crystal crescent nova scotia
Ameryka Północna

Nowa Szkocja – co warto tam zobaczyć?

Prowincja Nowa Szkocja (ang. Nova Scotia) w Kanadzie nie jest jedną z najpopularniejszych destynacji w tym kraju. Ba, znajduje się blisko końca. Nie oznacza to jednak, że nie warto jej odwiedzić. Jeśli mamy okazję to warto zwiedzić kilka miejsc w Nowej Szkocji. Co ciekawe, znajduje się tam aż 6 miejsc UNESCO.

Obiekty w Nowej Szkocji na liście światowego dziedzictwa UNESCO

  • Stare miasto Lunenburg UNESCO
  • Krajobraz Grand Pré UNESCO
  • Klify w Joggins UNESCO
  • Klify w Zatoce Fundy UNESCO Geopark
  • Jezioro Bras d’Or w Cape Breton UNESCO – rezerwat biosfery
  • Rezerwat Biosfery Southwest Nova UNESCO

Stare miasto Lunenburg

lunenburg nowa szkocja scaled

Lunenburg został założony w 1753 roku. Jest to przepiękne miasteczko portowe w Nowej Szkocji, jedno z najstarszych. Lunenburg jest bardzo kolorowy, budynki są niezwykle malownicze.

lunenburg nova scotia widok scaled

przystan nowa szkocja scaled

Peggy’s Cove

peggys cove latarnia scaled

Peggy’s Cove to mała wioska na wschodnym wybrzeżu, niedaleko Halifaksu (43 kilometry). Peggy’s Cove istnieje dzięki rybołóstwu i dzięki turystyce. Znajdują się tam piękne skały wzdłuż wybrzeża, a samo miasteczko nie może już być rozbudowywane, dzięki czemu ma zachować swój obecny kształt na kolejne lata.

peggys cove nowa szkocja scaled

Halifax

halifax miasto scaled

Halifax to stolica prowincji Nowa Szkocja. Miasto to zamieszkuje ponad 300 tysięcy ludzi, znajduje się ono na wybrzeżu. Główne atrakcje Halifaxu to wielka cytadela, muzeum morskie, publiczne ogrody, kanadyjskie muzeum imigracji, Point Pleasant Park i Waterfront.

Crystal Crescent – przepiękna plaża

crystal crescent nova scotia scaled

W pobliżu Halifaxu znajdziemy wiele pięknych plaż, polecamy chociażby Duncans Cove. Jednak kawałek dalej, tylko 35 minut jazdy samochodem z centrum Halifaxu znajdziemy jedną z najpiękniejszych plaż w Nowej Szkocji – dobrze znaną wszystkim lokalnym mieszkańcom plażę o nazwie Crystal Crescent. Plaża jest niesamowicie piaszczysta, kawałek dalej znajdziemy też ciekawe skały i wiele dróg na wędrówki wokół. Polecamy spędzić tu kilka godzin i nacieszyć się widokami i wodą w słoneczny dzień.

Grand-Pré

grand pre nova scotia scaled

Położona na północy Nowej Szkocji Grand-Pré to kanadyjska społeczność wiejska w hrabstwie Kings w Nowej Szkocji. Jej francuska nazwa oznacza „Wielka/Wielka Łąka”, a społeczność leży na wschodnim krańcu doliny Annapolis.

Park Cape Split

cape split blomidon scaled

6 kilometrów trekkingu lasem, z okazjonalnymi punktami widokowymi na samej północy Nowej Szkocji. A na samym końcu czeka na nas cypel na wybrzeżu Zatoki Fundy z niesamowitym widokiem na wodę i skały. Wybierając się tam można również zahaczyć wcześniej o park Blomidon – są tam łatwiejsze trekkingi, ale widoki trochę inne.

Miasteczko Wolfville i kampus uniwersytecki

wolfville uniwersytet scaled

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *