zwiedzanie krakowa z przewodnikiem rynek
Polska

Zwiedzanie Krakowa?

Położone nad rzeką Wisłą, jedno z najstarszych miast Polski. Bogaty w obiekty kulturalne i zabytki, które sięgają czasy Średniowiecza. Miasto pełni funkcje centrum  administracyjnego, kulturalnego, edukacyjnego, gospodarczego i turystycznego.

Krótki przewodnik po Krakowie

Sercem Krakowa jest Stare Miasto, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najbardziej znaną zaś trasą turystyczną miasta jest Droga Królewska. Traktem tym podróżowano w związku z uroczystymi wjazdami monarchów, koronacjami i pogrzebami. Jej początek sięga okolic Barbakanu a koniec wyznacza Wzgórze Wawelskie – dawna siedziba władcy.

Placem publicznym miasta jest Rynek Główny, największy rynek średniowiecznej Europy. Górują nad nim dwie wieże pierwszej fary miejskiej – Bazyliki Mariackiej. Z wyższej, niegdyś ważniejszej, o każdej pełnej godzinie grany jest hejnał. Podziwiając jej piękno, usłyszeć można legendy o nierównościach wież i o melodii będącej symbolem miasta, które zawsze opowiadają podczas wycieczek miejscy przewodnicy. Budynek na środku Rynku to Sukiennice, średniowieczne miejsce handlu, dziś miejsce na zakupy i odpoczynek dla turystów. Pierwsze piętro skrywa zaś Galerię Sztuki XIX wieku.

Kraków to również miasto nauki, siedziba jednej z najstarszych uczelni w Europie – Uniwersytetu Jagiellońskiego. W mieście studiuje ponad 200 tyś. studentów.

Planując zwiedzanie Krakowa nie można nie odwiedzić górującego nad miastem Wzgórza Wawelskiego. Mieści się na nim Zamek Wawelski – dawna rezydencja królewska, oraz Katedra – najważniejszy kościół w Krakowie, miejsce koronacji i pochówków władców, poetów i bohaterów narodowych. Pod wapiennym Wzgórzem Wawelskim, znajduje się grota – Jama Smoka, którą zgodnie z legendą zamieszkiwał wawelski potwór.

Kraków to stolica Małopolski, regionu w większej części górzystego, z miejscowościami uzdrowiskowymi, rekreacyjnymi, agroturystycznymi. Odwiedzając miasto zarówno w lecie jak i zimą można połączyć zwiedzanie Krakowa z odpoczynkiem w jego okolicach.

Kraków to nie tylko centrum czy położony niespełna 20 min od Rynku Kazimierz. Miasto skrywa swe skarby w każdym niemal zakątku. Warto zajrzeć do Nowej Huty by poznać trud i uroki życia miejskiego jakie prowadzili jego obywatele ponad 30 lat temu. Nowym wyzwaniem jakie wytyczyło sobie miasta na przyszłe lata to otwarcie Muzeum Historii Podgórza, czy udostepnienie terenu dawnego Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Plaszow.

Czy warto rozważyć zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem?

Kraków został wymieniony wśród 5 najbardziej popularnych miast Europy, zyskał miano „najmodniejszego miasta świata”, oraz został uhonorowany tytułem Europejskiego Miasta Kultury. Choć nie stanowią większości to chętnie odwiedzają go turyści zagraniczni. Chcąc poznać cały Kraków, najczęściej korzystają z usług doświadczonych przewodników. Jako rdzenni mieszkańcy przygotują program dla nawet najbardziej wymagającego turysty i dostosują go do potrzeb wszystkich. By  nie dac się zwieść różnym firmom działającym na rynku lepiej skorzystać z pomocy licencjonowanego fachowcy. W tym celu najlepiej sprawdza się przewodnik po Krakowie którego można znaleźć pod adresem: http://krakowzwiedzanie.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *