Petersburg – Wenecja Północy

Anna M.
5 czytania

Petersburg – stolica Imperium Rosyjskiego stworzona na początku XVIII wieku przez cara Piotra I na Wyspie Zajęczej, gdzie Newa uchodzi do Morza Bałtyckiego. Miasto wielu imion, na przestrzeni dziejów znane jako: Sankt Petersburg, Piotrogród i Leningrad. Położone na wyspach miasto poprzecinane kanałami posiada niemal 400 mostów, dlatego zwane jest także Wenecją Północy.

Układ urbanistyczny Petersburga z barokową i klasycystyczną zabudową został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a miasto plasuje się w czołówce najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc na świecie. Dodatkową atrakcją, jeśli wybierzemy się do Petersburga między 15 maja a 16 lipca, są białe noce, podczas których niebo nad miastem ma różowawy odcień, a ulice żyją całą dobę licznymi festiwalami i imprezami.

W czasie nocnych spacerów po Petersburgu trzeba uważać, by nie utknąć do rana na którejś z wysp, bowiem po północy podnoszone są mosty w celu umożliwienia żeglugi śródlądowej.

Co warto zobaczyć w Petersburgu? W odpowiedzi można by napisać książkę, bowiem w mieście jest kilka tysięcy zabytków, a w muzeach znajdują się unikalne eksponaty i dzieła sztuki.

Obowiązkowym punktem zwiedzania jest Ermitaż, czyli muzeum, w którym zgromadzone są dzieła sztuki, m.in.: Rembrandta, Leonarda da Vinci, Rubensa i Tycjana. Jest także wspaniała wystawa poświęcona drogocennym klejnotom carskiej dynastii Romanowów. Wstęp do muzeum Ermitażu kosztuje około 400 rubli, w poniedziałki jest nieczynne.

Zbiory Ermitażu mieszczą się w pięciu budynkach. Jednym z nich jest najbardziej znany zabytek Petersburga – Pałac Zimowy. Barokowy pałac wzorowany na francuskim Wersalu, zaprojektowany przez Bartolomeo Rastrellego – nadwornego architekta Piotra I, jego budynki rozsiane są po całym mieście.

W sąsiedztwie stoi równie znany – Pałac Admiralicji ze złotą iglicą, która jest dominantą całego układu urbanistycznego. Jako jeden z pierwszych budynków Petersburga, Pałac Admiralicji stał się centrum wytyczanego układu ulic. Stąd odchodzą główne ulice, w tym najpopularniejsza i najstarsza – Newski Prospekt.

Przy Newskim Prospekcie, na długości 4 kilometrów ciągną się VIII- i XIX-wieczne kamienice z drogimi restauracjami, hotelami i sklepami oraz zabytkowe pałace. Warto także na chwilę zatrzymać się na malowniczym moście Aniczkowskim.

Na Wyspie Zajęczej znajduje się Twierdza Pietropawłowska, która była pierwszą budowlą w Petersburgu tworzonym od podstaw przez Piotra I. Cena biletów jest różna, w zależności od tego, ile obiektów chcielibyśmy na terenie Twierdzy zwiedzić: 280 rubli za 2 obiekty, 350 rubli za 5.

Nieopodal mostu Sampsonijewskiego zacumowany jest Krążownik „Aurora” – okręt, który dał sygnał do Rewolucji Październikowej. Na jego pokładzie znajduje się muzeum, które można zwiedzać w godzinach 10.00 – 16.00, oprócz poniedziałków i piątków.

Ikonami Petersburga są także świątynie, które można podziwiać podczas wycieczki po rzece:

  • Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego – „bajeczny” budynek nad kanałem Gribojedowa, zwany także „Chramem na Krwi”, bowiem dokonano tutaj zamachu na cara Aleksandra II (wstęp: 250 rubli);
  • Sobór Izaakiewski, św. Izaaka Dalmatyńskiego ze ogromną szczerozłotą kopułą (wstęp: 250 rubli);
  • Sobór Smolny w zakolu Newy (wstęp: 150 rubli).

Wielbiciele Puszkina i Dostojewskiego mogą odwiedzić ich mieszkania na Mojki 12 (prócz wtorku wstęp odpowiednio: 200 i 120 rubli). Na Newskim Prospekcie stoi także dom, w którym mieszkał Czajkowski. Ciekawostką może być także Muzeum Rosyjskiej Wódki, w którym za 300 rubli można zostać degustatorem trunku.

Będąc w Petersburgu warto wybrać się także poza miasto, aby zobaczyć:

  • zespół pałacowo-parkowy Peterhofie; wstęp: 400 rubli (29km od miasta)
  • Pałac Jekateryninski w Carskim Siole; wstęp: 320 rubli (25km od miasta).
  • Pałac Konstantynowski w Strelnie; wstęp tylko z przewodnikiem w grupach (19km od miasta).

Podróż z Warszawy do Petersburga można odbyć:

  • autokarem (czas: 25h; koszt tam i z powrotem: ok. 400 zł);
  • pociągiem (czas: 26h; koszt: około 600 zł);
  • samolotem (czas: 2h; koszt: powyżej 800 zł);
  • własnym samochodem (ok. 17h; odległość: ponad 1150 km: koszty oceńcie sami).

 

Udostępnij artykuł
4 Comments
  • Byłam już w wielu miastach w Europie, a Petersburg zdecydowanie należy do najpiękniejszych i zajmuje szczególne miejsce w moim sercu. Spędziłam tam już w sumie siedem tygodni i ciągle mi mało, ciągle jest co robić – ciągle są nowe miejsca do odkrycia. To też jedno z niewielu miejsc, gdzie lubię wracać, by jeszcze raz obejrzeć te same miejsca. W Ermitażu byłam już trzy razy i mam wrażenie, że ciągle nie widziałam wszystkiego… :) Gorąco polecam wszystkim, którzy myślą o wycieczce do Wenecji Północy!
    Pozdrawiam :)

  • Jeszcze nigdy tam nie byłam, choć zawsze mnie ciekawiło to miasto. Zabytki,zjawisko białych nocy i to zatracenie się w zwiedzaniu do rana oraz moja młodsza siostra skusiły mnie do zaplanowania wycieczki w to miejsce. Już w maju jadę tam z Wytwórnia Wypraw i będę podziwiać to wszystko na żywo. Atrakcyjnie rozpisany plan umożliwi nam zobaczenie wielu zakątków miasta. Myślę, że będzie to fantastyczny wypoczynek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *