ryanair
Inne,  Przydatne informacje i porady

Paryż Beauvais – lotnisko tanich linii lotniczych (Ryanair)

Lecąc do Paryża czy to na wycieczkę, czy też na urlop, wiele osób szuka jak najtańszego przelotu do 'miasta zakochanych’. Dla osób, które nie lubią przepłacać z pomocą przychodzą tanie linie lotnicze, tzw. linie czarterowe.

Do Paryża loty z Polski oferują 3 tanie linie lotnicze – easyJET (Charles de Gaulle), Ryanair (Beauvais) i WizzAir (Beauvais). Samoloty linii easyJET jako jedyne z owych 3 linii lądują na dużym i nowoczesnym lotnisku jakim jest CDG, które tym samym znajduje się bliżej samego Paryża i ma z nim lepsze połączenia komunikacyjne np. pociąg RER (ok. 30min do Paryża, cena biletu 10 euro), jednakże tym samym ceny biletów lotniczych easyJET są zazwyczaj nawet 2-krotnie droższe, niż bilety linii Ryanair. Przewoźnik WizzAir powinien od razu wypaść nam z głowy (chyba, że jest to nasza jedyna tania linia lotnicza w pobliżu), gdyż jego ceny są porównywalne do linii easyJET i w dodatku zamiast lądować na nowoczesnym lotnisku CDG, ląduje w Beauvais, tak jak o wiele tańszy przewoźnik Ryanair. Z tego powodu, jak i innych zdecydowanie najtańszą i najlepszą opcją będzie wykupienie przelotu u linii Ryanair.

Lotnisko Paryż Beauvais (Ryanair)

Lądując na lotnisku w Beauvais nie powinniśmy liczyć na wiele. Naszym oczom ukaże się mały, dość stary, wyglądający na trochę zaniedbany port lotniczy. Nie ma się co dziwić, w końcu jest to lotnisko tanich linii lotniczych, więc właściwie nikomu nie zależy na tym, aby w miarę dobrze się ono prezentowało.

Uwaga, zmiana! W 2013 roku został wybudowany nowy 2 terminal, świadczy to o tym, że lotnisko jednak się rozwija. Widać sporo osób korzysta z taniego połączenia do Paryża.

W każdym bądź razie na lotnisku, tak jak na każdy innym znajdziecie strefę sklepów bezcłowych, a także kilka małych barków z ciepłymi posiłkami i sklepików. Jeśli zdecydujecie się na powrót do Polski liniami Ryanair czy też WizzAir powinniście upewnić się, że wasz bagaż podręczny nie przekracza podanych wymiarów. Mam bowiem wrażenie, że mimo iż jest to małe lotnisko to nawet bardziej przywiązują wagę do wymiarów bagażu, niż w Polsce. Osobiście widziałam, jak jedna pani musiała dodatkowo płacić za umieszczenie bagażu podręcznego w luku bagażowym przez jego zbyt duże wymiary. Opłata na lotnisku za zbyt duży bagaż to aż 50 euro, jest to więcej niż zazwyczaj wynosi sam przelot, więc uważajcie.

Dojazd do Paryża z lotniska Beauvais

Do Paryża możemy dostać się na 3 sposoby. Pierwszym najprostszym, a zarazem najdroższym sposobem jest wzięcie z lotniska taksówki, co może wynieść nas nawet kilkaset euro. Tu jednak pojawia się pytanie, kto korzystając z tanich linii lotniczych będzie miał ochotę stracić zaoszczędzone na przelocie pieniądze i wydać je na taksówkę? Zapewne nikt. Przejdziemy zatem do 2 sposobu, który wydaje się być najlepszą opcją. Bowiem bezpośrednio z lotniska Beauvais kursuje do Paryża (Porte Maillot) oficjalny lotniskowy 'shuttle bus’, który odjeżdża ok. 30min po każdym przylocie samolotu (nie ma się co martwić o ilość wolnych miejsc, jak zabraknie to dostawiają kolejny autobus). Przejazd autobusem w jedną stronę kosztuje 15 euro (tak podrożało) 15,9 euro za bilet kupiony online lub 17 euro w kasie (dzieci do 3 lat za darmo), czas podróży to ok. 1h 20min. Autobus zatrzymuje się w Paryżu na parkingu w Porte Maillot, w odległości zaledwie 200 metrów mamy 2 stacje metra – Porte Maillot i Neuilly-Porte Maillot. Trzecim i najtańszym sposobem jest wzięcie pociągu TER z Beauvais do Paryża (Gare du Nord), koszt przejazdu to zazwyczaj ok. 10 euro. Na dworzec kolejowy w Beauvais można podjechać z lotniska autobusem komunikacji miejskiej (cena biletu to 0,9 euro).

Mapa stacji metra w Paryżu

paryz stacje metra mapa
Mapa metra paryskiego

Będąc już w Paryżu. Bilet na metro kosztuje 1,70 euro, upoważnia was on do przejazdu wszystkimi liniami metra (również pociągami RER) i dowolną ich ilością dopóki nie wyjdziecie na zewnątrz z tunelu metra. Bilet możecie wykorzystać również na przejazd autobusami, ale zdecydowanie polecam metro, gdyż według mnie jest to najszybszy środek transportu w Paryżu (szybszy nawet niż samochody, które zazwyczaj stoją w korkach), nie licząc skuterów i motocykli, które zdecydowanie wygrywają pod względem szybkości dojazdu w wybrane miejsce.

Ceny we Francji: https://bylestam.pl/przydatne-informacje/francja-ceny-produktow-w-sklepach-w-2012r/

2 komentarze

  • Edith Sa

    Polecam Autoparis odebrali nas z lotniska i zawieźli pod sam hotel. W drodze powrotnej z hotelu na lotnisko zwiedziliśmy jeszcze Katedrę w BVA. Pani Daria sympatyczna, miła nawet nie wiedzieliśmy kiedy dojechalismy na miejsce. Ponieważ maja swojej ofercie również "Paryż nocą" oglądnęliśmy przepiękne ozdoby świateczne. Oto namiary Autoparis@wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *