toronto
Ameryka Północna

Toronto – wszystko w jednym miejscu

 Indianie z plemiona Huron nazwę tej kanadyjskiej metropolii określali jako „miejsce spotkań”. Stolica prowincji Ontario jest największym  około 5 milionowym miastem Kanady. To miejsce wielokulturowe, a każdy znajdzie coś dla siebie, rozpoczynając od miłośnika sportu, po przez facynata muzyki, tańca, kinomaniaka, a kończąc na młodym człowieku chłonnym wiedzy. Ruszamy w podróż!

Najbardziej charakterystycznym miejscem jest  CN Tower. To ponad 500 metrowa wieża telewizyjna, która została wybudowana według swojego przeznaczenia jako przekaźnik telewizyjny. Jednak wysokość, która była niezbędna do spełniania tych funkcji pozwoliła zdobyć rekord Guinnesa (niestety w 2007 został on pobity ;przez „wieżę Dubaju”). Na terenie obiektu znajduje się wiele interesujących miejsc min. obrotowa o 360 stopni restauracja znajdująca  na wysokości 350 m. CN Tower to najwyższy punkt widokowy pozwalający przy świetnej pogodzie ujrzeć Stany Zjednoczone oraz jezioro Ontario. Na szczyt prowadzi prawie 2000 schodów, ale nie martwcie się, ten dystans bez problemu pokonuje się oszkloną windą.

Fani sportu nie mogą przegapić Roger Center. Jest to  jeden z pierwszych na świecie stadion z całkowicie odkrywanym dachem.  Nie jest to  tylko rozgrywek futbolu oraz baseballu bardzo popularnego w tym mieście, ale również koncertów i wielu imprez kulturalnych. Te dwie dyscypliny sportowe to nie wszystko. Tu dużą rolę odgrywa także hokej  i sztandarowa liga NHL, koszykówka z NBA oraz Lacrosse wraz z NLL. Rozgrywki można obejrzeć w Air Canada Centre. Miłośnicy jazdy na łyżwach koniecznie muszą wstąpić do High Park, gdzie w sezonie zimowym (listopad-marzec)  czynne jest otwarte lodowisko.

Przy nieznośnym upale wybierając się na zakupy idealnym rozwiązaniem będzie PATH. Ta nazwa kryje za sobą 27 km podziemnych korytarzy, w których znajduje się ponad 1000 sklepów, butików, restauracji etc. To przyjemny i trochę odmienny sposób na shopinng, a także bezkorkowym spacer pod tętniącym życiem miastem.

Miasto jest bardzo bogate kulturowo. Odbywa się tu Międzynarodowy festiwal filmów w Toronto porównywany miedzy innymi do festiwalu w Cannes. Kinomaniacy mogą tu poczuć się jak w kanadyjskim Hollywood. Dla miłośników teatru wystawiane są różnego rodzaju sztuki w ponad 30 teatrach. Najpopularniejszy i najpiekniejszy to na główna
Princess of Wales Theatre  Temu miastu nie obce są opery, filharmonie i kultury najróżniejszych miejsc na świecie. World’s Most Multicultural City- tej nazwie Toronto zawdzięcza obecność ponad 150 grup etnicznych. Własnie przez kulture mozemy rozpoznać te grupy. Collage Street to „małe Włochy”.  Chinatown, kuchnia francuska czynna całą dobę, grecka oraz wiele innych zakątków świata w jednym miejscu.

Toronto jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem naukowym i badawczym. To tu prowadzone są badania nad komórkami macierzystymi, W tym miejscu została odkryta insulina, dająca szanse na chorych do tej pory nieuleczalna cukrzycę. Miasto jest również dobrze rozwiniętym ośrodkiem uniwersyteckim zrzeszającym masę młodych ludzi chłonnych wiedzy.

Wśród wysokich wieżowców ustawionych wzdłuż równorzędnych ulic nie braknie zieleni. To około 20% powierzchni. Wspomniany już High Park to ogromny pas zielonych płuc zajmujący 161 ha. Nie braknie także ogrodu botanicznego oraz zoo.

By pogłębiać swoją wiedzę nie tylko historyczną trzeba koniecznie wstąpić do Royal Ontario Muzeum. Kompleks ok. 40 galerii z kilku milionami eksponatów. Tematyka jest bardzo różnorodna: fauna, flora, historia rdzennych mieszkańców Ontario a także rozwój starożytnych potęg cywilizacji.

Co warto wiedzieć wybierając się w taką podróż?

Komunikacja do metropolii jest dobra. Lot między naszą stolicą a największym miastem Kanady trwa około 9 godzin i 30 minut. Przy zwiedzaniu atrakcji turystycznych warto zakupić pakiet o wartości $35.

W multikulturowym mieście na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Toronto bije blaskiem nowoczesności , ale także tętni życiem tak wielona jego dziedzinami. Poprostu wszystko w jednym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *