Wzdłuż wybrzeża Florydy rozciąga się raj dla surferów, nurków i żeglarzy. W pasie wysp oddzielonych od lądu wąską Zatoką Biscayne znajdują się jedne z najpiękniejszych plaż na Ziemi. To one przyciągają turystów z całego świata. Trudno uwierzyć, że jeszcze w początkach XX wieku na obszarze dzisiejszego South Beach znajdowała się farma.
Miami powstało w drugiej połowie XIX w. w miejscu hiszpańskiej misji i liczyło niespełna 350 mieszkańców. W 1910 r. Collins – właściciel wspomnianej farmy zawarł spółkę z biznesmenem Fisherem – przekształcili teren na rekreacyjny i wybudowali hotele. Zaczęli oczyszczać i pogłębiać zatokę oddzielającą wyspy od stałego lądu. Ich celem było utworzenie niezależnego od Miami kurortu. Następstwem ich działań był w latach 20. XX w. boom na zakup ziemi. Bogaci przemysłowcy budowali tutaj swoje rezydencje. Na wyspach barierowych powstało miasto Miami Beach, o charakterystycznej zabudowie w stylu art déco, ze słynną dzielnicą South Beach.
Z czasem granica między Miami a Miami Beach się zatarła. Rozwijająca się przestępczość i przemyt narkotyków spowodowały, że okolica stała się nieciekawa, a budynki po kolejnych huraganach popadały w ruinę. W latach 80., gdy kręcono serial „Miami Vice”, ponownie dostrzeżono piękno architektury i wpisano zabudowę na listę zabytków. Obecnie przy bulwarze Ocean Drive zlokalizowane są liczne butiki, najlepsze hotele oraz najmodniejsze kluby i restauracje skupiające nocne życie miasta.
W Miami można się dogadać w języku angielskim i hiszpańskim. Popularny jest także język niemiecki, którym posługują się głównie emigranci z Europy z okresu wojennego. Większość populacji w Miami stanowi ludność latynoamerykańska – przede wszystkim emigranci z Kuby, którzy stworzyli sobie tutaj małą ojczyznę w dzielnicy zwanej Małą Hawaną. Panuje tam prawdziwie latynoska atmosfera, która podgrzewa się, gdy rozpoczynają się festiwale. W związku z różnorodnością etniczną wykształciła się na Florydzie specyficzna kuchnia, pozostająca pod wpływem kuchni żydowskiej i hiszpańskiej – określana jest jako floribbean.
Południowymi dzielnicami są Coral Gables – dzielnica szerokich, zielonych bulwarów, w której dominuje włoska i hiszpańska architektura oraz założona w 1825 r. Coconut Grove – z historyczny ratuszem miejskim i rezydencjami z XIX i XX wieku. Jedną z nich jest rezydencja w stylu toskańskim Willa Vizcaya. Znajdująca się na wyspie Key Biscane jest dzielnicą willową – swoje posiadłości mają tutaj m.in.: Cher, Sylwester Stallone i Madonna. Tutejsze plaże są podobno najpiękniejsze w całym Miami, a w Bill Baggs Cape Florida Park stoi dostępna do zwiedzania latarnia morska.
Całkowicie odmienny charakter posiada Downtown będące centrum biznesowym. W zabudowie przeważają drapacze chmur. Jednym z najstarszych jest wybudowana w 1925 r. Freedom Tower. Znanymi ikonami Miami w Downtown są także: budynek z dziurą Atlantis Condominium oraz hala widowiskowo-sportowa American Airlines Arena. W Śródmieściu nie brakuje sal koncertowych, teatrów i muzeów.
Ciekawym ewenementem w Miami jest XII-wieczny kościół św. Bernarda De Clairvaux – przywieziony w częściach z Hiszpanii przez ekscentrycznego milionera i ponownie złożony na miejscu. Jest to jedna z najstarszych budowli Nowego Świata.
W Miami odbywają się corocznie duże wydarzenia kulturalne tj.:
- pokazy mody: Miami Fashion Week oraz Mercedes-Benz Fashion Week Miami;
- największa wystawa sztuki na świecie w Miami Cultural Center – Art Basel Miami;
- liczne imprezy muzyczno-taneczne: Winter Music Conference, , Ultra Music Festival
- i mniejsze festiwale np. w kubańskiej dzielnicy: Karnawał Miami, Parada Trzech Króli.
Jeśli najdzie nas ochota ruszyć się poza miasto możemy pooglądać rafę w Parku Narodowym Biscayne lub sprawdzić jak żyją aligatory w Parku Narodowym Everglades. W odległości niespełna 4 godzin jazdy samochodem znajduje się Disney World oraz Centrum Kosmicznego im. Johna F. Kennedy`ego z kosmodromem NASA, które ma bardzo ciekawą ofertę dla zwiedzających.
Photo by joiseyshowaa