image 96
Przydatne informacje i porady

Gdzie parkować w Pradze? Praktyczne informacje

Wyobrażam sobie, że parkowanie w Pradze może wydawać się proste dla osób, które jeszcze tam nie były. W rzeczywistości, o ile nie jest to niewykonalne zadanie, to jednak wymaga od nas pewnej wiedzy, zwłaszcza, gdy planujemy samodzielny wyjazd do stolicy Czech, pamiętając przy tym o kilku kluczowych aspektach. Najważniejszym z nich jest oczywiście sprawdzenie, czy nasz wybrany nocleg oferuje miejsce parkingowe. Jeżeli tak nie jest, a planujemy pobyt w centrum miasta, możemy napotkać na niemałe problemy.

Gdzie zaparkować auto w Pradze?

Jeśli Twoje wybrane miejsce pobytu znajduje się w samym centrum Pragi, warto dowiedzieć się, czy do dyspozycji jest dedykowane miejsce parkingowe. Niestety, jest to rzadko spotykane, dlatego warto mieć na uwadze kilka możliwych rozwiązań: przede wszystkim poszukiwanie wolnego (i legalnego) miejsca parkingowego, płatne parkingi lub zaparkowanie trochę dalej. Zasada jest prosta: im dalej od centrum, tym łatwiej o miejsce do zaparkowania samochodu.

Uwaga! Niektóre hotele oferują możliwość zakupu miejsca parkingowego, ale zwykle koszt to około 100 złote za dobę. Warto też sprawdzić oferty na Bookingu z filtrem „parking”.

Obszary, w których nie możemy parkować w Pradze

Po pierwsze, oczywiście, nie wolno parkować na obszarach z zakazem. Może wydawać się to oczywiste, ale co roku wielu turystów, skuszonych wieloma czeskimi parkingami, popełnia błąd, parkując na zakazie. Należy również zwracać uwagę na strefy, napisy na znakach drogowych i linie. Kolor żółty oznacza, że nie wolno nam parkować (to nie jest strefa, ale wyznaczone miejsce, w którym parking jest zabroniony).

image 95

Istnieją też strefy: niebieska, fioletowa i pomarańczowa. W każdym przypadku warto zwrócić uwagę na znaki, które znajdują się na początku parkingu. Tam opisane są warunki, czas obowiązywania czy czas parkowania. Pamiętaj, że na niebieskiej strefie parkują ci, którzy mają odpowiednie zezwolenia i najczęściej są po prostu mieszkańcami danego obszaru.

Gdzie łatwo zaparkować w Pradze

Odpowiedź na to pytanie rzadko jest prosta. Z rzadka zdarza się, że miejsce parkingowe będzie na nas czekać, dlatego zalecam, abyście byli cierpliwi i skrupulatnie przygotowani. Z mojej obserwacji, na Nowym Mieście łatwiej jest zaparkować samochód niż w pobliżu Mostu Karola. W tej okolicy lepiej nie ryzykować jazdy samochodem. Zamiast tego, można skorzystać z płatnych parkingów np. w dzielnicy Smichov.

Co więcej, po drugiej stronie Hradczanów znajdują się parkingi oddalone o około 10 minut od zamku. Jeśli planujesz wizytę w praskim zoo, pamiętaj o tym, że w weekendy, nawet płatne parkingi są często przepełnione. Dlatego polecam wykazać się nieco sprytem i skorzystać z parkingu od strony zamku Troja.

Jazda samochodem po Pradze

Moim zdaniem, jazda samochodem po Pradze może być komfortowa, zwłaszcza dla kierowców, którzy mają fobię korków – w Pradze korków nie ma za wiele! Ludzie tutaj w dużej mierze korzystają z lokalnej komunikacji miejskiej, która jest naprawdę sprawna. Co więcej, nawet parkingi są zazwyczaj przepełnione, bez względu na to, czy jest to weekend, czy środek tygodnia.

Uwaga! Zawsze możesz sprawdzić dostępność miejsc parkingowych na takich stronach jak zaparkuju.cz, albo skorzystać z opcji Parkuj i Jedź (park and ride) – zostawiając samochód na specjalnym parkingu i podróżując dalej metrem.

Opłata za Parking w Pradze

Wszystko zależy od strefy, więc ciężko określić jednoznaczną odpowiedź. Polecam sprawdzić oficjalną stronę parkingów w Pradze, gdzie można znaleźć cenniki do pobrania. Można też szukać darmowego parkingu, ale są zazwyczaj one położone zwykle kawałek od centrum.

Mam nadzieję, że obawy związane z parkowaniem i parkingami w Pradze już dawno odeszły. Jeżeli masz jakiekolwiek inne rady, które mogą być pomocne innym w poruszaniu się po Pradze, podziel się nimi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *