madryt
Europa

Madryt – zielone miasto

Zaraz po Barcelonie warto wybrać się do Madrytu – stolicy Hiszpanii. Jego początki sięgają jeszcze czasów panowania Starożytnego Imperium Rzymskiego. Z racji, że leży na wysokości powyżej 600m.n.p.m., to jest najwyżej położoną europejską stolicą. Pierwsze skojarzenia z nim związane to flamenco, korrida, mnóstwo słońca oraz drużyna piłkarska – Real Madryt.

Historia Madrytu

Madryt Habsburgów
Ta część rozwijała się dość szybko i prężnie, właśnie za panowania tej dynastii, kiedy to syn Karola I – Filip II uczynił Madryt stolicą Hiszpanii. Do miasta napływała ludność pochodząca z różnych klas społecznych, która zakładała w nim swoje domy i pałace. Pod opieką duchownych powstawały kościoły, klasztory, szkoły oraz szpitale. To co zasługuje na uwagę to m.in. Dom rodziny Cisneros oraz Klasztor las Descalzas Reales, założony przez siostrę Filipa II – Joannę Austriaczkę. Jest to jeden z najstarszych klasztorów madryckich, z bogatym zbiorem dzieł sztuki. W tym klasztorze co roku, w Wielki Piątek, odbywa się procesja wokół krużganków, których ściany są wyłożone gobelinami pochodzącymi z XVIIw. Na uwagę zasługuje także Most Segowia, najstarszy most Madrytu, Klasztor la Encarnacion, połączony korytarzem z dawnym Pałacem Królewskim, którym rodzina królewska szła na nabożeństwo.
Niezaprzeczalnym symbolem Madrytu jest Plaza Mayor, zw. teatrem pod niebem Madrytu, enklawa miejska, na której odbywały się korridy, procesy inkwizycji czy egzekucje. Plaza Mayor jest zamknięta, znajduje się w zabytkowym oraz handlowym centrum miasta, usytuowana pomiędzy kamieniczkami. Wejść do niej można jedną z dziewięciu bram lub obserwować panujące na niej życie z balkonu.

Więźniów trzymano w dzisiejszym Pałacu Santa Cruz, pełnił także rolę sądu. Współcześnie mieści się w nim Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Warto zobaczyć, w swojej wędrówce po Madrycie, dwa barokowe budynki: Kościół las Calatravas oraz Ratusz Miejski, którego walorem jest fakt, iż posiada dwa główne wejścia, ze względu na swoje funkcje jakie pełnił. Z jednej strony służył jako siedziba Rady Miejskiej, a z drugiej – był miejskim więzieniem.

Madryt Burbonów
Filip V – pierwszy z Burbonów, który zasiadł na tronie, zastał miasto w bankructwie i musiał mocno je zmodernizować. To co zasługuje na uwagę, to m.in. Kaplica la Virgen del Puerto, dzisiejsze Muzeum Historii, znajdujące się w budynku, będącym pierwotnie siedzibą przytułku dla ubogich – Hospicjum San Fernando oraz Pałac Królewski. Początkowo był wieżą obserwacyjną postawioną przez Muzułmanów w IXw. Przez lata ulegał modyfikacji i przebudową za sprawą kolejnych władców. Wszystko to jednak strawił pożar, który wybuchł w wigilię w 1734r. Ten fakt wykorzystał król Filip V i postanowił w tym miejscu postawić najwspanialszy pałac w Europie. Czy mu się to udało? Musicie ocenić sami. Współcześnie pałac jest udostępniony dla zwiedzających częściowo, ponieważ niektóre jego komnaty zajmuje administracja rządowa. Do dziś na pewno wrażenie robi Sala Tronowa, w której można oglądnąć trony sporządzone dla króla Juana Carlosa i królowej Zofii, aktualnie sprawujących władzę.
W Madrycie nie można również przegapić dwóch fontann: Fontanny Cibeles – bogini Kybele – bogini natury, płodności, matki bogów (to przy tej fontannie świętowane jest każde zwycięstwo Real Madryt) oraz Fontanny Neptuna – przy niej świętują fani Atletico Madryt. Podobnie jak Kybyle i Neptun – bogowie greccy – piłkarze rywalizują między sobą. Na wzgórzu przy placu Cibeles wznosi się Pałac Buenavista, w którym obecnie mieści się siedziba dowództwa wojsk hiszpańskich.

Obce wpływy w Madrycie
Są mocno widoczne. Od samego początku na tym terenie przeplatały się wpływy zarówno muzułmańskie, jak i chrześcijańskie. Z tego okresu nie zachowały się jednak żadne zabytki, jedynie fragment starych murów obronnych znanych jako Mury Arabskie, wybudowane jeszcze przez muzułmanów. Miasto nawiązuje do swoich korzeni.

Kościół San Nicolás de los Servitas – wieża z XII wieku – wieża, która jest jeszcze pozostałością poprzedniej świątyni, uważa się ją za minaret meczetu zbudowanego przez muzułmanów.

Fontanna Źródła Wody, która znajduje się na Placu Hiszpańskim, zasługuje na uwagę z racji, że Madryt swoją nazwę zawdzięcza wodzie. Przez stulecia na tych ziemiach mieszały się różne naleciałości, tworząc język romański, a który znowu mieszał się z arabskim. W wolnym tłumaczeniu Madryt to nic innego jak „dawca życia”.

Egipska Świątynia Debod – którą Hiszpania otrzymała od rządu Egipskiego, w zamian za wsparcie akcji protestacyjnej UNESCO przed wybudowaniem Tamy Asuańskiej. Groziło zalaniem zabytków starożytnego Egiptu, między innymi Świątyni Debod.

Jak zaplanować 1 dzień w Madrycie?

Aby spędzić jeden dzień w Madrycie, warto zaplanować wizytę w kluczowych atrakcjach miasta. Oto propozycja harmonogramu na jeden dzień:

 1. Poranek (9:00 – 12:00): Zaczniemy od zwiedzania placu Puerta del Sol, jednego z najbardziej znanych miejsc w Madrycie. Następnie udajemy się do pobliskiej Plaza Mayor, gdzie można napić się porannej kawy w jednej z licznych kawiarni. Stamtąd spacerujemy do Pałacu Królewskiego (Palacio Real), który można zwiedzić wewnątrz lub podziwiać z zewnątrz.
 2. Przedpołudnie (12:00 – 14:00): Po zwiedzaniu Pałacu Królewskiego, przemieszczamy się do katedry Almudena i podziwiamy jej wspaniałą architekturę. Następnie spacerujemy wzdłuż rzeki Manzanares do Puente de Segovia, pięknego mostu o imponujących łukach.
 3. Lunch (14:00 – 15:30): Hiszpanie zazwyczaj jedzą lunch później niż większość Europejczyków, więc warto zjeść obiad w lokalnej restauracji, gdzie można spróbować tradycyjnych hiszpańskich potraw, takich jak tapas, paella czy gazpacho.
 4. Popołudnie (15:30 – 18:00): Po lunchu udajemy się do Muzeum Prado, jednego z najważniejszych muzeów sztuki na świecie, gdzie można podziwiać dzieła takich mistrzów jak Velázquez, Goya czy El Greco. Spędzamy tam około 2-3 godziny, aby zobaczyć najważniejsze eksponaty.
 5. Wieczór (18:00 – 20:00): Po opuszczeniu Muzeum Prado, spacerujemy przez park Retiro i odpoczywamy przy malowniczym stawie, gdzie można wypożyczyć łódkę. Następnie kierujemy się do dzielnicy Barrio de las Letras, gdzie można znaleźć liczne bary i restauracje, idealne na kolację.
 6. Noc (20:00 – później): Na koniec dnia warto odwiedzić dzielnicę Chueca lub Malasaña, gdzie znajdują się liczne bary, kluby i restauracje. Można tam posłuchać na żywo flamenco, zrelaksować się przy drinku czy potańczyć do białego rana.

Oczywiście Madryt ma dużo więcej do zaoferowania, ale ten plan pozwoli Ci zobaczyć najważniejsze atrakcje miasta w ciągu jednego dnia. Jeśli masz więcej czasu, warto rozważyć dłuższy pobyt, aby móc w pełni cieszyć się tym wspaniałym miastem. Jeśli będziesz mieć więcej czasu w Madrycie, oto kilka innych atrakcji, które warto wziąć pod uwagę:

 • Muzeum Reina Sofía: To kolejne ważne muzeum sztuki w Madrycie, gdzie znajduje się słynne dzieło Pablo Picassa „Guernica”. Jeśli jesteś miłośnikiem sztuki współczesnej, z pewnością docenisz bogatą kolekcję tego muzeum.
 • Santiago Bernabéu: Stadion piłkarski, na którym swoje mecze rozgrywa Real Madryt. Dla fanów piłki nożnej warto zaplanować wycieczkę po stadionie, gdzie można zobaczyć m.in. pokoje dla zawodników, tunel prowadzący na boisko i muzeum klubu.
 • Mercado de San Miguel: Ten historyczny targ to doskonałe miejsce, aby spróbować lokalnych przysmaków, kupić świeże owoce, warzywa czy sery. Targ jest otwarty do późnych godzin wieczornych, więc jest to świetne miejsce na kolację czy przekąskę.
 • Templo de Debod: Starożytna świątynia egipska, która została podarowana Hiszpanii przez Egipt. Świątynia znajduje się w parku, skąd rozpościera się piękny widok na zachód słońca nad miastem.
 • CaixaForum Madrid: To centrum kultury oferuje wystawy sztuki, wykłady, warsztaty i projekcje filmowe. Budynek sam w sobie jest imponujący, z ogrodem pionowym na jednej ze ścian.

Podczas planowania dnia w Madrycie warto pamiętać o hiszpańskim rytmie życia – sklepy i atrakcje turystyczne mogą być zamknięte w ciągu dnia na tzw. siestę, a kolacje odbywają się zazwyczaj później niż w innych krajach. Dlatego warto dostosować się do lokalnych zwyczajów, aby w pełni cieszyć się tym, co ma do zaoferowania stolica Hiszpanii.

