jak dbac o narty po sezonie
Przydatne informacje i porady

Jak dbać o narty po sezonie?

Bardzo istotne jest odpowiednie przechowywanie nart

Jeśli nie miało się wiele styczności z narciarstwem i kupiło się pierwsze narty, nie ma się pojęcia, że o „deski” po kończącym się sezonie trzeba odpowiednio zadbać. Przy wielu stokach narciarskich znajdują się wypożyczalnie sprzętu narciarskiego, gdzie można zasięgnąć fachowych porad. Nie inaczej jest w Szklarskiej Porębie. Narty, według wykwalifikowanego personelu trzeba nasmarować przed sezonem, aby chronić ich warstwy przed rysowaniem i ścieraniem, a także zapewnić odpowiedni poślizg. Choć od wiosny do jesieni stoją w kącie, specjaliści przypominają, że również wtedy narażone są na niszczenie, dlatego trzeba je odpowiednio przechowywać w miejscu, gdzie nie będzie działała na nie wysoka temperatura.

Czyszczenie nart po sezonie to podstawa

Nauka jazdy na nartach musi rozpocząć się od skompletowania odpowiedniego sprzętu, o który trzeba nauczyć się dbać. Zajęcia, które obejmują również takie podstawy, prowadzi szkoła narciarska. Szklarska Poręba zatrudnia najlepszych instruktorów narciarstwa, którzy muszą znać się nie tylko na technice jazdy ale również na sprzęcie i przekazywać swoją wiedzę początkującym narciarzom. Od nich dowiedzą się, że sól drogowa, piasek kamienie, powodują niszczenie nart, dlatego po sezonie trzeba je po pierwsze dokładnie wyczyścić i osuszyć.

Smarowanie desek w szkole narciarskiej – Szklarska Poręba dba o najlepszy sprzęt

Po umyciu nart, które użytkowane były podczas sezonu przez narciarzy korzystających z wypożyczalni sprzętu i lekcji z instruktorem, pracownicy muszą sprawdzić stan ślizgów i krawędzi. Podobnie musi uczynić każdy narciarz po sezonie. Po umyciu wymagają smarowania, np. przy użyciu metody na gorąco. Jeśli nie ma się odpowiednich umiejętności, lepiej pójść do serwisu narciarskiego i skorzystać z usługi smarowania, przy użyciu profesjonalnego sprzętu. Samodzielne wykonanie smarowania metodą na gorąco, może skończyć się całkowitym zniszczeniem ślizgów.

Jeśli chce się zadbać o narty we własnym zakresie należy kupić specjalny spray do smarowania na zimno, którego mogą używać również laicy w temacie konserwacji sprzętu narciarskiego. Istotne jest także zadbanie o krawędzie nart, które gdyby nie były konserwowane, mogłyby ulec korozji, a tego po zakupie drogiego sprzętu chciałoby się uniknąć. Dlatego krawędzie należy natrzeć olejem wazelinowym, który zapewni im właściwą ochronę do kolejnego sezonu.

Konserwacja wiązań i wierzchniej części nartSzklarska Poręba przygotowuje się do sezonu

Po tym jak zakonserwowane zostaną ślizgi i krawędzie, należy przystąpić do konserwacji wiązań i wierzchniej części nart. Pracownicy wypożyczalni sprzętu w Szklarskiej Porębie używają do tego celu specjalnych wielofunkcyjnych smarów, wypierających wodę i pozwalających na usunięcie zanieczyszczeń ze szczelin wiązań. Dla wszystkich konserwujących swój sprzęt polecany do tego celu jest np. środek WD-40. Jeśli chodzi o górną część wiązań, a także wierzchnią część nart najlepiej spryskać środkami do nabłyszczania tworzyw sztucznych. W ten sposób na kolejny sezon zostają przygotowane narty. Szklarska Poręba i znajdująca się tam szkoła narciarska zapraszają wszystkich chętnych na zajęcia nauki jazdy na nartach.

Również osoby, które miały już styczność z jazdą na nartach, mogą odświeżyć swoje umiejętności pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Dobrze przygotowany sprzęt na sezon narciarski pozwoli od razu spakować się kiedy spadnie pierwszy śnieg i ruszyć na stok. Coroczne dbanie o sprzęt po zakończeniu zimy sprawia, że można z nich korzystać przez długie lata i zaoszczędzić na kupowaniu nowych nart. Szklarska Poręba, a właściwie znajdujący się tam ośrodek narciarski może udostępnić Ci potrzebny sprzęt, jednak jazda na własnym, spersonalizowanym sprzęcie pozwoli go dopasować idealnie do własnych potrzeb i szlifować z każdym rokiem swoje umiejętności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *