lotnisko
Inne,  Przydatne informacje i porady

Lotnisko Kraków (Balice) – dojazd, odprawa? Mity!

O lotnisku w Balicach mogę powiedzieć całkiem sporo, ponieważ osobiście dość często z niego korzystam. Port lotniczy sam w sobie nie jest zbyt duży (powiedziałabym nawet, iż jest zbyt mały), jednakże patrząc na statystyki, jest to drugie w Polsce lotnisko obsługujące rocznie największą liczbę pasażerów, tym bardziej powinien w końcu być rozbudowany. Zanim przejdziemy do omawiania samego lotniska, odprawy bagażowej czy kontroli, na pewno warto wcześniej dodać czym najlepiej dostać się na lotnisko.

Jak dojechać na lotnisko w Balicach?

Z Krakowa na lotnisko kursują oficjalnie 2 linie autobusowe aglomeracyjne. Kursują one codziennie, średnio co 30-60min, więc z dotarciem na lotnisko w odpowiednim czasie (nie za wcześnie, nie za późno) nie powinno być problemów. Jest to najtańsza opcja (bilet: ulgowy 1,70zł / normalny 3,40zł) jednak ma ona też swoje wady. Podstawową wadą tego rozwiązania jest to, iż są to autobusy komunikacji miejskiej, a że są jedynym połączeniem między Krakowem, a obrzeżami miasta, są one zawsze przepełnione, głównie przez mieszkańców aglomeracji Krakowa. Dodatkowo czas podróży pozostawia wiele do życzenia, gdyż trwa on ok. 1h. Jeśli chcemy być na lotnisku w miarę jak najszybciej, najlepszą opcją jest wzięcie taksówki, ale wiąże się to oczywiście z dużo większymi kosztami. Zatem jeżeli zależy nam na czasie, a nie chcemy przepłacać, najlepiej skorzystać z bezpośredniego połączenia kolejowego do Balic, pociąg wyjeżdża z Dworca Głównego, koszt jednorazowego biletu to 19zł, a bilet ‘tam i z powrotem’ –  29zł (możliwość powrotu do 30dni). Warto wiedzieć, że w koszcie biletu na pociąg ‘Kraków – lotnisko Balice’ (lub odwrotnie), mamy dodatkowo 1 darmowy przejazd pociągiem REGIO z Dworca Głównego do dowolnej stacji w obrębie I strefy aglomeracji krakowskiej np. Zabierzów, Kraków Business Park, Wieliczka, Skawina i inne (bilet ‘tam i z powrotem’ upoważnia do 2 darmowych przejazdów pociągiem REGIO).  Mapka wszystkich stacji kolejowych w obrębie I strefy: http://www.przewozyregionalne.pl/img_in//GALERIA/malopolska/Mapka-obszar%20honorowania.pdf).

Po dotarciu na lotnisko Kraków – Balice

Gdy już dotrzesz na lotnisko, najlepiej od razu udać się do odprawy bagażowej, stanowisko check-in powinieneś zauważyć od razu po wejściu na lotnisko. Jeżeli natomiast posiadasz tylko bagaż podręczny (powinien mieć określone wymiary), skieruj się bezpośrednio do kontroli bezpieczeństwa, która znajduje się na I piętrze portu lotniczego (trzeba wyjść do góry po schodkach).

Kontrola bezpieczeństwa na lotnisku w Krakowie? Co przejdzie, a co nie? Fakty i mity

Podczas przechodzenia przez kontrolę zostanie sprawdzona twoja karta pokładowa i dowód/paszport, powinieneś również ściągnąć kurtkę i położyć ją razem z bagażem podręcznym na ruchomą taśmę. Wszelkie elektroniczne rzeczy jak komórka, aparat, laptop, jak i metalowe przedmioty powinieneś wyciągnąć, włożyć do specjalnego plastikowego pudełka i położyć na taśmę.

Mit nr 1 – Podczas kontroli powinieneś wyjąć z torby zapakowane w specjalne plastikowe opakowanie, kosmetyki o dozwolonej pojemności. Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że ja nigdy nawet nie pakuję kosmetyków w żadne opakowanie, a tym bardziej nie pokazuję ich kontroli. Nie zauważyłam nawet, żeby ktokolwiek to kiedykolwiek robił.

Mit nr 2 – W bagażu podręcznym nie wolno mieć nawet drobnych,  metalowych przyrządów ostrych, takich jak np. nożyczki, jednorazowe maszynki, cążki, pęsety itp. Ja zawsze wkładam do bagażu podręcznego kosmetyczne przyrządy i nigdy nie miałam z tym problemów. Po prostu wrzućcie je do torby i tyle. Drobne rzeczy powinny przejść.

Przejście przez bramki (gate) i odlot

Po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa udajemy się pod odpowiednią bramkę (gate) z miastem, do którego lecimy i czekamy. Jak tylko usłyszymy komunikat o otwarciu bramki lub zobaczymy go na ekranie, udajemy się do bramki. Przechodząc przez nią ponownie zostaną sprawdzone nasze dokumenty i karta pokładowa, a także sprawdzony wymiar bagażu (najczęściej na oko, czasami jak mają wątpliwości proszą o włożenie do wymiarowego, metalowego szkieletu). Gdy wszystko jest ok, schodzimy w dół po schodkach i wchodzimy do autobusu, który zawiezie nas pod drzwi samolotu. W samolocie po raz ostatni zostanie sprawdzony twój dokument tożsamości/paszport, karta pokładowa i możemy lecieć.

2 komentarze

  • Mamutek

    Mit nr 1 wcale nie jest mitem. Ostatnio leciałam do Dublina i w obie strony musiałam wyjąć kosmetyki z bagażu podręcznego podczas kontroli. To, że Tobie się jeszcze nie zdarzyło, to nie znaczy, że tak się nie dzieje :)Pozdrawiam

    • Główny redaktor

      Generalnie jeśli chodzi zarówno o kosmetyki, jak i elektronikę, to czasami tak się zdarza, tzn. mówią żeby to wyciągnąć z bagażu (zwłaszcza elektronikę). Wtedy zwyczajnie mówię, że nie mam (nie chce mi się tego wyciągać, żeby później znowu przepakowywać torbę) i normalnie przechodzi to przez odprawę. Osobiście, a sporo latam, tylko razu mi skontrolowali kosmetyki, ale to przez własną głupotę, bo przez nieuwagę spakowałam sobie lakier do włosów, a wiadomo jakiej wielkości i pojemności one są, więc na prześwietleniu było widać :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *