Montreal – pośrodku rzeki św. Wawrzyńca

Anna M.
5 czytania

Montreal – drugie co do wielkości miasto Kanady. Położone jest na ogromnej wyspie (51x16km) pośrodku rzeki św. Wawrzyńca. Ponad 70 procent ludności mówi tutaj po francusku, dzięki czemu Montreal jest zaraz po Paryżu największym francuskojęzycznym miastem na świecie.

Ciekawym miejscem w Montrealu jest underground – miasto pod ziemią, po którym można się przemieszczać do pracy lub szkoły, jeść i robić wszelkie sprawunki przez cały dzień nie wychodząc na powierzchnię. Warto jednak wyjść spod ziemi, bo jest w Montrealu wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć.

Początki osadnictwa na terenie dzisiejszego miasta sięgają czasów, gdy rdzenna ludność jeszcze nie znała białego człowieka. Do osady Irokezów przybyli misjonarze, później francuscy misjonarze, a na końcu cały Qubec stał się własnością Wielkiej Brytani. Z bogatą historią zawsze wiążą się ciekawe miejsca dlatego jego zwiedzanie powinno się zacząć od najstarszej dzielnicy. Co warto zobaczyć w Montrealu?

Najbardziej zabytkowa część miasta to Old Montreal (lub z francuskiego Vieux-Montréal) – Kanadyjczycy jednak nigdy nie nazywają tego miejsca old town, czyli starym miastem – takie określenie można znaleźć tylko w przewodnikach. Przy brukowanych wąskich uliczkach wznoszą się budynki z XVII, XVIII i XIX wieku w takiej ilości, że Montreal jest najbardziej naszpikowanym zabytkami miastem kontynentu północnoamerykańskiego.

Historyczny Montreal rozciąga się wzdłuż rzeki i obejmuje stary port, który dziś jest parkiem rekreacyjnym z portowymi hangarami zamienionymi w pawilony wystawowe. Z parku portowego widać ogromny gmach z kopułą – to Marché Bonsecours, w którym odbywają się wystawy, koncerty i konferencje. Przy odchodzącym od portu deptaku Place Jacques-Cartier znajduje się wiele miejsc do spotkań towarzyskich. Warto odnaleźć pozostałości oryginalnego muru obronnego oraz zobaczyć budynek zabytkowego ratusza. Tuż obok znajduje się park – Pola Marsowe, na których niegdyś ćwiczyli francuscy żołnierze broniący fortecy Montrealu. Przy kolonialnym placu Place d’Armas (Placu Broni), stoi neogotycka Katedra Notre Dame – najstarszy kościół w mieście, choć jego obecna forma jest wynikiem XIX-wiecznej przebudowy.

W obrębie Vieux-Montréal mieszczą się także muzea, wśród których koniecznie trzeba zwiedzić Muzeum Historii i Archeologii oraz Muzeum Historii Montrealu. Liczne obiekty muzealne znajdują się także wśród szklanych drapaczy chmur w Downtown. Na uwagę zasługuje przede wszystkim Muzeum McCord – muzeum historii kanadyjskiej z wystawami dotyczącymi rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej (wstęp: 10 dolarów). W śródmieściu stoi także wierna, choć trzy razy mniejsza kopia watykańskiej Bazyliki św. Piotra, konsekrowana pod koniec XIXw. – Katedra Marii Królowej Świata (zwiedzać można w godzinach 7-20, wstęp: 2dolary).

Odpowiednikiem nowojorskiego Central Parku w Downtown, jest zaprojektowany przez tego samego człowieka Park Mont Royal. Rozciąga się na zboczach góry o tej samej nazwie, od której wzięła się nazwa miasta. Ze szczytu wzniesienia rozpościera się wspaniały widok na Montreal. Na zboczach można uprawiać jogging, a zimą pojeździć na nartach. Na stoku wzniesiono także Oratorium Świętego Józefa – najwyższy kanadyjski kościół (97m wysokości).

Na wyspie Św. Heleny, w Parc Jean-Drapeau odbyła się w 1967r. wystawa Expo, po której pozostał pawilon w kształcie kuli zwany Montreal Biosphere, będący charakterystyczną wizytówką miasta. Wielbicieli wyścigów zainteresuje znajdujący się w parku Circuit Gilles Villeneuve – tor wyścigowy Formuły 1, na którym odbywa się Grand Prix Kanady.

We wschodniej części Montrealu warto zobaczyć stadion olimpijski z pochyłą wieżą oraz wstąpić do zlokalizowanego tuż obok ogrodu botanicznego i muzeum środowiska Biodome, w którym symulowane są warunki różnych stref klimatycznych. Ogród Botaniczny w Montrealu jest jednym z największych na świecie nie tylko pod względem powierzchni (75ha) – zgromadzono w nim ponad 21 tys. gatunków roślin. Naprawdę warto wydać niecałe 12 dolarów i zobaczyć najbardziej fantazyjne rośliny świata. Na terenie ogrodu znajduje się insektarium – pawilon, w którym można oglądać setki różnorakich owadów.

Skoro mowa o zwierzętach, w kanadyjskich parkach ćwierkają ptaki, można karmić wiewiórki tak jak w Polsce, ale powinniśmy się przygotować psychicznie, że w Montrealu może nam na drodze stanąć szop pracz, a na przedmieściach być może nawet łoś.

montreal photo

montreal photoPhoto by Manu_H cc

montreal photo

Udostępnij artykuł
2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *