narciarka
Przydatne informacje i porady

Ubezpieczenie narciarskie bez tajemnic – przeczytaj, zanim wyjedziesz w góry!

Bezpieczny wyjazd na narty nie może obyć się bez ubezpieczenia narciarskiego. Czym ono jest? Na co zwrócić uwagę przed jego zakupem? Gdzie można się ubezpieczyć i ile to kosztuje? Warto znać odpowiedzi na te pytania, by w razie urazu po upadku na stoku, kontuzji lub zderzeniu z inną osobą otrzymać odpowiednie wsparcie od ubezpieczyciela!

Zasada jest prosta – jedziesz za granicę, to wykup ubezpieczenie turystyczne, by w razie problemów ze zdrowiem otrzymać wsparcie finansowe od ubezpieczyciela. Oczywiście to nie jedyna ochrona, na którą może liczyć posiadacz polisy. Więcej na ten temat dowiesz się na https://mubi.pl/ubezpieczenie-narciarskie/.

Czym jest ubezpieczenie narciarskie?

Zacznijmy od podstaw, czyli wyjaśnienia czym jest ubezpieczenie narciarskie. Jest to rodzaj ubezpieczenia turystycznego, które zostało stworzone z myślą o miłośnikach sportów zimowych, w szczególności narciarzach i snowboardzistach. 

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że podczas jazdy na nartach na stoku ryzyko urazu czy kontuzji jest wyższe niż podczas wyjazdu związanego ze zwiedzaniem muzeów czy starówek. Ubezpieczyciele oczywiście biorą to pod uwagę i dopasowują warunki ochrony do planowanej aktywności podczas podróży. Co to oznacza w praktyce?

W ramach ubezpieczenia narciarskiego ubezpieczony jest chroniony podczas uprawiania narciarstwa lub snowboardingu. Przy odpowiednim rozszerzeniu ochrona ta działa także podczas uprawiania sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka. Ubezpieczony może w pakiecie otrzymać OC sportowe, ubezpieczenie sprzętu sportowego oraz dodatkowe wsparcie dedykowane miłośnikom sportów zimowych, na przykład zwrot pieniędzy za wykupiony skipass w razie zamknięcia tras narciarskich – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

W skład ubezpieczenia narciarskiego na wyjazd zagraniczny na pewno wejdzie ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance. Podróżny może wybrać pakiet z dodatkowym NNW, OC sportowym i ubezpieczenie bagażu i sprzętu narciarskiego.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie narciarskie?

Gdy zdecydujesz się na zakup ubezpieczenia narciarskiego, to przy wyborze konkretnej opcji zwróć uwagę na:

 • zakres ubezpieczenia – jakie ochrony zawiera, czy jest to tylko ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance, czy są tam także NNW, OC sportowe, ubezpieczenie bagażu i inne dodatkowe opcje;
 • suma ubezpieczenia – określa maksymalną odpowiedzialność ubezpieczyciela, więc im jest wyższa, tym lepiej (mowa o poszczególnych ochronach);
 • wyłączenia odpowiedzialności – zapoznaj się, w jakich sytuacjach i za jakie szkody ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania;
 • dodatkowe świadczenia – sprawdź, czy na przykład w ramach assistance otrzymasz zwrot za karnet na wyciąg narciarski lub czy w ramach ubezpieczenia bagażu chroniony jest także sprzęt narciarski;
 • sporty objęte ochroną – podstawowe ubezpieczenie narciarskie zazwyczaj chroni w przypadku zjazdów narciarskich po wyznaczonych trasach, freeride lub inne sporty zimowe mogą wymagać rozszerzenia o sporty ekstremalne i wysokiego ryzyka.WU).

Wszystkie powyższe informacje znajdziesz w OWU (ogólne warunki ubezpieczenia).

Gdzie kupić ubezpieczenie narciarskie?

Ubezpieczenie narciarskie najszybciej kupisz przez internet. Możesz to zrobić na przykład za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych Mubi. Narzędzie to pozwala na porównanie wielu ofert od różnych ubezpieczycieli. Wystarczą 3 proste kroki:

 • wypełnić prosty i intuicyjny formularz,
 • poczekać około 30 sekund na oferty,
 • wybrać i kupić ubezpieczenie.

Dokumenty zostaną przesłane na podanego e-maila.

Od czego zależy cena ubezpieczenia narciarskiego?

Cena ubezpieczenia na narty zależy od:

 • wieku podróżnego,
 • liczby osób ubezpieczonych,
 • miejsca wyjazdu (zazwyczaj podział to wyjazd po Polsce, Europa i kraje Morza Śródziemnego, reszta świata bez USA i Kanady, USA i Kanada);
 • długości okresu ubezpieczenia (czasu wyjazdu),
 • planowanych aktywności,
 • dodatkowych rozszerzeń ochrony.

Jeśli jesteś ciekawy, ile kosztuje przykładowe ubezpieczenie narciarskie na wyjazd na narty do Czech, to zajrzyj do poradnika https://mubi.pl/poradniki/narty-w-czechach/.

Czy ubezpieczenie narciarskie chroni tylko podczas zjazdu na stoku?

Ubezpieczenie narciarskie to rodzaj, można powiedzieć rozszerzenie, ubezpieczenia turystycznego. Oznacza to, że komponent turystyczny dalej działa, a ochrona dla narciarzy jest dodatkiem. Tak więc OC w życiu prywatnym i NNW obejmą ochroną także aktywność na stoku – pamiętaj, że dotyczy to jazdy po wyznaczonych trasach zgodnie z obowiązującymi na nich zasadami.

Tak więc ubezpieczenie narciarskie chroni podróżnego podczas całego wyjazdu – jeśli wykupił polisę na cały okres wyjazdu. Pamiętaj, by przy wyborze ubezpieczenia turystycznego dobierać je do celu wyjazdu. 

W kalkulatorze Mubi wskazuje się cel wyjazdu – np. narty/snowboard, wypoczynek/zwiedzanie, nurkowanie, sporty ekstremalne, wyczynowe uprawianie sportów czy praca fizyczna. Oczywiście można wskazać kilka celów podróży!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *