sprzetturystycznye horyzont
Przydatne informacje i porady

Sprzęt turystyczny na górską wyprawę – jak go wybrać?

Wyprawa w góry może być niezapomnianym przeżyciem. Jednak aby te słowa miały pozytywny wydźwięk, taką wycieczkę należy odpowiednio zaplanować. Jednym z najważniejszych elementów takiego przedsięwzięcia jest skompletowanie potrzebnego sprzętu turystycznego. Co zabrać w góry, aby jeszcze długi czas z uśmiechem wspominać tę wyprawę?

Podstawowy sprzęt turystyczny piechura – plecak i kijki trekkingowe

Plecak to jedna z najważniejszych rzeczy, które będą potrzebne podczas każdej wycieczki w góry. Jego wielkość z pewnością będzie zależeć od długości wyprawy. Najważniejsze jest jednak, aby plecak turystyczny posiadał odpowiednio zaprojektowany system nośny. Należy zwrócić uwagę na solidne mocowania, szczególnie w pasie, choć wiele modeli ma również dodatkowy pas na wysokości klatki piersiowej. Jeszcze w sklepie turystycznym trzeba przymierzyć plecak, koniecznie odpowiednio dociążony, aby sprawdzić, czy mocowania będą dla nas wygodne i czy dobrze stabilizują całość oraz przenoszą ciężar we właściwe punkty. W skład systemu nośnego wchodzi także wykończenie zewnętrznej części tyłu plecaka, czyli miejsca, które podczas marszu będzie dotykać naszych pleców. Musi być nie tylko stabilne, lecz także zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza. Producenci często osiągają ten efekt nie tylko za pomocą użycia odpowiednich materiałów. Częstym zabiegiem jest umieszczenie poduszek na wysokości lędźwi oraz łopatek, które pozwalają zachować odległość pomiędzy plecami a plecakiem, dzięki czemu zapobiegają nadmiernemu poceniu. Kolejną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, wybierając ten sprzęt turystyczny, jest układ plecaka. Te jednokomorowe bez mniejszych kieszonek mogą nie sprawdzić się na szlaku, choćby z tego względu, że często wymagają wypakowania z niego niemal wszystkich rzeczy, aby znaleźć tę jedną, której szukamy. Jeżeli zdecydujemy się na plecak turystyczny ze stelażem, najlepiej wybrać ten jak najlżejszy.

Z kolei dobrze dobrane kijki trekingowe pomagają w przejściu przez trudne dla piechura miejsca oraz wspinanie się, a przy tym zapewniają lepsze rozłożenie ciężaru, a tym samym mniejsze zmęczenie długą wędrówką. Ważne jest głównie dopasowanie ich do naszego wzrostu, a także wybranie odpowiednio trwałego materiału, np. duraluminium o wartości co najmniej AL6000. Rączki tego sprzętu turystycznego mogą być wykonane z pianki, doskonałej szczególnie na lato, ponieważ dobrze odprowadza pot, trwałej, choć grożącej odparzeniami gumy, oraz korkowe, wygodne, jednak bardzo podatne na uszkodzenia.

Sprzęt turystyczny na spokojny sen – namiot i śpiwór

Odpowiedni śpiwór przyda się zarówno w schronisku, jak i podczas noclegu pod namiotem. Na początek warto wybrać jego wypełnienie. Puchowe zapewnia mu niezwykłą lekkość i doskonałą izolację cieplną. Taki śpiwór zajmie również mniej miejsca w plecaku. Niestety, puch może wywoływać alergię, a przy tym bardzo szybko nasiąka wodą i długo schnie. W takich sytuacjach znacznie lepiej sprawdzi się ten syntetyczny. Drugim ważnym parametrem jest jego kształt. Ten sprzęt turystyczny najczęściej dostępny jest w modelu kopertowym i tzw. mumii. Ten pierwszy nie zapewnia tak dobrej izolacji cieplnej, jednak daje większą swobodę ruchów, dlatego dobrze sprawdzi się w cieplejszych miesiącach. Bardzo łatwo przekształcić go w kołdrę, dlatego przyda się również w schronisku. Ciepła mumia to dobry wybór w przypadku noclegów na zewnątrz przy mniej sprzyjającej aurze.

W przypadku namiotu znaczenie ma jego wielkość, zarówno po złożeniu, jak i przed nim. Z jednej strony powinien zapewniać wystarczającą ilość miejsca wszystkim uczestnikom wyprawy, z drugiej musi bez trudu zmieścić się w plecaku. Należy również zwrócić uwagę na jego ciężar. Dobrym wyborem, zwłaszcza przy dłuższym biwakowaniu, będzie namiot z przedsionkiem, który nie tylko ochroni wnętrze przed nieprzyjemnymi czynnikami atmosferycznymi, lecz także pozwoli rozstawić część pozostałego sprzętu turystycznego w wygodny sposób.

Ten podstawowy sprzęt turystyczny jest niezbędny podczas każdej dłuższej wyprawy w góry. Dlatego warto przyłożyć się do jego skompletowania, aby w pełni cieszyć się wyprawą.

Wszystkie rzeczy potrzebne do wędrówek po górach znajdziesz na e-Horyzont.pl!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *