Dżakarta – Wielki Durian

Anna M.
8 czytania

Stolica Indonezji – Dżakarta – wśród największych miast świata znajduje się w pierwszej dwudziestce. Dżakarta leży na wyspie Jawa. Często nazywana jest Wielkim Durianem – z jednej strony jest to analogia do Wielkiego Jabłka (Nowego Jorku), z drugiej – metafora. Durian to owoc, który odstrasza odorem jaki wydziela, ale przyciąga niezwykłym smakiem. Tak samo jest z Dżakartą – na pierwszy rzut oka nieatrakcyjne, tłoczne i pełne smogu miasto zyskuje przy bliższym poznaniu.

Ciekawe miejsca w Dżakarcie

Eksplorację Wielkiego Duriana należałoby rozpocząć w jego najstarszej części, znanej jako Kota lub stara Batawia. Miasto o nazwie Batawia stworzyli Holendrzy, którzy w XVIw. skolonizowali Jawę i założyli tutaj swoją Kompanię Wschodnioindyjską.

W starych budynkach kolonialnych mieszczą się dziś współczesne instytucje:

  • ratusz Batawii jest siedzibą Muzeum Historycznego Dżakarty (mapy, meble i przedmioty z okresu kolonialnego, ale także wiele eksponatów z wcześniejszego okresu sułtańskiego);
  • w kolonialnym Trybunale Sprawiedliwości urządzono wystawę sztuki i Muzeum Ceramiki;
  • w dawnej siedzibie Javasche Banku można obejrzeć wystawę poświęconą historii indonezyjskiej bankowości;
  • w dawnym kościele mieści się Muzeum Wayang – muzeum lalek indonezyjskiego teatru cieni Wayang , który został uznany przez UNESCO niematerialnym dziedzictwem ludzkości;
  • w magazynie starego portu Sunda Kelapa powstało Muzeum Morskie, w którym można zobaczyć modele żaglowców i wszystko, co związane z morzem i żeglugą (zwłaszcza okresu kolonialnego).

Obszar Zachodniej Dżakarty (Jakarta Barat), to nie tylko stara holenderska zabudowa Batawii. Będąc w tej części miasta, warto pójść także na targ rybny – Pasar Ikan oraz przespacerować się po tutejszym chinatown.

Udając się do Jakarta Pusat, czyli centralnej części Dżakarty zobaczymy jak wygląda centrum administracyjno – polityczne Indonezji. Na placu Merdeka znajduje się Monas, czyli pomnik narodowy w postaci wieży z tarasem widokowym oraz Muzeum Narodowe zwane także Gedung Gaja, czyli Elephant Building od figur słoni stojących na dziedzińcu. Tuż obok można zobaczyć dawny pałac gubernatora kolonii – dziś siedzibę prezydenta Indonezji.

Z placu Merdeka w ciągu kwadransa dotrzemy do dwóch głównych świątyń, w których modą się wyznawcy dwóch największych religii świata. Pierwszą jest Meczet Istiqlal (zwany Meczetem Niepodległości) będący największą świątynią muzułmańską w południowo – wschodniej Azji. Drugą świątynią jest stojąca naprzeciw meczetu, dużo mniejsza, ale piękniejsza pod względem detalu architektonicznego, XIX-wieczna rzymskokatolicka Katedra Wniebowzięcia NMP.

Miejscem, które na pewno trzeba odwiedzić w Dżakarcie jest, znajdujący się we Wschodniej Dżakarcie (Jakarta Timur) – Taman Mini Indonesia Indah (TMII), czyli park, w którym możemy zobaczyć całą Indonezję w miniaturze. Wyspiarski charakter kraju wiąże się z ogromnym zróżnicowaniem kulturowym – można powiedzieć, że każda większa wyspa ma swój odrębny styl i tradycje. Dla lepszego zobrazowania różnic można przytoczyć fakt, że Indonezja to 6 tysięcy zamieszkanych wysp (ogólnie kraj liczy 18 tysięcy mniejszych i większych wysp). Dzięki TMII w Dżakarcie można zobaczyć różnice między poszczególnymi regionami w jednym miejscu.

W środkowej części parku, na jeziorze znajduje się miniatura indonezyjskich wysp należących do Archipelagu Malajskiego, a wokół, na terenie około 1km2 rozsiane są 33 pawilony będące przykładami budownictwa pochodzącego z poszczególnych wysp. W pawilonach mieszczą się zbiory etnograficzne dotyczące danych społeczności kulturowych.

Oprócz skansenu, na terenie Taman Mini Indonesia Indah znajduje się mnóstwo muzeów (m.in.: Techniki, Sportu, Wojska, Znaczków, Ropy i Gazu, Indonezyjskiej Flory i Fauny). W szklanych pawilonach można podziwiać storczyki, kaktusy czy zioła. Są także pawilony zwierzęce – ptasi ogród oraz rapidarium, w którym można na żywo zobaczyć współczesne smoki – warany z Komodo. Dodatkową atrakcją jest Istana Anak-Anak – czerwony zamek łudząco podobny do disneyowskiego, w którym mieszczą się atrakcje dla młodszych turystów.

Oczywiście, skoro już macie zamiar jechać do Dżakarty, to trzeba spróbować sławnego duriana. Podobnie jak miasto – jednym przypadnie do gustu, innym nie. Jedno jest pewne – kto raz ugryzie duriana, zakocha się w jego smaku.

Plaże w pobliżu Dżakarty

Niestety, Dżakarta nie jest znana z pięknych plaż, ponieważ miasto leży na północy wyspy Jawa, a wybrzeże jest tam zazwyczaj piaszczyste i niezbyt atrakcyjne. Jednak w pobliżu miasta znajdują się kilka plaż, które można odwiedzić w celach rekreacyjnych. Oto kilka z nich:

  1. Pantai Indah Kapuk – to sztuczna plaża znajdująca się w północnej części Dżakarty, na terenie kompleksu rozrywkowego PIK Avenue. Plaża jest otwarta dla publiczności i oferuje wiele atrakcji, w tym baseny, boiska sportowe, siłownię, sklepy i restauracje.
  2. Ancol Beach – to plaża położona na terenie parku rozrywki Ancol, w północno-zachodniej części Dżakarty. Na plaży znajdują się liczne bary i restauracje, a także wiele atrakcji, takich jak park wodny i centrum nurkowe.
  3. Pulau Bidadari Beach – to plaża na wyspie Bidadari, położonej w Zatoce Jawajskiej, około 30 minut jazdy łodzią od Dżakarty. Wyspa jest częścią archipelagu Kepulauan Seribu i oferuje spokojną atmosferę, piaszczystą plażę i krystalicznie czystą wodę.

Warto jednak pamiętać, że woda w Zatoce Jawajskiej jest zazwyczaj dość zanieczyszczona, dlatego przed kąpielą warto sprawdzić jakość wody.

Dżakarta Zachodnia

Dżakarta Zachodnia (indonez. Jakarta Barat) to jedna z piętnastu dzielnic administracyjnych (kecamatan) w specjalnej stolicy regionu stołecznego Dżakarta w Indonezji. Dzielnica ta znajduje się w zachodniej części miasta i graniczy z dzielnicami Dżakarta Północ, Dżakarta Zachodnia, Dżakarta Południowa, Dżakarta Środkowa i Tangerang.

Dżakarta Zachodnia to gęsto zaludniona dzielnica, w której znajdują się zarówno obszary mieszkaniowe, jak i przemysłowe. W dzielnicy znajdują się także wiele centrów handlowych, parków i zielonych terenów rekreacyjnych, takich jak Park Lippo czy Park Laguna.

Ważne miejsca w Dżakarcie Zachodniej to m.in. Stadion Gelora Bung Karno (jeden z największych stadionów w Azji), kompleks biznesowy Kuningan City oraz dzielnica handlowa Mangga Dua, znana z tanich centrów handlowych i sklepów detalicznych.

Położenie, współrzędne geograficzne Dżakarty

  • W formacie dziesiętnym: -6.1754, 106.8272
  • W formacie stopni, minut i sekund: 6°10’31.44″S, 106°49’37.92″E
  • W formacie stopni dziesiętnych z kierunkami: 6°10’31.44″S, 106°49’37.92″E lub 6°10.524’S, 106°49.632’E

Lotniska w Dżakarcie

W Dżakarcie znajduje się kilka lotnisk, ale największym i najważniejszym z nich jest Port lotniczy Dżakarta-Soekarno-Hatta (ang. Jakarta Soekarno-Hatta International Airport). Lotnisko to znajduje się w mieście Tangerang, w odległości około 20 km na zachód od centrum Dżakarty. Kod IATA lotniska to CGK, a kod ICAO to WIII.

Oprócz Portu Lotniczego Dżakarta-Soekarno-Hatta, w Dżakarcie znajdują się również inne lotniska. Są to:

  1. Port lotniczy Dżakarta-Halim Perdanakusuma (ang. Jakarta Halim Perdanakusuma International Airport) – lotnisko wojskowe otwarte dla ruchu cywilnego, położone w pobliżu centrum Dżakarty, około 12 km na wschód od Portu Lotniczego Soekarno-Hatta. Kod IATA to HLP, a kod ICAO to WIHH.
  2. Port lotniczy Dżakarta-Angkasa Pura II (ang. Jakarta Angkasa Pura II Airport) – to lotnisko dla ruchu krajowego, położone w mieście Tangerang, około 8 km na zachód od Portu Lotniczego Soekarno-Hatta. Kod IATA to HLP, a kod ICAO to WIPT.
Udostępnij artykuł
1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *