Zamieszkują ją w większości potomkowie hiszpańskich osadników, stąd też językiem urzędowym jest hiszpański. Ponad połowa wierzących mieszkańców miasta wyznaje katolicyzm, ale znaczna część jest wyznawcami synkretycznych wierzeń, które powstały poprzez przenikanie się chrześcijaństwa z szeregiem afrykańskich i pogańskich kultów. Ta barwność i różnorodność tworzy tutejszą kulturę i tradycję. Hawana w całym świecie znana jest z barwnych świąt, festiwali oraz z jarmarków. W lutym, w mieście, odbywa się szumny karnawał i Międzynarodowy Festiwal Jazzu. Pierwszego stycznia w Hawanie odbywają się występy muzyków i tancerzy, poświęcone obchodom państwowego święta – Dnia Rewolucji.
Hawana leży nad Zatoką Meksykańską, będąc zarówno największym miastem jak i portem w całych Karaibach, z mocno rozwiniętym przemysłem tytoniowym, petrochemicznym, włókienniczym, jak i elektromaszynowym. Jej historię i atmosferę można lepiej poznać zwiedzając muzea, których znajduje się tu całkiem sporo. Na uwagę zasługują zwłaszcza Muzeum Narodowe, w którym znajdują się okazałe kolekcje dzieł sztuki od antyku do czasów współczesnych, Muzeum Kolonialne, a także Muzeum Napoleońskie, które szczyci się wspaniałą kolekcją eksponatów z lat 1789-1815.
Dwadzieścia lat swojego życia spędził tu Ernest Hemingway, ponieważ Hawana była jego ulubionym miejscem na świecie. Współcześnie bardzo dobrze kojarzona jest z Fidelem Castro, który wprowadził na tych ziemiach nie mały reżim, a jego polityka gospodarcza doprowadziła do zmierzchu świetności miasta, ale począwszy od lat 80. XX w., prowadzone są zabiegi renowacyjne w obrębie starego miasta. Wtedy też to zabytki Hawany zostały umieszczone na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Nie dziwi więc fakt, że cieszy się niegasnącą popularnością wśród turystów.
Na zwiedzających wrażenie robią jej zabytki, pochodzące głownie z czasów kolonialnych, m.in. Zamek de la Real Fuerza, pochodzący z II poł. XVI w. Jest to twierdza położona we wschodniej części Hawany, początkowo służyła jako punkt obrony przed piratami, a z czasem stała się rezydencją hiszpańskiego gubernatora. Jest to jedna z najstarszych kamiennych twierdz w Ameryce. Oprócz tego także Katedra Niepokalanego Poczęcia z 1656 roku i Ratusz z 1792 roku.
Najstarsza część miasta, położona nad Zatoką Hawańską, skupia się wokół Placu Katedralnego. Znajduje się tu wiele zabytkowych budowli m.in. kościoły z XVI i XVII w., katedra z początku XVIII w., klasztor Santa Clara, dawny pałac gubernatora z XVIII w., Castillo del Principe z XVII w. Wzdłuż wąskich uliczek starego miasta wznoszą się niewysokie domy w stylu kolonialnym. Po drugiej stronie Zatoki Hawańskiej znajduje się bulwar Malecon, uznawany przez mieszkańców Hawany za najpiękniejszą promenadę świata. Wiedzie on do Marianao – Miramar, dzielnicy willowej z pałacami i ogrodami, należących do przedrewolucyjnych milionerów. Reprezentacyjną częścią miasta, pełną wielopiętrowych hoteli, luksusowych klubów, restauracji i kabaretów jest Vedado. Jednym z głównych zabytków architektonicznych jest też Bulwar Prado, na którym koneserzy zabytków mogą zobaczyć domy zbudowane w stylu starohiszpańskim.
Trzeba zobaczyć także Kapitol, który jest budownictwem stosunkowo młodym, ponieważ powstałym dopiero w latach 20 XX w., ale pełniącym różne funkcje, m.in. pełnił rolę siedziby parlamentu Kuby, a obecnie znajduje się w nim centrum kongresowe i budynek jest otwarty do zwiedzania dla turystów. Podobnie jak Kapitol w Waszyngtonie, przypomina Bazylikę Świętego Piotra w Rzymie, jednak ozdobą hawańskiego Kapitolu, która zasługuje na szczególną uwagę są masywne, wykonane z brązu drzwi, na których znajdują się płaskorzeźby przedstawiające sceny z historii Kuby, poczynając od jej odkrycia przez Krzysztofa Kolumba w 1492 roku aż do czasów w których powstał budynek.
To z czym współcześnie Kuba najbardziej się kojarzy, oprócz filmowych Piratów z Karaibów, to kubańskie cygara, uważane za najlepsze na świecie. Wpływ na to ma dogodny klimat do uprawy tytoniu, doświadczeni w wyrobie cygar torcedore, którzy swoje umiejętności przekazują, już jako tradycję, z pokolenia na pokolenie. Plantatorów, traktujących uprawę jako sztukę, cechuje wysoki profesjonalizm i znawstwo wszystkich tajników. To wszystko sprawia, że cygara kubańskie stanowią klasę samą w sobie i są ogromnie cenione przez koneserów.