hongkong
Azja

Hongkong – pachnący port

Udając się do Hongkongu, można będzie przeżyć prawdziwy szok kulturowy. W związku z tym, że chińskie miasto zarządzane było przez wiele lat przez Brytyjskie Imperium, można zetkną się tu zarówno z kulturą wschodu jak i zachodu. Warte przedstawienia są święta i festyny jakie odbywają się na terenie pachnącego portu. Najważniejszym świętem w chińskim kalendarzu jest Chiński Nowy Rok. Inna nazwa tego święta to Święto Wiosny. Data jego obowiązywania przypada na koniec stycznia, początek lutego. Święto nieco przypomina nasze Boże Narodzenie. Także organizowana jest tam Wigilia, która jest najważniejszym dniem całej uroczystości. Różnica polega na tym, że całe święta w Chinach trwają aż dwa tygodnie. Sama wigilia skupia się przede wszystkim na spędzaniu czasu z rodziną. Wspólnie przygotowują oni posiłki, które później będą spożywane. Prawdziwą specjalnością tego dnia są pierogi jiaozi. Posiadają one farsz wykonany z mięsa, kapusty pekińskiej oraz imbiru lub szczypiorku. Kolejnym ważnym świętem w kalendarzu chińskim jest Święto Środka Jesieni. Przypada ono na 15 dzień ósmego miesiąca. Święto to poświęcone jest w dużej mierze kobietom, które podczas jego trwania są czczone. Patronką święta jest bogini Księżyca Chang’e. Do najważniejszych tradycji w tym dniu, zaliczyć można pieczenie ciasteczka księżycowego. Przypominają one nieco wypieki z ciasta francuskiego. Mogą być faszerowane masą mięsną lub migdałowo – orzechową.

Hongkong to jednak nie tylko miejsce świętowania, ale i prawdziwy raj dla turystów, którzy mogą tu spędzić niezwykle udany czas. Na pewno nie będą mogli narzekać na brak atrakcji i miejsc do zwiedzenia.

Fanom nowoczesności, na pewno przypadnie do gustu możliwość zobaczenia najdłuższych na świecie ruchowych schodów, mierzących 800 metrów długości. Aby można było przejechać je całe, należy poświecić na to około 20 minut. Znajdują się one nad samym centrum miasta. Widoki, jakie będzie można z nich obserwować są na pewno niezwykle atrakcyjne.

Zresztą tak samo jak sama dzielnica Wan Chai StripD. Jest to miejsce idealne dla osób, które uwielbiają imprezować i balować. Znajdują się tam najlepsze bary i klubu. Po całym dniu zwiedzania miasta na pewno można tutaj znaleźć idealny azyl do tego, aby się odpowiednio zrelaksować podczas dobrej zabawy. Znajduje się tu także miejsce zwane dzielnicą czerwonych latarni. A więc urzęduje tu duża ilość prostytutek i sklepów ściśle powiązanych z branżą seksualną. Można będzie więc przeżyć tu przygodę swojego życia, jeśli ktoś zainteresowany jest turystyką seksualną.

Zachwyceni odwiedzinami tego chińskiego miasta będą katolicy i chrześcijanie. Będą mieli możliwość zobaczyć na własne oczy biblijną Arkę Noego. W tym mieście została ona zrekonstruowana to naturalnych rozmiarów, jakie posiadała. Dla osób wierzących, na pewno będzie to prawdziwa gratka, aby móc ją zobaczyć na własne oczy.

Jednak nie tylko katolicy będą mogli być zadowoleni z odwiedzenia tego miasta. Miłośnicy konnych zmagań, także znajdą tu coś dla siebie. A mianowicie, znajduje się tu międzynarodowy tor wyścigów konnych noszący nazwę Doliny Szczęścia. Oczywiście jest to prawdziwy raj dla wszystkich tych, którzy kochają hazard, w różniej formie. Także tej w wydaniu wyścigów konnych.

Magii w Hongkongu na pewno również nie zabraknie. Jej uosobieniem jest drzewko życzeń Lam Tsue. Dzięki temu, że zdecydujemy się na napisanie na kartce swojego marzenia i powieszenia jej na gałązce drzewka, możemy być pewnie, że się ono spełni. Przynajmniej tak twierdzą mieszkańcy miasta. Jak wiadomo, w każdej plotce jest ziarenko prawdy.

Oczywiście, będąc w Chinach, nie sposób nie spróbować tamtejszej herbaty, która związana jest z długowieczną tradycją. Warto uda się do domu Luk Yo tea house. Jest to miejsce, gdzie można będzie skosztować najlepszych chińskich herbat. Poczuć będzie można prawdziwy smak i aromat herbaty. Po jej spróbowaniu, nie ma szans, żeby jakaś inna mogła nam w takiej sytuacji smakować.

Jeśli wystarczy nam czasu podczas zwiedzania miasta, warto udać się do naturalnego obserwatorium ptaków. Można będzie tam zaobserwować 55 tysięcy migrujących w te regiony ptaków. Różnorodność gatunków, jaka będzie tu występowała jest niezwykle duża. W związku z tym, dla miłośników ptaków będzie to wręcz wymarzone miejsce, aby zobaczyć na własne oczy różne ich rodzaje i gatunki, jakich w Europie nie można obserwować.

2 komentarze

 • Alan

  Chiny, piękny stary kraj z obowiązującą cenzurą, chyba jedyne co może popsuć wycieczkę to przewodnik, nie mogący powiedzieć wszystkiego nawet jak zapytasz. ;)

 • Błażej

  Hej, mieszkam w HK już od 5 lat. Dużo czytam, dużo zwiedzam i wydaje mi się, że o Hongkongu wiem już bardzo dużo a jednak zaskoczyłaś mnie wieloma informacjami :-) Ironizuję, ale taką masę błędów popełniłaś, że postanowiłem zwrócić Ci uwagę.

  Jeśli już coś piszesz to staraj się sprawdzać wszystkie wiadomości, nawet w kilku źródłach. Nie pomijaj szczegółów i nie tłumacz niepotrzebnie na język polski nazw ulic czy miejsc. Weź pod uwagę, że w Hongkongu wiele miejsc, ulic etc ma 2 nazwy a nazwa angielska nieraz całkowicie różni się od chińskiej.

  Wszystko generalnie bywa bardziej skomplikowane niż to wydaje się na pierwszy rzut oka a opieranie się na wiadomościach wyłącznie z internetu zamydla obraz, Najlepiej gdy coś się zobaczy na własne oczy, przeżyje samemu.

  Jeśli interesujesz się Hongkongiem to przyjedź tu kiedyś i wtedy opisz co zobaczyłaś. Zapraszam :-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *