Wybierasz się na wiosenną lub letnią wyprawę w góry? Sprawdź, jak powinien wyglądać idealny outfit i jakie buty wybrać w zależności od tego, w jakich warunkach zamierzasz wędrować.
Odpowiednia kurtka i spodnie
W górach pogoda może zmieniać się jak w kalejdoskopie, dlatego wodoodporna kurtka jest zawsze niezbędnym elementem wyposażenia. Na najcieplejsze dni i wtedy, gdy preferujesz intensywną aktywność, najlepszym wyborem będzie kurtka softshellowa. Co prawda nie chroni ona przed deszczem tak skutecznie, jak kurtka z membraną, ale za to posiada najlepszy współczynnik oddychalności. Zadaniem softshella jest ochrona przed wiatrem i niewielkim deszczem. Jeśli dni są chłodniejsze, albo udajesz się w dosyć wysokie góry, to warto wyposażyć się w lekką kurtkę membranową. Wystarczająca będzie kurtka z dwuwarstwowym laminatem. Bardziej pancerne modele warto zostawić na późną jesień i zimę.
Kolejnym ważnym elementem outfitu są spodnie. Podczas pięknej pogody można oczywiście założyć krótkie spodenki, ale na wypadek nagłego pogorszenia aury warto posiadać w plecaku długie spodnie. Spodnie trekkingowe damskie mogą być softshellowe lub membranowe. Na cieplejsze miesiące przeznaczone są spodnie z softshellu, które mają za zadanie chronić przed wiatrem i niewielkimi opadami. Są to modele przeznaczone na trzy sezony – wiosnę, lato oraz jesień.
Zwykła koszulka czy odzież termoaktywna?
A co założyć na górę? Najzwyklejsze bawełniane t-shirty to niezbyt dobry wybór, ponieważ bawełna bardzo mocno chłonie wilgoć i nie odprowadza jej. Fakt, że na plecach powstanie odczucie zimnego kompresu jest nie tylko niekomfortowy, ale może być niezbyt bezpieczny dla zdrowia, jeśli nagle pogoda ulegnie pogorszeniu albo wejdziesz w strefę zimnego wiatru. Dlatego najbardziej odpowiednim wyborem są lekkie oddychające koszulki termoaktywne z krótkim lub długim rękawem (w zależności od pory roku). Jeśli wybierasz się w tropikalne rejony, to warto rozważyć zakup odzieży, która chroni przed insektami. Przykładem jest odzież antykomarowa Craghoppers, wykonana z gęsto tkanego materiału, trwale zaimpregnowana środkiem, który zniechęca insekty, a jednocześnie na tyle przewiewna, że jest polecana w tropiki.
Jakie buty w góry wiosną i latem?
Wybierając buty trekkingowe na cieplejsze miesiące warto znaleźć złoty środek pomiędzy lekkością i oddychalnością obuwia a bezpieczeństwem, które zapewniają. Klasyczne buty trekkingowe z wysoką cholewką wielu osobom wydają się być zbyt “pancernymi” na lato. Jeśli jednak jesteś początkującym górołazem albo wybierasz się na trekking z pełnym ekwipunkiem kempingowym, to wysokie buty będą niezastąpione. Tym bardziej, jeśli szlak wiedzie rumowiskami, np. w postaci piargów.
W ofercie najlepszy firm outdoorowych można znaleźć dobrze oddychające obuwie trekkingowe, które jest przeznaczone na cieplejsze miesiące. W butach tych najczęściej występuje membrana, ale kluczową kwestią jest to, jaki jej rodzaj został zastosowany. Najpopularniejsze membrany firmy Gore-Tex występują w kilku odmianach. Ta o zwiększonej oddychalności nazywa się Gore-Tex Extended Comfort Footwear i występuje np. W takich modelach damskich butów jak Hanwag Makra Combi Lady GTX. Membraną o nieco niższej oddychalności jest Gore-Tex Performance Comfort Footwear, która uchodzi za bardzo uniwersalną i odpowiednią na sezony przejściowe.
Jeśli wybierasz się na bardzo łatwe szlaki i krótkie wypady, to możesz rozważyć wybór niskich butów turystycznych, nazywanych też podejściowymi. Występują one w wersji ze wspomnianymi wyżej membranami Gore-Tex lub są pozbawione membrany. Te drugie będą odpowiednim wyborem tylko wtedy, gdy nie będziesz wędrować podczas ulewnego deszczu czy brodzić w mokrej trawie. Jednymi z najchętniej wybieranych damskich butów podejściowych jest seria Dragontail marki Garmont. To obuwie posiadające bardzo dobrej jakości podeszwy Vibram, które zapewniają przyczepność w różnorodnym terenie. Oczywiście interesujące modele możesz znaleźć w ofercie innych uznanych producentów obuwia outdoorowego jak Meindl, Scarpa, Zamberlan, Hanwag czy Jack Wolfskin.