nocleg pod namiotem może być wygodny
Przydatne informacje i porady

Nocleg pod namiotem – karimata, materac czy mata samopompująca?

Porównanie karimaty, materaca dmuchanego i maty samopompującej

O ile przed wyjazdem pod namiot zwracamy uwagę na wiele elementów z dużą dokładnością, to wyborem karimaty raczej niewiele osób zawraca sobie głowę. Doświadczeni turyści wiedzą, jednak że odpowiedni wybór sprzętu sprawi, że nie tylko wygodnie spędzisz noc w otoczeniu natury, ale również odpowiedni odizolujesz się od wilgoci i zimna z podłoża.

Przy dłuższych wypadach wakacyjnych, zadbanie o odizolowanie od podłoża, sprawi, że nie złapiesz zapalenia czy też innej choroby. Mimo wszystko często panuje przekonanie, że namiot czy śpiwór są ważne a przy matach, czy materacach, po prostu wybiera się często najtańszy model. Zadbaj o swój komfort na biwaku, dzięki naszemu artykułowi!

Materac dmuchany – uniwersalny wybór?

Materiały tego typu są jednym z najczęściej wybieranych przez doświadczonych podróżników. Ze względu na swojego kompaktowe rozmiary po złożeniu, zmieści się w każdym plecaku podręcznym. Na rynku spotkać możemy wielu producentów, jednak to doskonałej jakości materace firmy BestWay cieszą się największą popularnością. Ma to związek z całą pewnością z wysoką jakością materiałów wykorzystanych do produkcji.

Do napompowania można wykorzystać niewielkie pompki ręczne, jak również te z silniczkiem elektrycznym, który wykorzystuje napięcie 230 V lub podłączyć do zapalniczki samochodowej 12 V. W niektórych zestawach, pompki dołączane do materaca.

Materace dmuchane mogą być pojedyncze lub dwuosobowe
Materace dmuchane mogą być pojedyncze lub dwuosobowe

Głównym atutem, takich materacy jest przede wszystkim wygoda, posiadamy często ponad 20 centymetrów izolacji, oraz możemy spokojnie wypocząć po całym dniu zwiedzania czy spacerów po szlaku. Dostępne są modele wyposażone również we wbudowane poduszki, co dodatkowo zwiększa komfort snu. Osoby wybierające się na biwak we dwoje, mogą wybierać dmuchane materace dwuosobowe które, posiadają odpowiednią szerokość.

Można je zakupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych oraz ich cena dla wszystkich będzie przystępna. Najtańsze modele dostępne są już od 50 złotych.

Czym jest karimata?

Karimata jest przedmiotem, który ścielimy pod śpiworem, w celu izolacji od trawy oraz zwiększenia naszej wygody. Większość dostępnych na rynku modeli posiada grubość od 0,5 cm do 2 cm. Wiele osób, mimo niewielkiej wygody stosowania, nie zastanawia się nad alternatywnym wyposażeniem. Z całą pewnością można o karimacie powiedzieć, że jest bardzo lekka, w związku, z tym że wykonana jest z tworzywa sztucznego — pianki. Łatwa w transporcie oraz nie odkształca się, przez co jest tak często wybierana. Dodatkowym atutem, który przekonuje tak wiele osób, jest niska cena. Jeśli zamierzamy wybierać karimatę, zadbajmy o to, aby miała odpowiednie właściwości termoizolacyjne.

Mata samopompująca- wygodna i lekka?

Doskonały wybór podczas długich trekkingów, kiedy po całym dniu przemierzania szlaków musimy odpocząć przed kolejnym dniem pełnym wyzwań. W trasach, na których nie zawsze mamy możliwość skorzystania z prądu oraz zależy nam ciągle na wysokiej jakości snu, będzie to idealny wybór. Mata pompuje się w 70-80% samoczynnie (w zależności do modelu), resztę powietrza musimy pompować ręcznie, bądź dmuchając. Niewielkie rozmiary po złożeniu, pozwolą na zaoszczędzenie miejsca w bagażu.

Dodatkowo niewielki ciężar, będzie ogromnym ułatwieniem przy dłuższych wędrówkach.Maty posiadają również wady, jedną z głównym jest zdecydowanie wyższa cena niż w przypadku konkurencyjnych materaców czy karimat. Dodatkowo istnieje możliwość przebicia maty, na ostrych elementach podłoża.

Co powinieneś wybrać?

Wyposażenie na biwaku musi być lekkie i pakowne
Wyposażenie na biwaku musi być lekkie i pakowne

Wybierając się na biwak, kemping czy po prostu pod namiot pamiętaj, że dobry wybór materaca czy karimaty przed wyjazdem, będzie wpływał na jakość twojego snu i odpoczynku.

Dla wyjazdów, w których planujesz dużo czasu spędzać na szlakach pieszych, wybierz materac dmuchany, sprawi, że spokojnie wypoczniesz, nie wydając na niego wysokiej kwoty. Jest to doskonały kompromis pomiędzy karimatą a matą samopompującą.Uważamy, że taki materac jest zdecydowanie najbardziej uniwersalny i wygodny zarówno dla zapalonych podróżników, jak i osób, którzy wyjeżdżają sporadycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *