Vancouver – gdzie morze spotyka góry

(Fot. Vancouver, BC © Robert Ciavarro , CC BY-NC-ND 2.0)

Vancouver jest ósmym pod względem wielkości miastem Kanady i trzecią pod względem ludności aglomeracją tego kraju. Znajduje się przy ujściu rzeki Fraser do Pacyfiku. Na świecie Vancouver zasłynęło w 2010 r. jako gospodarz Zimowych Igrzysk Europejskich. Historia miasta sięga XIX w. W Vancouver istnieje 180 parków, najsłynniejszy to Park Stanleya (w tym miejscu można podziwiać najpiękniejsze zachody słońca).

Miasto leży w południowo – zachodniej części Kanady. Należy do Kolumbii Brytyjskiej (jest jej największą aglomeracją) i choć nie jest jej stolicą to mieszka tu połowa jej ludności, a wiele biur administracji biurowej ma w Vancouver swoje siedziby. Rozwój miasto zawdzięcza dogodnym warunkom naturalnym (port i ujście rzeki Fraser do cieśniny Georgia). Vancouver sąsiaduje ze stromymi zboczami gór, a z trzech stron miasto oblewają wody oceanu. Łagodny jak na Kanadę klimat (bez mroźnych zim) i gęste (potrafiące utrzymać się kilka dni) mgły to znaki rozpoznawcze okolic Vancouver.

Wspaniale rozwijają się tutaj różnego rodzaju gałęzie przemysłu. Warto wspomnieć o przemyśle drzewnym i papierniczym, spożywczym, odzieżowym, stoczniowym, chemicznym, rafineryjnym, metalowym, materiałów budowlanych i poligraficznym. XXI w. przyniósł miastu sławę kanadyjskiego Hollywood ze względu na intensywnie rozwijający się tutaj przemysł filmowy. Vancouver kształtuje się również na centrum informatyczne i biotechnologiczne.

Niektórzy nazywają Vancouver „miastem mostów”, ze względu na 10 (znaczących) mostów (licząc z wiszącymi Capilano i Lynn Canyon).

Do atrakcji turystycznych zalicza się w Vancouver wspaniałe parki z najważniejszym Parkiem Stanleya, który możemy zobaczyć skrajnie zachodniej części półwyspu. W miejscu tym obok dzikiej przyrody, znajduje się ulubione miejsce zabawy, rozrywki i rekreacji mieszkańców Vancouver. Miłośnicy przepięknych zachodów słońca koniecznie muszą zobaczyć to miejsce. Również tutaj znajduje się ogromna kolekcja indiańskich totemów.

Dr Sun Yat Sen Classical Garden jest chińskim ogrodem, a jeśli chcemy go zobaczyć musimy udać się do Chinatown. Warto wiedzieć, że ogród ten jest pierwszym (prawdziwym i klasycznym) tego rodzaju miejscem, które powstało poza granicami Chin. Ogród w Vancouver powstał w stylu dynastii Ming.

Galeria Sztuki Vancouveru jest to muzeum założone w 1931 r.

Muzeum Antropologiczne znajdujące się przy Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej, to miejsce, gdzie możemy podziwiać w nim ogromne zbiory archeologicznych odkryć i materiałów etnograficznych z każdego kontynentu. Ważne miejsce dla interesujących się życiem i kulturą rodowitych Indian.

Vancouver Maritime Museum (Muzeum Morskie) i planetarium to inne ciekawe muzea w mieście.

Do ważnych atrakcji w mieście należy coroczny pokaz fajerwerków nad zatoką English Bay. Biorą w nim udział cztery państwa (wybrane spośród wszystkich państw świata).

Playland Vancouver jest najstarszym działającym parkiem rozrywki w Kanadzie. Otwarto go w 1955 r. Park jest otwarty od kwietnia do września.

Vancouver Downtown (Centrum Miasta) – w tej części miasta znajdują się budynki i drapacze chmur ze szkła, które wyglądają niezwykle na tle nabrzeżnych gór.

Gastown jest najstarszą częścią miasta. w tym miejscu oczarują nas brukowane uliczki oraz XIX – wieczne (odrestaurowane) budynki publiczne.

Harbour Centre Tower – wieża widokowa ( z platformą) zapewni nam niezapomniany widok na panoramę Vancouver.

Vancouver Aquarium – ważne miejsce dla wszystkich miłośników zwierząt morskich.

Capilano Sunspension Bridge and Park – most o długości 137 m (wisi na wysokości 70 nad wąwozem), który huśta się pod stopami, dlatego idąc lepiej nie spoglądać w dół, a zająć się podziwianiem pięknych starodrzewów (tzw.rainforest) i wartkiego strumyka. Uwaga: jest to atrakcja dla ludzi o mocnych nerwach (a na pewno nie słabych), warto zaryzykować, gdyż widoki są piękne i na długo pozostające w pamięci.

Grouse Mountain (Góra Grouse) – kolejna możliwość zobaczenia pięknych widoków i przejażdżki kolejką linową. Kiedy znajdziemy się na szczycie góry będziemy mogli zobaczyć, jak morze spotyka się z górami.

Vancouver jest również ważnym ośrodkiem naukowym, ale przede wszystkim miastem ze „sportowym duchem”. Nie sposób wymienić wszystkich klubów sportowych działających w mieście. Warto wspomnieć o Trinity Western Spartans, klubie siatkarskim, najlepszym w Ameryce Północnej.

Ciekawostką jest, że Vancouver zamieszkuje ponad 600 tys. osób, można powiedzieć niewiele, a spotkamy tu ludzi, dla których językiem ojczystym jest, np. pendżabski, wietnamski czy koreański.

Komentarzy: 1

  1. Toek pisze:

    Jeżeli chcesz poznać Vancouver, zobaczyć jak tutaj jest zapraszam na instagram: canada90days

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *