Buenos Aires – największe miasto Ameryki Południowej, stolica Argentyny, położona nad rzeką La Plata. Po hiszpańsku (ponieważ była ich kolonią) Buenos Aires znaczy tyle, albo aż tyle, co Pomyślne Wiatry. Jak każda stolica, stanowi największy ośrodek kulturalny, naukowy, gospodarczy oraz finansowy państwa. Buenos Aires zostało założone w 1536 r. przez hiszpańską ekspedycję poszukującą złota, jednak w wyniku ataków ludności tubylczej zostało opuszczone w 1541 roku, a potem założone ponownie w 1580 r. przez Juana de Garaya. W początkowym okresie osadę zamieszkiwali Indianie i Hiszpanie, którzy po przyjeździe w te strony dostawali kawałek ziemi pod uprawę, a ich zadaniem była obrona grodu w razie zagrożenia.
Pierwotna nazwa miasta brzmiała Ciudad de la Santissima Trininad y Puerto de Buenos Aires (Miasto Trójcy Przenajświętszej i Port Pomyślnych Wiatrów), ale z racji, że nazwa była zbyt długa, została skrócona i zachowała się już do dziś. Najstarsza część miasta położona nad wodami La Platy zachowała się w stylu hiszpańsko – amerykańskim, z krótkimi ulicami przecinającymi się pod kątem prostym. Wokół wybrzeża portowego rozwinęło się koncentrycznie śródmieście z monumentalnymi gmachami, a w pobliżu nich wzniesiono nowoczesne wieżowce. Na peryferiach Buenos Aires usadowiły się dzielnice ubogich. Oprócz pięknego centrum miasta występują też coraz większe obszary nędzy na przedmieściach. W mieście są miejsca atrakcyjne turystycznie, jednak bardzo zatłoczone i zadymione. Buenos Aires stolicą Argentyny stało się dopiero w XIX w. Wówczas najlepiej prosperowało rolnictwo, natomiast współcześnie największe dochody przynosi przemysł samochodowy i elektroniczny.
W tętniącym życiem mieście znajduje się jedna z najbardziej ruchliwych i szerokich, bo aż na 200m., ulic na świecie – Avenida 9 Julio. Wzniesiono przy niej imponujący, 70m. obelisk, upamiętniający pierwszą nieudaną próbę założenia miasta, stanowiący serce miasta. Jej przeciwieństwem jest Różowa Avenida Floryda, krótka ulica mierząca tylko 2km., stanowi ekskluzywny deptak, przy którym znajdują się butiki, galerie oraz restauracje. Równie ważna jest Avenida de Mayo, która z przylegającymi do niej ulicami – Calle Lavalle i Calle Floryda oraz z dzielnicą Santa Fe tworzy Microcentrum. Wraz z ulicą utworzony jest Plaza de Mayo – (Plac Majowy), będący centralnym punktem zgromadzeń mieszkańców. Na placu znajduje się również Casa Rosada – siedziba kolejnych prezydentów Argentyny, natomiast otaczają go okazałe budowle pochodzące z XIX w.
San Telmo, dzielnica w Buenos Aires – dzielnica artystów, w której znajduje się najstarsza świątynia miasta – XVIII w. kościół św. Ignacego. Dzielnica wypełniona jest uroczymi restauracjami i klubami muzycznymi.
Kolejnym ciekawym miejscem jest La Boca, dzielnica wybudowana przez włoskich imigrantów wzdłuż kanału Riachuelo. Jest ona często odwiedzana przez turystów, ponieważ jest barwna, a domy w tej dzielnicy pomalowane są w żywych kolorach.
Najbardziej interesującą częścią miasta jest Manzana Jesuítica – w której znajduje się wiele XVII-wiecznych budynków związanych z działalnością zakonu jezuitów, m.in. budynki uniwersyteckie, szkoła Montserrat, kościół Towarzystwa Jezusowego (Companía de Jesús) oraz pięć pojezuickich gospodarstw rolnych tzw. estancias. Dzielnica ta została w 2000 r. wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Dla zainteresowanych sztuką i kulturą ciekawostką jest Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych, ponieważ posiada najbogatszy zbiór dzieł sztuki w całej Argentynie i zawiera obrazy artystów argentyńskich oraz Renoira, Moneta i Van Gogha. Drugim takim miejscem jest Muzeum Miejskie – znajdujące się w ciekawym pod względem architektonicznym budynku – mieści m.in. ekspozycję pozwalającą się zapoznać z historią Buenos Aires.
Na uwagę turystów zasługuje Katedra Metropolitarna, z XVIII w., znajdująca się na Plaza de Mayo – miejscu o wielkim znaczeniu politycznym, co podyktowane jest faktem, że kościół katolicki zawsze był filarem argentyńskiego społeczeństwa, z grobowcem Josego de San Martín – czczonego bohatera walk o niepodległość oraz Pałac Prezydencki Casa Rosada tzn. Różowy Dom, a który jest udostępniony zwiedzającym i jedna z największych oper świata – Teatr Kolumba.