Madryt – ciekawostki dla dzieci

Madryt to wspaniałe miejsce dla rodzin z dziećmi. W stolicy Hiszpanii znajduje się wiele atrakcji, które przypadną do gustu zarówno młodszym, jak i starszym dzieciom. Oto kilka propozycji na spędzenie czasu z dziećmi w Madrycie:

 1. Park Retiro: Ten rozległy park miejski to idealne miejsce na spacer, piknik czy jazdę na rowerze. W Parku Retiro znajduje się również staw, na którym można wypożyczyć łódkę, a także liczne place zabaw dla dzieci.
 2. Oceanarium Madryt (Zoo Aquarium Madrid): To jeden z największych ogrodów zoologicznych w Europie. W Zoo Aquarium można zobaczyć wiele gatunków zwierząt, w tym pandy, tygrysy, delfiny, foki i wiele innych. W oceanarium można podziwiać również egzotyczne ryby oraz rekiny.
 3. Muzeum Nauki CosmoCaixa: Interaktywne muzeum nauki w Madrycie to fantastyczne miejsce dla dzieci, które chcą się uczyć i bawić jednocześnie. W CosmoCaixa dzieci mogą eksperymentować, dotykać eksponatów i uczestniczyć w warsztatach.
 4. Parque de Atracciones: To popularny park rozrywki w Madrycie, który oferuje liczne atrakcje, w tym karuzele, kolejki górskie i inne urządzenia dla dzieci w różnym wieku.
 5. Planetarium Madryt: W planetarium dzieci mogą poznać tajemnice kosmosu, obejrzeć projekcje filmów na temat astronomii oraz uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych.
 6. Teleférico de Madrid: Kolejka linowa, która prowadzi z parku Casa de Campo do stacji Rosales, oferuje wspaniałe widoki na miasto z wysokości. To świetna atrakcja dla dzieci, które chcą zobaczyć Madryt z innej perspektywy.
 7. Faunia: To park przyrodniczy położony w Madrycie, który skupia się na edukacji przyrodniczej i ochronie różnorodności biologicznej. W parku znajdują się różne ekosystemy, w których można obserwować zwierzęta w ich naturalnych warunkach.
 8. Muzeum Figur Woskowych (Museo de Cera): W muzeum dzieci mogą zobaczyć realistyczne figury woskowe znanych postaci z historii, kultury, sportu czy filmów. To świetna okazja do zrobienia pamiątkowych zdjęć z ulubionymi bohaterami.
 9. Muzeum Kolei (Museo del Ferrocarril): Dzieci, które fascynują się pociągami, będą zachwycone tym muzeum, w którym można podziwiać historyczne parowozy i wagony kolejowe oraz dowiedzieć się więcej o historii kolei.
 10. Casa de Campo: To największy park w Madrycie, gdzie dzieci mogą bawić się na świeżym powietrzu, jeździć na rowerze czy korzystać z licznych placów zabaw. W Casa de Campo znajduje się również jezioro, przy którym można wypożyczyć łódkę czy kajak.
 11. Teatro Real: Madrycki Teatr Królewski oferuje specjalne przedstawienia i warsztaty dla dzieci, dzięki którym najmłodsi mogą poznać świat opery, baletu czy teatru.
 12. Mercado de San Miguel: Ten popularny targ to świetne miejsce, aby spróbować tradycyjnych hiszpańskich przysmaków i nauczyć dzieci o kulturze kulinarnej Hiszpanii.
 13. Bernabeu Tour: Dla młodych fanów piłki nożnej wycieczka po stadionie Realu Madryt, Estadio Santiago Bernabeu, będzie niezapomnianym przeżyciem. Podczas wycieczki dzieci mogą zwiedzić trybuny, szatnie czy muzeum klubu.
 14. Templo de Debod: Starożytna egipska świątynia poświęcona bogu Amonowi i bogini Isis, przeniesiona do Madrytu w 1968 roku, stanowi ciekawą lekcję historii dla dzieci i atrakcyjne miejsce na spacer.
 15. Muzeum Sztuki Sztucznej (Micropolix): To interaktywne centrum edukacyjne dla dzieci, które oferuje różnorodne atrakcje, warsztaty i zabawy w mieście stworzonym na ich miarę. Dzieci uczą się tu m.in. jak otworzyć konto bankowe, wykonywać zawód czy zarządzać domowym budżetem.

Jeden komentarz

 • Oleńka

  Dla mnie wakacje za granicą to tylko Hiszpania, byłam w zeszłym roku i w tym też już organizujemy podróż. Całkiem tanio można tam się dostać dzięki opcji tanie loty to Madrytu http://www.tanie-loty.com.pl/tanie-loty-do-madrytu.html W zeszłym roku mieszkaliśmy w mały hoteliku, w tym chcemy gdzieś prywatnie wynająć. Jeśli ktoś lubi zwiedzać klasztory i kościoły to będzie zachwycony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *