Położona w południowo-zachodniej części kraju Nysa uchodzi za miasto z niezwykle bogatą i barwną historią. Warto zatem poznać największe atrakcje tej pełnej architektonicznych skarbów i klimatycznych ulic miejscowości.
1. Rynek w Nysie
Odwiedzając Nysę koniecznie trzeba odwiedzić Rynek. Posiada on kształt lekko zaokrąglonego prostokąta i co ciekawe jest to trzeci pod względem wielkości rynek na Śląsku. Na szczególne wyróżnienie zasługują znajdujące się na nyskim Rynku kamienice. Nie sposób nie wspomnieć również o majestatycznym ratuszu, który został odbudowany w latach 2006-2008. Mimo, że wygląd obecnego rynku mocno różni się od tego jak wyglądał on w okresie przedwojennym, nadal zachwyca swoim niepowtarzalnym urokiem. Zachęca do spacerów i fotografowania kolorowych kamienic.
2. Wieża Bramy Ziębickiej
Wieża Bramy Ziębickiej to kolejna atrakcja Nysy, która może zachwycić zarówno małych, jak i dużych. Jest ona pozostałością po ufortyfikowaniach powstałych w okresie średniowiecznym. Współcześnie została ona otoczona deptakiem. Znajduje się na nim między innymi piękna fontanna, przyciągająca przede wszystkim uwagę tych najmłodszych. W pobliżu samej wieży ulokowana jest zaś makieta średniowiecznego rynku. Wieża Bramy Ziębickiej znajduje się przy ulicy Bolesława Krzywoustego.
3. Bazylika świętego Jakuba i świętej Agnieszki w Nysie
Bazylika ta pochodzi jeszcze z XV wieku i do dnia dzisiejszego uchodzi za jedną z najbardziej imponujących gotyckich świątyń na terenie Śląska. Ten wyjątkowy obiekt sakralny ulokowany jest przy ulicy Rynek 2. Miejsce zachwyca nie tylko miłośników obiektów sakralnych, ale również tych architektonicznych. Uwagę odwiedzających może zwrócić chociażby dach świątyni, który uznaje się za jeden z najbardziej stromych na kontynencie europejskim. W kościele tym podziwiać można również wiele wspaniałych pomników nagrobnych czy epitafiów.
4. Muzeum Powiatowe w Nysie
Muzeum Powiatowe w Nysie to wyjątkowo interesujący obiekt dla każdego miłośnika historii i nie tylko. Coś dla siebie znajdą tutaj także miłośnicy stolarstwa, a także osoby, które po prostu lubią podziwiać piękne rzeczy. W Muzeum zachwyca kolekcja mebli pochodzących z rozmaitych epok. Ich wygląd jest w dużej mierze inspirowany gotykiem czy barokiem. W miejscu tym organizowane są liczne wystawy czasowe, które dają możliwość podziwiania różnego rodzaju przedmiotów z minionych epok. Muzeum mieści się przy ulicy Biskupa Jarosława.
5. Park Miejski
Będąc w Nysie warto poświęcić trochę czasu na zajrzenie do Parku Miejskiego. Ulokowany jest on na południu miasta, a od nyskiego Rynku dzieli go zaledwie 1200 metrów od nyskiego Rynku. Park ten wyróżnia się wspaniałym drzewostanem, a niektóre okazy są wyjątkowo wiekowe. To wspaniałe miejsce dla osób, które pragną nieco odpocząć od miejskiego zgiełku i wsłuchać się w śpiew ptactwa.
6. Dom Wagi Miejskiej w Nysie
To przepiękny, zabytkowy budynek zlokalizowany przy ulicy Sukienniczej. Jeżeli chodzi o jego styl architektoniczny, mamy tu do czynienia z tym renesansowym. Dom Wagi Miejskiej został wybudowany w latach 1602-1604. Co ciekawe, ufundował go jeden z biskupów, Jan Sitsch. W przeszłości znajdowała się tu między innymi izba miar i wag, skąd też wzięła się nazwa budynku. Niestety, Dom Wagi Miejskiej został z dużym prawdopodobieństwem zniszczony przez Armię Czerwoną w roku 1945. Kilka lat później podjęto próby odbudowania budynku, ale niestety nie doszło do odtworzenia wielu malowideł czy pięknych rzeźb. Współcześnie mieści się tutaj siedziba Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej. Oglądając ten budynek z zewnątrz, warto zwrócić baczną uwagę na zachowane fragmenty polichromii.
7. Kościół Jerozolimski pod wezwaniem Świętego Krzyża w Nysie
Ten wyjątkowy obiekt sakralny powstał w roku 1639. Za jego fundatorów uznaje się mieszkańców Nysy, którzy to dzięki licznym składkom zgromadzili środki potrzebne na budowę świątyni. Co ciekawe, w przeszłości, aż do roku 1945 w każdy Wielki Piątek gromadziła się tutaj przybyła z kościoła Świętego Jakuba procesja. Bardzo interesująca jest architektura tego obiektu sakralnego. Można bowiem odnaleźć w niej elementy typowe dla baroku, gotyku, a nawet późnego renesansu. Miłośnicy architektury naprawdę mogą więc liczyć na interesujące doznania wizualne.
8. Jezioro Nyskie
Zdecydowaną większość turystów zachwyci również wspaniałe jezioro Nyskie. Jest to tak naprawdę zbiornik retencyjny na Nysie Kłodzkiej. Jego powstanie jest datowane na rok 1971. Do użytku oddano go natomiast zaledwie rok później. Warto zaznaczyć, że jezioro to jest nie tylko piękne, ale również niezwykle przydatne. Ochrania ono bowiem przyległe obszary przed groźnymi powodziami, których niestety nie brak jest w ostatnich latach.
9. Altana Eichendorffa
Altana uchodzi wśród wielu turystów za jedno z najbardziej uroczych miejsc w Nysie. Można stąd podziwiać majestatyczne Góry Opawskie, jak również jezioro i rzekę Nysę. Na tym jednak nie koniec. Rozpościera się stąd przepiękny widok na zachód słońca, jeżeli tylko przyjdzie się w to miejsce o odpowiedniej porze. W tej urokliwej altanie można oddać się samotnym rozważaniom, jak również spotkać się w gronie rodziny i przyjaciół. Altana Eichendorffa znajduje się przy ulicy Bukszpanowej 5.
10. Dom Komendanta
Dom Komendanta w Nysie, określany również mianem Dawnej Komendantury to kolejne ciekawe miejsce w tym mieście. Mieści się on przy ulicy Grodzkiej, a pochodzący z XVIII wieku. W przeszłości mieściło się tutaj dowództwo pruskiego garnizonu twierdzy Nysa. Niestety, w trakcie II wojny światowej Dom ten został spalony. Do jego odbudowy przystąpiono w latach 80 ubiegłego wieku. Współcześnie swoją siedzibę ma tutaj Zespół Szkół i Placówek Artystycznych. Budynek zachwyca z zewnątrz swoim barokowym charakterem. Warto nadmienić, iż zbiory muzealne, które znalazły się tutaj, w czasach powojennych przeniesiono do znajdującego się po sądziedzku Pałacu Biskupiego.
11. Pałac Biskupi
To wyjątkowo okazała, majestatyczna budowla, która niegdyś stanowiła siedzibę biskupów wrocławskich. Pałac Biskupi w Nysie stanowi perłę architektoniczną baroku. Warto zaznaczyć, że budowniczy inspirowali się tutaj w dużej mierze barokiem typowym dla baroku włoskiego. Na uwagę zasługują stiukowe motywy roślinne, jak również kamienne balkonowe balustrady. Warto nadmienić, że na ścianach zewnętrznych wychodzących na dziedziniec znajdują się malowane słoneczne zegary. Co ciekawe, pochodzą one z wieku osiemnastego.
12. Cmentarz żydowski
W Nysie znajduje się również cmentarz społeczności żydowskiej, ulokowany przy ulicy Kaczkowskiego. Jego powstanie datuje się na rok 1815. Dawny kirkut uchodził w przeszłości za pierwszy cmentarz żydowski odradzającej się w Nysie społeczności żydowskiej. Niestety, został on zniszczony przez gestapo w czasach drugiej wojny światowej. Wejście na teren cmentarny znajduje się od strony parku bądź drogi. Miłośnicy historii mogą odnaleźć w tym miejscu pozostałości nagrobków. Płyty dekoracyjne tychże nagrobków pokryte zostały rozmaitymi napisami. Epitafia umieszczone na nich są w języku hebrajskim oraz w języku niemieckim. Największe szanse na znalezienie ciekawych tablic nagrobnych są w sezonie jesiennym, gdy terenu nie porasta bujna roślinność.
Inne ciekawe atrakcje w Nysie zobaczysz tutaj: https://terefe.pl/nysa-atrakcje/