sao paulo
Ameryka Południowa

Sao Paulo – największe miasto Ameryki Południowej

Największe miasto nie tylko Brazylii, ale całej Ameryki Południowej, liczące sobie 19 milionów mieszkańców. Jest najbardziej zróżnicowanym etnicznie i wyznaniowo miastem Brazylii – sporą grupę stanowią tu imigranci z Europy oraz Azji. Ok. 70% społeczeństwa to katolicy, jednak spory odsetek stanowią także protestanci, spirytyści oraz buddyści, a korzenie etniczne większości współczesnej populacji Brazylii są dość zróżnicowane. Wśród przodków dzisiejszych mieszkańców kraju wymienić można Indian (głównie z plemion Tupi i Guarani), Europejczyków (głównie Portugalczyków, Włochów, Niemców i Hiszpanów), mieszkańców Afryki (głównie z plemion Bantu i Yoruba), ale również Japończyków, Libańczyków i Syryjczyków.

Miasto zostało założone w połowie XVI wieku przez Jezuitów, stało się także wtedy stolicą kapitanatu, a od 1815 r. stolicą prowincji. Po kilku latach cesarz ogłosił niezależność Brazylii od metropolii portugalskiej i jego rozwój oraz rozbudowa miały miejsce dopiero w XIX wieku, kiedy to rozpoczęto intensywną uprawę kawy. Dotychczas żyło w cieniu największego ówcześnie miasta kraju – Rio de Janeiro.

Niestety w przeciwieństwie do jeszcze większego Meksyku w Sao Paulo zachowało się bardzo niewiele zabytków, perełek kolonialnej architektury. São Paulo to betonowa dżungla, drapacze chmur po horyzont, smog i przerażająca biedota sąsiadująca z ekstrawaganckim bogactwem. Poza tym oferuje także świetną zabawę, głównie dla turystów (ale nie tylko). Nowoczesne, tętniące życiem dzielnice z barami, dyskotekami i restauracjami gwarantują świetną zabawę do białego rana. Nie brakuje nocnych klubów i dyskotek, a wybór miejsca rozrywki zależy od gustu, zamożności i pory roku. Popularnymi lokalami są: Clube do Choro, Catedral do Choro oraz The Gallery i Havana Club. Odbywa się tu około 90 cyklicznych imprez rocznie, w tym parada gejów, Biennale artystyczne, Sao Paulo Fashion Week, Marsz dla Jezusa, Międzynarodowy Festiwal Filmowy, Festiwal Nowoczesnej Sztuki, Festiwal Elektroniczny, Karnawał w Sao Paulo.

Stare centrum Sao Paulo to jeden z nielicznych obszarów miasta, który w całości zachował najstarszą, zabytkową architekturę z XVIII i XIX wieku, a jego chlubą jest Teatro Municipal – budynek łączący tradycję baroku i art nouveau. W obrębie lub bezpośredniej bliskości starego miasta znajdują się także liczne zabytkowe kościoły i obiekty sakralne. Do najważniejszych należy zaliczyć klasztor Sao Bento oraz kościoły: Nossa Senhora da Luz Santo Antônio oraz bezwzględnie Katedrę da Sé – jeden z najstarszych obiektów tego typu w Brazylii.

Bogatą historię miasta i kraju można poznać w licznych muzeach miejskich. Wśród nich są także bardzo nietypowe, a jednocześnie posiadające jedne z największych kolekcji eksponatów placówki, jak np. Muzeum Sztuki Sakralnej, którego ekspozycja mieści się w pomieszczeniach zabytkowego, XVIII-wiecznego Klasztoru da Luz. Do bardziej znanych muzeów należy także Pinacoteca do Estado, gromadzące bogatą kolekcję prac brazylijskich i zagranicznych artystów.

Poza muzeami nie wolno też przegapić parków pełnych tropikalnych ciekawostek. Przykładem może być Parque Zoológico, który słynie z ogromnej kolekcji ptaków tropikalnych. Jest także jednym z największych na świecie ogrodów zoologicznych, odwiedzanym przez miliony osób rocznie. Ciekawym punktem zwiedzania jest także Park Ibirapuera. W parku znajduje się kilka muzeów, planetarium oraz orientalny, japoński pawilon. To miejsce słynie głównie z monumentalnego, awangardowego obelisku Monumento as Bandeiras – Pomnika Flagi – została wzniesiona, by uczcić czterechsetną rocznicę powstania miasta.

Ciekawą atrakcją, zwłaszcza dla kogoś kto lubi nietypowe zwierzątka będzie na pewno Instituto Butantă. W rzeczywistości jest to ferma pełna węży, na której zgromadzono aż 1000 osobników różnych gatunków. Pozyskiwany od nich jad wykorzystuje się do produkcji szczepionek i antidotów.

Fajną ciekawostką dotyczącą mieszkańców tego miasta, ale i całej Brazylii jest fakt, że wielu rodziców nazywa swoje dzieci imieniem będącym kombinacją ich własnych imion. Na przykład Ademir i Monica mogą nazwać swojego potomka Amon, a Luciano i Ediléia – Luciléia :)

sao paulo photo

sao paulo photoPhoto by Paulisson Miura cc

sao paulo photo

sao paulo photoPhoto by link.reinhard cc

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *