Wiedeń – świat muzyki

Edyta
5 czytania

Wiedeń – idealne miasto dla znawców sztuki, architektury oraz historii. Zwiedzając je można się przechadzać średniowiecznymi uliczkami, dochodząc do imperialistycznych placów oraz przemierzać miasto śladami cesarza Franciszka Józefa. Wiedeń jest stolicą Austrii oraz jej największym miastem, leżącym u stóp Lasów Wiedeńskich. Wiele znanych osób w świecie sztuki, głównie muzyki, pochodziło właśnie stąd, m.in. Strauss, Mozart, Beethoven czy Schubert. Dziś działa Filharmonia Wiedeńska – największa orkiestra świata oraz najbardziej znany w Europie Wiedeński Chór Chłopięcy. W ten sposób jest to główne centrum artystyczne świata, ponieważ wykształciło wielu znanych wirtuozów i artystów muzyki klasycznej – zwycięzców we wszystkich muzycznych konkursach.

Wiedeń – miasto muzeów.
W Wiedniu można zwiedzić aż sto muzeów, ale spokojnie – nie będę wymieniać wszystkich, tylko te naprawdę godne uwagi, a na takową zasługuje Muzeum Historii Sztuki (Kunsthistorisches Museum) – uchodzi za największe muzeum na świecie, mając w swoich zbiorach eksponaty od starożytnego Egiptu, Rzymu i Grecji, poprzez
Średniowiecze aż do czasów nowożytnych – do 1800r (obejmując renesans oraz barok). Oglądnąć można w nim największe dzieła m.in. Caravaggio, Bruegela, Raffaela, Rembrandta, Rubensa, Canaletto oraz Dürera. Wyglądem nie odbiega od Muzeum Historii Naturalnej (Naturhistorisches Museum) – oba są identyczne. Do głównych jego eksponatów należy m.in. figurka Venus z Willendorfu sprzed 25 000 lat, szkielet Diplodokusa oraz zbiory meteorytów, kryształów i kamieni szlachetnych, a także galerię eksponatów fauny i flory. Wiedeń słynie również z całej Dzielnicy Muzeów (MuseumsQuartier) – z kompleksu usytuowanego w dzielnicy Neubau. Nie można też pominąć Muzeum Sisi – muzeum mieszczącego się w cesarskich apartamentach Hofburgu, poświęconym głównie pięknej królowej Elżbiecie.

Wiedeń – miasto pałaców.
Hofburg – pochodzący z XIII w., pałac wybudowany przez Habsburgów, w którym przez wieki zachowało się dziedzictwo narodowe państwa austriackiego wraz ze skarbami kultury świeckiej i sakralnej, zgromadzonej w pałacowych skarbcach. Hofburg stanowi cały kompleks pałacowo – ogrodowy wraz z gotyckim kościołem, w którym co niedziele śpiewa Wiedeński Chór Chłopięcy. Współcześnie pałac pełni również funkcje ważnego centrum kongresowego Wiednia.

Schonbrunn – zawsze służył rodzinie królewskiej za letnią rezydencję, będąc zarazem najpiękniejszym obiektem pałacowym w Europie pochodzącym z baroku. Po śmierci władcy, Franciszka Józefa, przeszedł w ręce administracji, ale od tego czasu jest uznawany za jeden z ważniejszych zabytków Wiednia. Charakteryzuje go wyjątkowe bogactwo dekoracji architektonicznych, sztukaterii, malowideł ściennych, złoceń oraz przepięknych mozaikowych podłóg. Do dziś turystów kusi tamtejszy ogród, zrobiony w formie labiryntu, w którym dawniej spacerowała rodzina królewska, a dziś można podążać ich śladami … za 3.5 euro. Czynny jest w różnych godzinach w zależności od pory roku: od kwietnia do czerwca i we wrześniu: codziennie od 9.00 do 18.00; w lipcu i sierpniu od 9.00 do 19.00; w październiku od 9.00 do 17.00; a w listopadzie od 10.00 do 16.00. Na pobliskim wzgórzu znajduje się pawilon widokowy, z którego można podziwiać panoramę Wiednia.

Na uwagę zasługuje również Belweder, złożony w sumie z dwóch pałaców, z Górnego i Dolnego Belwederu, przedzielony francuskim ogrodem. Służył za letnią rezydencję, tym razem, księciu Eugeniuszowi Sabaudzkiemu, a potem cesarzowej Marii Teresie. Dzisiaj można tam oglądać wspaniałe dzieła sztuki od średniowiecza po współczesność oraz fontanny i pomniki usytuowane w ogrodzie.

Na przedmieściach miasta znajdują się jeszcze inne pałace: Liechtenstein, Schwarzenberg oraz Trautson.

Stare Miasto Wiednia
Większość zabytków tego miasta usytuowana jest w ścisłym centrum, w tzw. mieście wewnętrznym. Na uwagę zasługuje cała tamtejsza siatka urbanistyczna z pałacami oraz ze słynną kolumną Świętej Trójcy, postawioną na pamiątkę epidemii dżumy. Za najważniejszy obiekt sakralny uchodzi Katedra św. Stefana (Stephansdom), znajdująca się na terenie dwóch byłych kościołów. Stała się kolejnym symbolem miasta, będąc siedzibą arcybiskupa oraz ze względu na 137- metrową wieżę, która stanowi zarówno punkt orientacyjny miasta, jak i platformę widokową na panoramę Wiednia.

Udostępnij artykuł
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *