bruksela
Europa

Bruksela – „bagnista osada”

Bruksela – stolica Królestwa Belgii, ale również siedziba Unii Europejskiej oraz europejskiego dowództwa NATO. Stanowi jedno z ważniejszych miast pod względem politycznym, bowiem to tu obradują europarlamentarzyści, uczestnicząc w pracach różnych komisji. Stanowi główny ośrodek naukowy, kulturalny oraz gospodarczy. W tym mieście swoją siedzibę ma także król oraz EUROATOM. Etymologia nazwy tego miasta w pierwotnym tłumaczeniu znaczyła tyle co bagnista osada. Centralną część miasta tworzą Bruksela Dolna i Bruksela Górna.

Bruksela Dolna stanowi zespół miejskich zabudowań ze średniowiecznym rynkiem z gotyckim ratuszem, pochodzącym z XV w, domy cechowe, pochodzących jeszcze z XVII w. oraz wspaniałe kręte uliczki. Cały ten zespół rynku – Grand Place – zaliczany jest do najpiękniejszych tego typu placów w Europie. Stanowi bowiem istną mieszankę styli, od baroku oraz gotyku do flamandzkiego renesansu. Szczególnym obiektem jest Dom Króla. W tym XVI-wiecznym pałacu znajduje się obecnie Muzeum Miejskie, którego dumą jest imponująca kolekcja ceramiki i wyrobów ze srebra, będących chlubą Brukseli. Wieczorami na pałacem odbywają się fantastyczne pokazy „son-et-lumiére”. To co jest skupione wokół Brukseli Dolnej to m.in. Notre-Dame de la Chapelle – okazała świątynia, ze szczytami dekorowanymi kwiatonami i kapitelami kolumn we wnętrzu. Halles St-Géry – kolebka miasta, centrum kulturalne, w którym organizowane są wystawy dotyczące miejscowej historii.

Z kolei Bruksela Górna jest dzielnicą bogactwa, a zamieszkuje ją głównie arystokracja. Zwiedzić w niej można głownie zamki, pałace, luksusowe hotele oraz palcówki dyplomatyczne, które znajdują się w otoczeniu pięknych ogrodów. Tutejsza architektura także przyciąga wzrok, jest jednak bardziej monumentalna. Ta część miasta jest bardziej biznesowa i formalna. To tu jest siedziba parlamentu. Odczuwa się różnorodność tych dwóch światów. Jej aleje są luźniejsze, nie ma tu takich tłumów i miejskiego ruchu oraz korków. Jej główne zabytki stanowią tu: Pałac Królewski, w którym obecnie mieści się siedziba władcy Belgii. Zwykle największy zachwyt wzbudza Sala Lustrzana oraz Sala Tronowa. Poza tym na uwagę zasługuje: Pałac Sprawiedliwości, Pałac Narodów, Park Brukselski oraz Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych.

Ciekawy miejscem, ze względu głównie na swoją tematykę jest Centre Belge de la Bande Dessinée – trzy piętrowe muzeum komiksu, a poza tym Muzeum Zabawek, w którym można zobaczyć zabawki z różnych epok i krajów. Otwarte jest przez cały rok, w godzinach 10:00 – 12:00 i 14:00 – 18:00. Normalny bilet wstępu kosztuje 5,50 euro, a ulgowy (dzieci, studenci i seniorzy) 4,50 euro. Warto także odwiedzić Muzeum Browarnictwa.

Do ważniejszych ulic miasta zalicza się Rue Neuve – to słynna dzielnica handlowa. Znajdują się tu znane międzynarodowe domy towarowe oraz rozległe pasaże handlowe. Drugą znaną ulicą Brukseli jest Rue des Bouchers – jedna z brukselskich uliczek, dostępna tylko dla pieszych, zwana potocznie „brzuchem Brukseli”, gdyż mieści się tu wiele kawiarni i restauracji. A największa ciekawostką tej części miasta jest Manneken-Pis –30-centymetrowa fontanna – figurka chłopczyka siusiającego do niewielkiego basenu. Stanowi jeden z najsłynniejszych symboli miasta, pochodzi z 1619 roku. Figurka  chłopca często ubierana jest w różnorodne stroje ludowe, czy okolicznościowe, w związku z odbywającymi się w Brukseli uroczystościami. Do tej pory otrzymał on około 1000 różnych kostiumów. Wszystkie te stroje przechowywane są w Muzeum Miasta Brukseli. I mało kto ale istnieje jeszcze jedna niefrasobliwa dziecięca rzeźba w Brukseli – Jeanneke Pis, czyli „sikająca dziewczynka”, która mieści się po drugiej stronie rynku.

Na wzgórzu Treurenberg stoi chyba największa atrakcja Brukseli, w której można zobaczyć ważne arcydzieła rzeźbiarskie i malarskie w przepięknej Katedrze św. Michała i św. Guduli. Znajdują się tu przepiękne XVI-wieczne witraże.

Architektoniczny symbol stolicy Belgii to Atomium, który jest powiększonym 150 miliardów razy modelem kryształu żelaza. Jego wysokość to 103 m. Na szczyt tej budowli, skąd podziwiać można panoramę Brukseli wjeżdża się windą. Zostało zbudowane z okazji światowej wystawy Expo w 1958 roku, składa się z 9 sfer, połączonych 20 korytarzami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *