) za darmo, niepełnosprawni 9,5 euro)

2.    Luwr (Le Louvre)- wszystkim znane, największe muzeum sztuki na świecie (Wenus z Milo, Mona Liza) ze szklaną piramidą.

(czynny pon-pt 9:00-18:00, wt i święta do 17:30 / bilet jednodniowy: stałe kolekcje 10 euro, kolekcje czasowe + muzeum Eugène-Delacroix 14 euro)

3.    Notre-Dame – gotycka katedra usytuowana na wyspie na Sekwanie, zw. Cité, w miejscu, gdzie znajdowały się kiedyś świątynie galijskie i rzymskie. Odległości na francuskich drogach liczone są od punktu „0 km”, który znajduje się na kole, przed wejściem głównym do katedry.

(katedra czynna pon-pt 8:00-18:45, sob-nd do 19:15 / wstęp darmowy)

4.    Łuk triumfalny (Arc De Triomphe) – ogromny (49,4 x 44,8 m) jednoarkadowy rzymski łuk zbudowany na polecenie Napoleona.

5.    Aleja Pól Elizejskich (Champs Elysées) – najpiękniejsza aleja świata, biegnąca od Place de la Concorde do placu im. Charlesa de Gaulle.

6.    Plac Zgody (Concorde) – miejsce ważnych hist. wydarzeń z egipskim obeliskiem z czasów Ramzesa II pośrodku.

7.    Bastylia (Bastille) – wielki plac, na którym znajdowała się kiedyś Bastylia. To właśnie tu rozpoczynają się defilady 1 majowe.

8.    Sorbona (Sorbone) – najstarszy uniwersytet w Europie, powstały z inicjatywy Ludwika IX.

9.    Wersal (Chateau de Versailles) – znajdujący się ok. 25km od Paryża pałac francuskich władców, wspaniała budowla barokowa z kompleksem przepięknych ogrodów.

10.  Disneyland – najpopularniejszy park rozrywki złożony z parku Disneyland, podzielonego na 5 krain i Walt Disney Studios podzielonego na 4 strefy: Front Lot, Animation Couryard, Production Coutyard, Backlot.

(ceny biletów 1 dniowych: 1 park: dorośli 61 euro/dzieci 55 euro, 2 parki: dorośli 74 euro/dzieci 66 euro)

 

Paryskie parki i ogrody

W Paryżu, zazwyczaj w pobliżu pałaców, kościołów i innych zabytków, znajdziemy wiele przepięknych parków, do których naprawdę warto zajrzeć chociaż na chwilę. Poniżej lista kilku miejsc, które szczególnie przypadły mi do gustu.

Ogrody Tuileries (Les Tuileries) – największy i najstarszy park w Paryżu, umiejscowiony między Placem Zgody, a Luwrem.

Pole marsowe (Champ-de-Mars) – rozległy park między wieżą Eiffla, a École militaire.

Lasek buloński (Bois de Boulogne) – najpopularniejszy paryski park, miejsce wypoczynku paryżan.

 

Dzielnice Paryża, które warto zobaczyć

Paryż, jak każde miasto podzielony jest na dzielnice, niektóre z nich wyróżniają się na tle innych swoim charakterystycznym stylem czy architekturą.

La Défense – biznesowa dzielnica szklanych wieżowców.

Montmartre – siedziba artystów, sztuki i muzyki.

Rue de Rivoli – jedna z najdroższych ulic w Paryżu z luksusowymi sklepami.

Galeria Lafayette – najsłynniejsza paryska galeria mody.

 

Komunikacja w Paryżu

Bilet na metro kosztuje 1,70 euro, upoważnia on nas do przejazdu wszystkimi liniami metra (również pociągami RER) i dowolną ich ilością dopóki nie wyjdziemy na zewnątrz z tunelu metra. Bilet można wykorzystać również na przejazd autobusami, ale zdecydowanie polecam metro, gdyż według mnie jest to najszybszy środek transportu w Paryżu (szybszy nawet niż samochody, które zazwyczaj stoją w korkach), nie licząc skuterów i motocykli, które zdecydowanie wygrywają pod względem szybkości dojazdu w wybrane miejsce.

Mapa stacji metra: http://mappery.com/maps/Paris-Metro-Map-4.gif

Ceny we Francji: https://bylestam.pl/przydatne-informacje/francja-ceny-produktow-w-sklepach-w-2012r/

paris photo

paris photoPhoto by Moyan_Brenn cc

paris photoPhoto by Moyan_Brenn cc

paris photoPhoto by Moyan_Brenn cc

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *