Miami – Vice City

Wzdłuż wybrzeża Florydy rozciąga się raj dla surferów, nurków i żeglarzy. W pasie wysp oddzielonych od lądu wąską Zatoką Biscayne znajdują się jedne z najpiękniejszych plaż na Ziemi. To one przyciągają turystów z całego świata. Trudno uwierzyć, że jeszcze w początkach XX wieku na obszarze dzisiejszego South Beach znajdowała się farma.

Miami powstało w drugiej połowie XIX w. w miejscu hiszpańskiej misji i liczyło niespełna 350 mieszkańców. W 1910 r. Collins – właściciel wspomnianej farmy zawarł spółkę z biznesmenem Fisherem – przekształcili teren na rekreacyjny i wybudowali hotele. Zaczęli oczyszczać i pogłębiać zatokę oddzielającą wyspy od stałego lądu. Ich celem było utworzenie niezależnego od Miami kurortu. Następstwem ich działań był w latach 20. XX w. boom na zakup ziemi. Bogaci przemysłowcy budowali tutaj swoje rezydencje. Na wyspach barierowych powstało miasto Miami Beach, o charakterystycznej zabudowie w stylu art déco, ze słynną dzielnicą South Beach.

Z czasem granica między Miami a Miami Beach się zatarła. Rozwijająca się przestępczość i przemyt narkotyków spowodowały, że okolica stała się nieciekawa, a budynki po kolejnych huraganach popadały w ruinę. W latach 80., gdy kręcono serial „Miami Vice”, ponownie dostrzeżono piękno architektury i wpisano zabudowę na listę zabytków. Obecnie przy bulwarze Ocean Drive zlokalizowane są liczne butiki, najlepsze hotele oraz najmodniejsze kluby i restauracje skupiające nocne życie miasta.

W Miami można się dogadać w języku angielskim i hiszpańskim. Popularny jest także język niemiecki, którym posługują się głównie emigranci z Europy z okresu wojennego. Większość populacji w Miami stanowi ludność latynoamerykańska – przede wszystkim emigranci z Kuby, którzy stworzyli sobie tutaj małą ojczyznę w dzielnicy zwanej Małą Hawaną. Panuje tam prawdziwie latynoska atmosfera, która podgrzewa się, gdy rozpoczynają się festiwale. W związku z różnorodnością etniczną wykształciła się na Florydzie specyficzna kuchnia, pozostająca pod wpływem kuchni żydowskiej i hiszpańskiej – określana jest jako floribbean.

Południowymi dzielnicami są Coral Gables – dzielnica szerokich, zielonych bulwarów, w której dominuje włoska i hiszpańska architektura oraz założona w 1825 r. Coconut Grove – z historyczny ratuszem miejskim i rezydencjami z XIX i XX wieku. Jedną z nich jest rezydencja w stylu toskańskim Willa Vizcaya. Znajdująca się na wyspie Key Biscane jest dzielnicą willową – swoje posiadłości mają tutaj m.in.: Cher, Sylwester Stallone i Madonna. Tutejsze plaże są podobno najpiękniejsze w całym Miami, a w Bill Baggs Cape Florida Park stoi dostępna do zwiedzania latarnia morska.

Całkowicie odmienny charakter posiada Downtown będące centrum biznesowym. W zabudowie przeważają drapacze chmur. Jednym z najstarszych jest wybudowana w 1925 r. Freedom Tower.  Znanymi ikonami Miami w Downtown są także: budynek z dziurą Atlantis Condominium oraz hala widowiskowo-sportowa American Airlines Arena. W Śródmieściu nie brakuje sal koncertowych, teatrów i muzeów.

Ciekawym ewenementem w Miami jest XII-wieczny kościół św. Bernarda De Clairvaux – przywieziony w częściach z Hiszpanii przez ekscentrycznego milionera i ponownie złożony na miejscu. Jest to jedna z najstarszych budowli Nowego Świata.

W Miami odbywają się corocznie duże wydarzenia kulturalne tj.:

  • pokazy mody: Miami Fashion Week oraz Mercedes-Benz Fashion Week Miami;
  • największa wystawa sztuki na świecie w Miami Cultural Center – Art Basel Miami;
  • liczne imprezy muzyczno-taneczne: Winter Music Conference, , Ultra Music Festival
  • i mniejsze festiwale np. w kubańskiej dzielnicy: Karnawał Miami, Parada Trzech Króli.

Jeśli najdzie nas ochota ruszyć się poza miasto możemy pooglądać rafę w Parku Narodowym Biscayne lub sprawdzić jak żyją aligatory w Parku Narodowym Everglades. W odległości niespełna 4 godzin jazdy samochodem znajduje się Disney World oraz Centrum Kosmicznego im. Johna F. Kennedy`ego z kosmodromem NASA, które ma bardzo ciekawą ofertę dla zwiedzających.

miami photo

miami photo

miami photoPhoto by joiseyshowaa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *