W bagażu podręcznym zabieranym na pokład samolotu generalnie możemy zabrać namiot, jednak musimy pamietać o trzech rzeczach.
Odpowiednie wymiary namiotu
Namiot musi mieścić się w torbie/plecaku/walizce, która nie przekracza maksymalnych dopuszczalnych wymiarów bagażu akceptowanych przez konkretną linię lotniczą (a tanie linie lotnicze takie jak WizzAir czy RyanAir mają te wymiary dość małe).
Polecane lekkie namioty, które zmieszczą się w bagażu podręcznym
- High Peak Minilite – waga 1 kg, 2 os., cena ok. 150 zł
- NORKA MFH – waga 1,3 kg, 1 os., cena ok. 200 zł
- Decathlon’owy Quechua Arpenaz 2
- Naturehike Cloud Up 2/3 – 2 os., cena 600-900 zł
- MSR Hubba Hubba NX – waga 1,1-1,7kg, cena ok. 2000 zł
W co spakować mały namiot?
Wymiary małej torby w cenie biletu w liniach lotniczych typu Ryanair czy Wizzair to 40 cm x 20 cm x 25 cm. Natomiast dodatkowo płatny bagaż podręczny ma wymiary 55 x 40 x 23 cm, w których powinniśmy już zmieścić nasz mały namiot. Jedynym problemem może być długość namiotu, które czasem mają blisko 60 centymetrów długości, ale osobiście często latałem z bagażem przekraczającym te 55cm i nigdy nie miałem z tym problemów na kontroli.
Śledzie i szpilki do namiotu w bagażu podręcznym?
W bagażu podręcznym na pewno nie możemy zabrać metalowych śledzi do namiotu. Tutaj mamy wie opcje: albo nadać śledzie w bagażu rejestrowanym lub zakupić śledzie plastikowe do naszego namiotu. Możemy również w ogóle nie zabierać śledzi i spróbować skorzystać z naturalnie występujących w terenie gałęzi, kijów czy kamieni, jednak osobiście polecam plastikowe śledzie – możemy je zakupić od 20-40 złotych, a ich dodatkowym atutem jest mała waga (jeden śledź waży tylko 5-7 gram), co przyda się nam jeśli wybieramy się na trekking czy wyjazd rowerowy z namiotem.
Rurki do namiotu w bagażu podręcznym
Teoretycznie metalowe rurki tworzące stelaż namiotu nie powinny budzić podejrzeń kontroli bezpieczeństwa na lotnisku. Jednak mogą one mieć ostre krawędzie, co niektóre linie lotnicze, jak np. polski LOT, wymieniają na liście przedmiotów zakazanych na pokładzie samolotu
Przedmioty z ostrym zakończeniem lub ostrą krawędzią – przedmioty z ostrym zakończeniem lub ostrą krawędzią nadające się do użycia w celu spowodowania ciężkiego obrażenia ciała
Na forach internetowych można znaleźć przypadki osób, które twierdzą, że kontrolerzy mieli problemy z ich rurkami od namiotu, niektórzy uznając je również za „bagaż nietypowy” ze względu na ich duże gabaryty.
W przypadku wątpliwości możemy napisać do konkretnych lotnisk, z których będziemy wylatywać, z zapytaniem o indywidualną interpretację. Niestety czasem lotniska nie udzielają odpowiedzi, twierdząc, że zależy to od pracowników na miejscu.
Jakie Wy macie doświadczenie z przewożeniem namiotów w samolocie? Dajcie nam znać w komentarzach.
Bardzo często latam po Europie Wizzairem i Ryanairem bez wykupionych żadnych pakietów czy bagażu rejestrowanego i jeszcze ani razu mnie nie sprawdzali. Plecak mam odrobinę większy niż pozwalają na to limity. Ogólnie nie ma co się stresować.