Stolica Korei Południowej jest jedną z największych aglomeracji świata, na 1km2 przypada około 17 tysięcy osób, czyli prawie 6 razy więcej niż w Warszawie, 3 razy więcej niż w Tokio i blisko 2 razy więcej niż w Nowym Jorku. Mimo tak dużej populacji, komunikacja w Seulu działa naprawdę sprawnie. Miasto jest bardzo duże, podróż metrem z jednego końca miasta na drugi zajmuje 2 godziny.
Metro jest najlepszym środkiem transportu zwłaszcza dla turystów, którzy nie posiadają międzynarodowego prawa jazdy i nie komunikują się w języku koreańskim. Powód? W metrze, w przeciwieństwie do autobusów, oznaczenia są w języku angielskim, dlatego nie sposób się zgubić. Zresztą autobusy mają tak skomplikowane trasy, że nie wymienia się ich w rozkładach.
Jak przystało na stolicę, Seul jest centrum gospodarczo – finansowym kraju, w dodatku bardzo nowoczesnym i mocno naszpikowanym elektroniką, co raczej nie powinno dziwić, skoro stąd pochodzą znane światowe elektroniczne marki – LG i Samsung. Mówiąc o wspaniałości i wielkości miasta trzeba zaznaczyć, że dokonało się to w ciągu ostatnich 60 lat – po wojnie koreańskiej Seul był kupą gruzu. Na szczęście udało się uchronić namiastkę kilkusetletniej historii.
Najcenniejszym zabytkiem Seulu jest wpisany na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO pałac Changdeokgung – jeden z Pięciu Wielkich Pałaców wybudowanych za czasów dynastii Joseon (1392-1910). Changdeokgung zwany Pałacem Wschodnim lub dosłownie Pałacem Kwitnącej Cnoty został wybudowany w początkach XVw. z wykorzystaniem naturalnej topografii terenu i służył jako letnia rezydencja królewska. Zabytkowy kompleks można zwiedzać tylko z przewodnikiem. Wejścia następują o określonych godzinach. Bilet do pałacu kosztuje 3000 wonów, a do starego ogrodu Huwon: 5000 wonów. Dojazd metrem: linią 1; przystanek: Jogno–3–ga; wyjście 6 albo linią 3;przystanek: Anguk Station; wyjście 3.
Pozostałe cztery pałace dynastii Joseon to:
- Gyeongbokgung (Pałac Wielce Błogosławiony przez Niebo) – najstarszy, główny pałac dynastii, wybudowany na północny miasta w 1394r. Dziś mieści się tutaj oddział Muzeum Narodowego oraz Muzeum Folkloru. Dojazd metrem: linią 3;stacja Gyeongbokgung; wyjście 5. Bilet wstępu do pałacu kosztuje 3000 wonów, we wtorki zamknięte. Atrakcją jest też zmiana warty odbywająca się co godzinę między 10:00 a 16:00. Od północnej strony kompleksu mieści się pałac prezydencki zwany Błękitnym Pałacem.
- Changgyeonggung – trzeci pałac, wybudowany w 1483r. jest stosunkowo mały, ale otoczony jest bezkresem zieleni i stawami. Dojazd metrem: linia 4;przystanek: Hyehwa 4;wyjście 4 lub podobnie jak do pałacu Changdeokgung, ponieważ te pałace znajdują się w sąsiedztwie. Wstęp: 1000 wonów, w poniedziałki zamknięte.
- Gyeonghuigung (Pałac Najjaśniejszej Harmonii, Pałac Zachodni) – był pałacem pomocniczym, w którym chronił się król w czasie zagrożenia, jegobudowę ukończono w 1623r. Zniszczony podczas japońskiej okupacji, kompleks został w 1/3 odbudowany. Wejście do pałacu jest bezpłatne, w poniedziałki zamknięty. Dojazd metrem: linią 5; przystanek: Gwanghwamun; wyjście 7 lub Seodaemun ; wyjście 4. Warto odwiedzić Muzeum Historii Seulu z eksponatami dotyczącymi dynastii (wstęp wolny).
- Deoksugung – jego budowa trwała 500 lat. W kompleksie jest wiele budynków na wzór zachodni. Wstęp kosztuje 1000 wonów, w poniedziałki zamknięty. Dojazd metrem: linią 1 lub 2 do stacji City Hall. Warto odwiedzić znajdujące się w pobliżu Muzeum Sztuki.
Wszystkie pałace dynastii Joseon zlokalizowane są w dzielnicy Jongno-gu i Jung-gu. Każdy z kompleksów ucierpiał na skutek japońskiej okupacji lub wojny koreańskiej w większym lub mniejszym stopniu. O ile udało się odbudować budynki, o tyle wnętrza pałaców ogołocone przez najeźdźców nie są zbyt imponujące. Musi wystarczyć nam podziwianie tradycyjnej koreańskiej architektury pałacowej.
Z dynastią Joseon związany jest również przybytek konfucjańskiej świątyni Jongmyo (działający od XIVw.) znajdujący się na południe od Changdeokgung i Changgyeonggung (dosłownie po przeciwnej stronie ulicy) oraz grobowce królewskie. Większość z nich rozsiana jest po całym Półwyspie Koreańskim, ale kilka znajduje się w samym Seulu. Zarówno świątynia, jak grobowce są zabytkami UNESCO. Można powiedzieć, że niemal wszystkie zabytki Seulu są dziedzictwem dynastii Joseon.
Kolejnym zabytkiem UNESCO, znajdującym się 30 km od Seulu, jest XVIII-wieczna Twierdza Hwaseong znajdująca się w Suwonie (około 1,5h środkami komunikacji miejskiej).
Oczywiście są to najcenniejsze zabytki Seulu. Wśród muzeów nie można ominąć: Muzeum Narodowego oraz Muzeum Sztuki Samsung projektowanego przez sławnych architektów.
Co jeszcze warto zobaczyć w Seulu? Na pewno warto skorzystać z tradycyjnej sauny (jjimjilbang) i uczestniczyć w Procesji Lampionów związanej z majowym świętem z okazji urodzin Buddy. Atrakcją jest także wjazd na Seoul Tower, w której znajduje się restauracja. Podczas próbowania koreańskich tradycyjnych potraw można podziwiać panoramę miasta.
Osoby o mocnych nerwach mogą się wybrać do Strefy Zdemilitaryzowanej (DMZ). Już wymóg podpisania dokumentu w stylu: „wchodzisz do wrogiej strefy narażając się na utratę zdrowia i życia” daje do myślenia, choć tego typu incydenty raczej się nie zdarzają, jeśli przestrzega się regulaminu. Tylko tutaj można legalnie przekroczyć na kilka kroków granicę między wrogimi państwami koreańskimi.