zamek Montjuic
Europa

Zamek Montjuic: wspaniała forteca w Barcelonie, jak zdobyć bilety?

Dawniej forteca wojskowa, Zamek Montjuic jest integralną częścią historii Barcelony. Z jego murów widać nie tylko całe miasto, port i morze. Tutaj również poznasz ciekawą i często trudną historię tego budynku. W ostatnich latach fort stał się miejsce pełne wydarzeń kulturalnych i społecznych, którego zdecydowanie nie można przegapić odwiedzając Barcelonę!

Przeszłość twierdzy na szczycie wzgórza Montjuic

Zaktualizowano 10 grudnia, 2023.

Zamek Montjuic znajduje się na wzgórzu o tej samej nazwie, która wznosi się na wysokość 173 metrów nad poziomem morza. Położenie zamku zapewnia doskonałą pozycję obronną dla potencjalnych napastników. Dziś jednak raczej docenisz wspaniały widok na miasto i port z dokami.

Fundamenty budowli na szczycie wzgórza Montjuic powstały już w 1640 roku, kiedy to w tym miejscu wzniesiono mury wokół jednej ze stojących tam wcześniej wież strażniczych. Był to tylko krok w kierunku budowy twierdzy wojskowej, która odegrała kluczową rolę w wielu konfliktach w Barcelonie, ale także w Hiszpanii.

Pod koniec XIX wieku zamek stał się więzieniem, w którym przetrzymywani byli głównie więźniowie polityczni. W 1940 roku stracono tu szefa katalońskiego rządu Spółki Lluís.

W 1963 roku zamkiem zarządzało Ministerstwo Obrony Narodowej i otwarto tu muzeum wojskowe. Jednak to zniknęło wraz z przeniesieniem twierdzy na własność miasta Barcelona w 2009 roku.

Twierdza oferuje zapierające dech w piersiach widoki

zamek Montjuic

Gdy tylko dotrzesz do twierdzy, zachwyci Cię neoklasycystyczny most, który w przeszłości był ważnym elementem obronnym – na samym jego końcu znajduje się osobny drewniano-żelazny most zwodzony. Te ostatnie wznosiły się w razie niebezpieczeństwa, aby uniemożliwić dostęp do twierdzy z zewnątrz.

Wokół całego zamku rozciąga się głęboka fosa, która była przeszkodą nie do pokonania dla atakujących. Dziś jednak służy bardziej jako ogród. Tutaj zobaczysz ozdobne klomby i możesz też w nich spacerować.

Gdy tylko wejdziesz do zamku, znajdziesz się w centrum całego kompleksu: na przestronnym placu apelowym lub Plac apelowy. Dziś w tym miejscu odbywają się różne imprezy kulturalne, wystawy czy koncerty.

Jeśli wyjdziesz dalej z dziedzińca, możesz go zwiedzać masywne mury otaczające całą fortecę, ich baszty, a także podziwiać niesamowite widoki na całe miasto. Jako pozostałość po militarnej historii zobaczysz także na murach historyczne armaty wycelowane w morze.

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów całej twierdzy jest jej wieża strażnicza. W przeszłości służył do komunikacji ze statkami wpływającymi do portu w Barcelonie: za dnia używano flag, a nocą ognisk.

Fort został wyposażony w pomysłowy system murów i rowów, który utrudniał dostanie się do środka nawet po przełamaniu zewnętrznych murów.

Nie można jednak pominąć również samego wnętrza zamku. Znajdziesz tam centrum dla zwiedzających zlokalizowane w dawnych kazamatach. To zaoferuje ci barwną historię fortu, w tym rysunki i fotografie z epoki. W tym samym miejscu znajduje się również kawiarnia lub toalety.

Moja rada: spraw, aby wizyta w zamku była jednodniową wycieczką

Na wizytę w zamku Montjuic polecam połączenie inne atrakcje i zabytki na wzgórzu Montjuic i weź całość jako jednodniową wycieczkę.

Na przykład ostatni raz wjechaliśmy kolejką linową, podziwialiśmy widoki z zamku, objechaliśmy go po drodze od strony morza i dalej na południowy zachód. Potem nastąpił przystanek w La Caseta del Migdia, na drinka w cieniu sosen zeszliśmy w stronę cmentarza, a stamtąd ponownie skierowaliśmy się w stronę Parku Olimpijskiego, wypiliśmy kawę przy Pałacu Narodowym i podziwialiśmy widoki i zakończyliśmy całą podróż na Pl. Hiszpania. To bardzo przyjemna trasa spacerowa na kilka godzin, zwłaszcza z dziećmi!

Bilety na zamek Montjuic

Opłata za wstęp do Twierdzy Montjuic nie jest wysoka, można też wejść za darmo. Pełna cena to 9 €, 8 € dla dzieci w wieku od 12 do 6 lat. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca, a następnie we wszystkie pozostałe niedziele po godzinie 15:XNUMX wstęp jest całkowicie bezpłatny.

Jeśli jesteś zainteresowany wycieczką z przewodnikiem, pełna opłata za wstęp zostanie zwiększona do 13 € i obniżona do 10 €. W dni, w których wstęp jest bezpłatny, za wycieczkę płaci się 4 €.

Warto również wspomnieć o możliwości łączenia biletu do twierdzy i ogrodu botanicznego Ogród Botaniczny, co wynosi 10 € (obniżka 7 €). Druga możliwa opcja to wejście do twierdzy i muzeum etnologicznego Museu etnològic i de Cultures del Món, który również kosztuje 10 € (ulgowy 7 €).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *