sopot
Polska

Sopot – spacer i przystań

Sopot to miasto należące do aglomeracji Trójmiasta wraz z Gdynia i Gdańskiem.  Miasto położone jest pomiędzy obszarami leśnymi na wzgórzach morenowym, brzegiem morza w Zatoce Gdańskiej.

Spacerując… 

Najbardziej charakterystycznym miejscem jest oczywiście Sopockie MOLO. Drewniany pomost najdłuższy w Europie ma długość 511m.  Mamy okazję zobaczyć nową Marinę- przystań z miejscami dla 103 łodzi. W tym miejscu odbywają się Mistrzostwa Świata w Żeglarstwie, Puchar Bałtyku w Windsurfing oraz Triatlon Sopocki. Można wyruszyć tu w rejs statkiem lub tramwajem wodnym do Gdańska, Gdyni lub na Hel. Spacerowiczów o pustym żołądku polecam Restauracje Meridian, umiejscowioną przy samym końcu molo. Widoki są cudowne. Po prawej stronie Gdynia i Półwysep Helski, a w zasięgu naszego wzroku Grand Hotel. Luksusowy pięciogwiazdkowy hotel z bardzo przesądną aranżacją- nie znajdziemy tam pokoju numer  13.  Po lewej widok na port Gdański i całą zatokę. Bardzo charakterystyczne i magiczne miejsce. Cały widok uświetnia piaszczysta szeroka plaża o długości 4,5 km, uważana za najbardziej zorganizowane kąpielisko.  Na plaży znajdują się punkty gastronomiczne, zjeżdżalnie dla dzieci, wypożyczalnie sprzętu wodnego i prysznice. Morska woda jest tu o wiele cieplejsza dzięki usytuowaniu w Zatoce Gdańskiej. Niestety muszę rozczarować turystów. Wejście na molo kosztuje 7 zł w sezonie letnim.  Przed molo znajduje się obszerny plac, który od października do marca służy nam jako lodowisko- jedyne takie z widokiem na morze. Drewniany pomost, następnie Plac Zdrojowy są  przedłużeniem ulicy Bohaterów Monte Casino. To 600 m deptak pełen kawiarni, pubów, restauracji,  sklepików, butików i ulicznych artystów.  Na popularnym Monciaku spaceruje bardzo wielu turystów. Szczególną uwagę przykuwa Krzywy domek– autentyczna budowla stworzona na bajkowy wzór domku w  dziecięcych książkach. Panuje tu wszechstronność, przez co dzieje się bardzo dużo, dzięki gabinetom kosmetyczny, medycznym i różnych miejsc dla ludzi biznesu po przez cluby, restauracje i kawiarnie. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

Kumulując siły….

Sopot jako miasto posiada funkcję uzdrowiskową. Jest tak za sprawą solanki bromowej z ujęcia św. Wojciecha, która jest wskazana dla osób z chorobami reumatycznymi i problemami z tarczycą. Na wspomnianym Placu Zdrojowym, znajduje się fontanna w której bije ta specjalna woda. Zakład Baleontologiczny zajmuje się tą dziedziną medycyny wykorzystującej właściwości wód leczniczych po przez kąpiele i inhalacje.

Słuchając…

Drugim bardzo charakterystycznym miejscem dla Sopotu jest świeżo wyremontowana Opera Leśna. Umiejscowiona na wzgórzach morenowych, wśród drzew  stoi zadaszony amfiteatr o świetnej akustyce. Znany w Polsce poprzez wiele festiwali, także rangi międzynarodowych. Najbardziej charakterystyczny jest Sopot Festiwal od wielu lat na scenie opery. Goszczą tu najpopularniejsi artyści oraz najbardziej dowcipni kabareciarze.

Korzystając aktywnie…

Sopot jest miastem „wszechsportowym”. Można tu uprawiać wszystkie dyscypliny. Dowód? Największy to Ergo Arena znajdująca się na granicy Gdańska i Sopotu. Hala mieszcząca 11 do 15 tysięcy widzów oglądających rozgrywki dyscyplin sportu drużynowego, ale również sportów motorowych, nie pomijając wydarzeń rozrywkowych.  Ta największa tego typu pomorska hala będzie miejscem w 2014 roku Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce. Zimą do aktywnego wypoczynku zachęca Łysa Góra ze stokiem narciarskim. Nie zostaną pokrzywdzeni fani snowboardu, którzy mogą szaleć na desce w snow parku.  Hipodrom to zaszczytne miejsce wyścigów konnych. Nie może zabraknąć  Agua Parku Sopot, który zaprasza wszystkich bez względu na wiek. Specjalne baseny są bardzo ciekawie połączone kanałami i mostkami. To miejsce szczyci się również światem sauny. Przy 60% zieleni zajmującej teren miasta, nie brakuje ścieżek zdrowia i tras rowerowych. Bardzo ładna trasa dla rowerzystów R10 ciągnie się wzdłuż morza wśród drzew i uroczych domów.

Miasto przyciąga co roku 2 mln turystów z różnych krajów. Odwiedzenie tego miejsca daje wiele możliwości formy wypoczynku lub morze być tylko przystanią wzdłuż wybrzeży naszego Morza Bałtyckiego.  Wybór należy do Was.

Jeden komentarz

  • Joanna

    Sopot to miasto, w którym nie sposób się nudzić. Każdy znajdzie tu coś dla siebie :) Jak ktoś szuka informacji w pigułce na temat Sopotu, atrakcji turystycznych, atrakcji dla dzieci w Sopocie, to polecam też zajrzeć tu https://esopot.pl/pl/ Są wszystkie ciekawe miejsca wymienione plus aktualne info o tym co się dzieje w mieście, gdzie warto pójść, zjeść, spać itp :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *