Rzym to miasto magiczne. Przyjeżdżając tu, turyści czują się „wyrwani” z rzeczywistości. Poczynając od licznych zabytków, poprzez miejsca upamiętniające historię i mity, na Państwie Watykańskim kończąc. To uzależniający klimat tego miasta wpływa na to, że co roku odwiedza je tysiące turystów. Podobno gdy raz odwiedzisz Rzym, powrócisz. Zdecydowanie potwierdzam.
Dzień 1: Klasyczne zabytki Rzymu
Rano:
- Koloseum – rozpocznij zwiedzanie od jednego z najbardziej ikonicznych zabytków. Możesz skorzystać z audioprzewodnika w języku polskim lub przewodnika na miejscu.
- Forum Romanum – tuż obok Koloseum, zobacz pozostałości dawnego centrum życia politycznego i społecznego starożytnego Rzymu.
Południe:
- Kapitol – udaj się na wzgórze Kapitol, skąd rozciąga się piękny widok na miasto. Odwiedź Muzea Kapitolińskie, które przechowują dzieła sztuki i antyki.
- Plac Wenecki (Piazza Venezia) – jeden z głównych placów Rzymu, na którym dominuje monumentalny Ołtarz Ojczyzny.
Popołudnie:
- Fontanna di Trevi – wrzuć monetę do słynnej fontanny i pomyśl życzenie. To jedno z najbardziej romantycznych miejsc w mieście.
- Schody Hiszpańskie – odpocznij na schodach i ciesz się widokiem placu Piazza di Spagna.
Wieczór:
- Kolacja w dzielnicy Trastevere – zakończ dzień w jednej z malowniczych restauracji, próbując tradycyjnych włoskich potraw, np. pasta carbonara lub cacio e pepe.
Dzień 2: Watykan i sztuka renesansu
Rano:
- Bazylika św. Piotra – rozpocznij dzień od zwiedzania jednej z najważniejszych bazylik na świecie. Warto również wspiąć się na kopułę, skąd roztacza się niesamowity widok na Watykan i Rzym.
- Plac św. Piotra – podziwiaj wspaniałą architekturę i kolumnadę Berniniego.
Południe:
- Muzea Watykańskie – przeznacz kilka godzin na zwiedzanie muzeów, w tym Kaplicy Sykstyńskiej z freskami Michała Anioła. Radzę zarezerwować bilety z wyprzedzeniem, by uniknąć długich kolejek.
Popołudnie:
- Zamek św. Anioła (Castel Sant’Angelo) – położony nieopodal Watykanu, to dawna twierdza papieska i wspaniały punkt widokowy na miasto.
Wieczór:
- Ponte Sant’Angelo – spacer wzdłuż Tybru, podziwiając piękne widoki mostów i miasta nocą. Kolacja w jednej z urokliwych trattorii nad rzeką.
Dzień 3: Mniej znane skarby Rzymu
Rano:
- Panteon – zaczynij dzień od wizyty w Panteonie, doskonale zachowanej świątyni z czasów starożytnych.
- Plac Navona (Piazza Navona) – jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Rzymie, pełne kawiarenek i fontann, w tym słynnej Fontanny Czterech Rzek Berniniego.
Południe:
- Villa Borghese i Galeria Borghese – czas na odrobinę relaksu w jednym z największych parków Rzymu. Możesz odwiedzić Galerię Borghese z kolekcją sztuki, w tym dziełami Caravaggia i Rafaela (konieczna wcześniejsza rezerwacja).
Popołudnie:
- Bazylika św. Jana na Lateranie (San Giovanni in Laterano) – to najstarsza i jedna z czterech najważniejszych bazylik papieskich w Rzymie.
- Bazylika św. Pawła za Murami – zwiedzanie drugiej co do wielkości bazyliki w Rzymie, słynącej z pięknych mozaik i wnętrza.
Wieczór:
- Spacer wzdłuż Via del Corso – główna ulica handlowa Rzymu, idealna na wieczorny spacer lub ostatnie zakupy przed wyjazdem.
- Pożegnalna kolacja – zakończ pobyt w jednej z tradycyjnych rzymskich restauracji, delektując się włoską kuchnią i winem.
Porady:
- Bilety z wyprzedzeniem: Warto zarezerwować bilety online do najpopularniejszych miejsc, by uniknąć kolejek.
- Transport: Korzystaj z komunikacji miejskiej – metro i autobusy dobrze łączą główne atrakcje turystyczne.
- Odzież: Do niektórych kościołów, w tym Watykanu, wymagany jest odpowiedni strój (zakryte ramiona i kolana).
W Rzymie są miejsca, które po prostu trzeba zobaczyć. Poczynając od Bazylik: św. Jana na Lateranie, św. Pawła za Murami i Santa Maria Maggiore, to jedne z miejsc, które nie dość, że zwiedzimy bezpłatnie, to jeszcze będziemy mogli do woli sfotografować.
Ponadczasowe fontanny z pitną wodą, Panteon, Plac Wenecki z pomnikiem Wiktora Emanuela II, Piramida Cestiusza, Ołtarz Pokoju, Palatyn – to tylko część obowiązkowych miejsc do zwiedzenia. Z kolei najpiękniejszą panoramę miasta z najlepszym widokiem na Watykan ujrzymy z Zamku Świętego Anioła.
Imperialna widownia
Walki gladiatorów, polowania na dzikie zwierzęta i naumachie (wojny morskie) – oto, czym popularyzowało się starożytne koloseum. Choć nie tylko – to też, według mitów, miejsce rozlania krwi chrześcijan. Dziś ośrodek inspirujący artystów i podróżników z całego świata.
Miłość zakłódkowana
Co łączy wrocławski Most Tumski, Most Świętokrzyski w Warszawie, Most biskupa Jordana w Poznaniu i rzymski most Milvio? Miliony kłódek! Zakochani z całego świata opieczętowują swą miłość zawieszając na moście kłódkę. Klucze wrzucane są na dno Tybru.
Jak na Italię przystało, miasto opanowane jest lokalną gastronomią. Ich menu zdominowały pizzę, i makarony, które są stosunkowo tanie. Nie przestraszymy się także cenami wina, które z uwagi na liczną ilość winiarni, jest napojem towarzyszącym wielu potrawom.