miasto
Inne,  Przydatne informacje i porady

CouchSurfing – nocuj za darmo, poznawaj ludzi i ich kulturę

Serwis Couch Surfing  powstał z myślą o ludziach, którzy pragną poznać odwiedzane miejsca  z punktu widzenia ich mieszkańców. Wybierając CS jako sposób podróżowania, po pierwsze oszczędzamy na noclegu, bo mamy go całkowicie za darmo, a po drugie mamy możliwość zdobycia nowych znajomych i przyjaciół na całym świecie, a także poznania kultury ich kraju, tradycji czy też kuchni.

Możemy liczyć też na to, że gospodarz domu, który nas nocuje z chęcią oprowadzi nas po okolicy, pokazując najciekawsze miejsca, również te znane tylko mieszkańcom, których nie znajdziemy w żadnym przewodniku.

Czym jest Couch Surfing?

CS to serwis społecznościowy dla ludzi dla których podróżowanie jest pasją. Sama nazwa serwisu zdradza jego cele ‘couch surfing’ to nic innego jak w wolnym tłumaczeniu ‘korzystanie z kanapy’.  Na stronie możemy zatem zarówno udostępnić komuś swoją kanapę, czyli hostować u siebie w domu, czy też samemu korzystać z czyjejś kanapy, czyli surfować. Jeśli chcemy jedynie surfować, oczywiście możemy, nie mamy obowiązku nikogo hostować, ale zawsze warto jeśli tylko znajdzie się wolne miejsce.

Jak zacząć?

Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z Couch Surfing po prostu zarejestruj się w serwisie www.couchsurfing.org, możesz to również zrobić poprzez Facebooka. Po aktywacji konta i zalogowaniu, uzupełnij swój profil w języku angielskim, a także dodaj zdjęcie, dzięki czemu będziesz bardziej wiarygodny dla innych. Warto też zweryfikować swoje konto, lecz nie jest to konieczne, więc praktycznie nikt tego nie robi. Od teraz możesz już zacząć ‘szukać kanapy’ czy też hostować innych u siebie.

Bezpieczeństwo

Czy Couch Surfing jest bezpieczny? Każdy wie, że nocowanie u nieznajomego, czy też hostowanie kogoś zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Z tego powodu ważne jest to, aby przed wybraniem się do kogoś dokładnie sprawdzić opinie osób, które już u niego nocowały, a także  jego profil. Nie zapewni nam to oczywiście 100% bezpieczeństwa, ale możemy być już bardziej pewni, że dana osoba jest w porządku. W serwisie oczywiście mamy opcję weryfikacji imienia i nazwiska, ale wiadomo, że takich zweryfikowanych osób nie jest wiele.

Nie dla wszystkich

Mimo iż CouchSurfing wydaje się idealną metodą podróżowania, nie jest on dla wszystkich. Ważne jest, aby nie traktować nocowania u kogoś na kanapie jako noclegu w hotelu. CS służy przede wszystkim poznawaniu ludzi, zawiązywaniu znajomości, a nie jako darmowy nocleg. Co do przeszkód w korzystaniu z serwisu, największą barierą jest język. Jeśli nie znasz przynajmniej języka angielskiego chociaż na komunikatywnym poziomie, możesz mieć trudności z komunikacją zarówno w serwisie jak i później w realu, nie mówiąc już o całkowitym braku znajomości jakiegokolwiek języka (tu pozostaje już tylko nocowanie wyłącznie u Polaków).

Alternatywy dla Couchsurfing?

Faktem jest, że kobietom łatwiej jest zdobyć darmowy nocleg przez Couchsurfing, mężczyźni mają trochę trudniej. Do tego dochodzi czas, żeby zdobyć odpowiednią reputację w portalu, chociażby przez hostowanie ludzi u siebie. W takim wypadku możemy poszukać alternatyw dla tego serwisu. Niezłym, ale nie darmowym rozwiązaniem będzie AirBNB, gdzie zamieszkamy u pokoju czy mieszkaniu ludzi, którzy lokalnie wynajmują swoje przybytki krótkoterminowo. Z takimi ludźmi także możemy się świetnie porozumieć i zapytać o wskazówki co zobaczyć czy zwiedzić. Inna tania opcja to hostele, zwykle trochę droższe od AirBNB, ale dzielimy tam pokoje z wieloma ludźmi – inna sprawa, że zwykle z podróżnikami. Trzecia alternatywa to tzw. „house sitting”, czyli zamieszkanie w czyimś mieszkaniu i zaopiekowanie się zwierzętami czy kwiatkami w zamian za darmowy nocleg. Tutaj trzeba jednak uzbierać dobrą reputację, i ofert nie ma aż tak wiele jak na Couchsurfingu, ale jako darmowa opcja jest ona świetna.

6 komentarzy

 • Anna

  Ja ze swojej strony polecam dwie bezpieczne aplikacje do couchsurfingu przeznaczone wyłącznie dla kobiet:

  Host a Sister – grupa na facebooku
  Travel Ladies – aplikacja mobilna

 • Gipsu

  No tak tu chodzi o poznanie nowych ludzi, miejsc ciekawych, a nie siedzenie na głowie komuś. To jest ciekawa istota tego.Jak takich ludzi nazywasz dziadami to nie masz zielonego pojęcia o co w tym chodzi. Kupuj zawsze hotel, tylko w nim nie pij.

 • Janek

  Oferta dla dziadów co wolą siedzieć komuś na głowie niż wydać jakieś pieniądze na hotel.
  Ja nawet w Polsce, jak jadę, to wolę w hotelu się zatrzymać żeby rodzina mojego przyjaciela nie była skrępowana.

  Nie stać cię na hotel, nie jedź na wyjazd.

  • Kamil

   Skoro jego rodzina czuje się w twoim towarzystwie skrępowana, to musisz być strasznym burakiem i po prostu ciebie nie lubią. A tak na poważnie, chyba nie przeczytałeś artykułu w całości. To jest dla ludzi którzy chcą zawrzeć nowe znajomości i dla osób które je goszczą to jest przyjemnosć, że też mogą kogoś poznać. Ale taki człowiek jak ty tego nigdy nie zrozumie. Wolisz się zamykać w hotelach, dobrze że nie korzystasz z CS bo tylko właściciel który by cie przyjął miałby ciebie szybko dość. Hotele są właśnie dla takich snobów jak ty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *