Województwo pomorskie to nie tylko plaże, ale również piękne zabytki, ciekawe miejsca, które warto zobaczyć. Region Pomorza to region pełen atrakcji dla zwiedzających, które warto odwiedzić chociaż raz w życiu.
Atrakcje na Pomorzu
Trójmiasto
Trójmiasto czyli historyczny Gdańsk, uzdrowiskowy Sopot oraz nowoczesna Gdynia. Najbardziej znane zabytki to Bazylika Wniebowzięcia Marii Panny w Gdańsku, Długi Targ, nabrzeże Motławy z Bramą Żuraw, Westerplatte, sopockie molo. W tych trzech odrębnych miastach jest wiele atrakcji dla całej rodziny. Każdy znajdzie coś dla siebie. Gdynia to miasto, które bezpośrednio graniczy z Morzem Bałtyckim. Kiedyś mawiano, że powstało z morza i ludzkich marzeń. Ponad 100 lat temu była to jedynie mała wioska. Dziś jest kurortem.
Malbork
Malbork dawna siedziba zakonu krzyżackiego, który pochodzi z XII wieku. Zamek wpisany został na listę UNESCO. To zespół gotycki, który składa się z 3 części: Zamku Górnego, Średniego i Niskiego. Zwiedzanie zamku zaleca się z przewodnikiem, jest to olbrzymi budynek, w którym wiele pomieszczeń zostało udostępnionych dla zwiedzających. Organizowane są tutaj różnego rodzaju imprezy np. turnieje rycerskie lub widowiskowe Oblężenie Malborka. Zamek można również zwiedzać nocą, organizowane są różne spektakle typu „światło i dźwięk”. Warte uwagi są również lekcje muzealne, warsztaty oraz gry edukacyjne.
Słowiański Park Narodowy
Słowiański Park Narodowy – ruchome wydmy, to park, który obejmuje Mierzeję Łebską oraz jeziora: Łebsko, Gardno, Dołgie Wielkie i Dołgie Małe. Park powstał w 1967 roku dla zachowania pierwotnego systemu jezior, bagien, torfowisk, łąk, borów i lasów. Możemy podziwiać tutaj ciekawą faunę i florę. Najliczniejszymi zwierzętami, występującymi w parku są ptaki, jest tu ponad 260 gatunków. Żyją tu również rzadkie motyle, chrząszcze i skoczogonki. Znajdujące się tutaj ruchome wydmy to atrakcja na Pomorzu, która przyciąga wielu turystów zarówno z Polski jak i z zagranicy. Przebywając tutaj mamy wrażenie jakbyśmy byli na pustyni. Dlaczego ruchome wydmy? Dlatego, że podczas wiatru, piasek przemieszcza się z prędkością kilku metrów na rok, w ten sposób zasypując pobliskie lasy. Najwyższa wydma osiąga 42 metry wysokości.
Hel
Hel to najciekawsza miejscowość na półwyspie helskim, prawa miejskie uzyskało w 1260 roku. Przez półtora wieku podlegał Krzyżakom. Pełnił również ważną funkcję w obronie wybrzeża w 1939 roku. Warto zwiedzić fokarium czyli ośrodek, który zajmuje się badaniem i rozwojem fok. Leczone i nowo narodzone foki zawsze są wypuszczane na wolność. Kolejną atrakcja jest muzeum Przyrodniczo – Etnograficzne, gdzie siedzibą jego jest obiekt B1 wybudowany pod stanowisko armaty Schleswig – Holstein. W pomieszczeniach schronów znajdziemy ekspozycję kolei helskich. Latarnia morska to następna atrakcja, która ma 41,5 metra wysokości, a światło z niej widoczne jest na odległość 36 kilometrów.
Zamek w Gniewie
Zamek w Gniewie to kolejny zamek związany z zakonem krzyżackim. Zbudowany pod koniec XIII wieku. W okresie II wojny światowej mieściło się tutaj niemieckie więzienie dla Polaków. Dzisiaj odbywają się tutaj liczne imprezy oraz turnieje rycerskie, podczas których możemy obejrzeć życie w średniowiecznej Europie.