Wakacje na szlaku w Karkonoszach

Adam Możdżeń
5 czytania

Warto zadbać podczas takich wakacji o odpowiedni wypoczynek, w końcu po długich wyprawach w góry należy się komfortowy i długi sen. Dlatego polecamy wszystkim miłośnikom gór pobyt w hotelu Mercure Skalny Karpacz, który posiada wszystkie udogodnienia i wygody, jakich może potrzebować strudzony wędrowca.

Trasy dla początkujących

Dla osób z niewielkim doświadczeniem w górskiej wspinaczce oraz dla rodzin z dziećmi doskonałym początkiem pobytu w Karpaczu będzie Park Bajek na Wilczej Porębie. Na jego terenie znajdują się przeróżne domki dedykowane różnym postaciom ze znanych historii i bajek. Poznawanie każdego zakątka zajmie całe popołudnie i zapewni doskonałą zabawę maluchom. Oprócz tego dzieciaki mogą wspiąć się na miniaturową wersję Śnieżki – to będzie doskonała zabawa zwłaszcza kiedy mamy w planach późniejszą wspólną wyprawę na prawdziwy szczyt. Inną atrakcją która będzie odpowiednia dla dzieci jest Szlak Górniczy, który jest trasą prezentującą historię górniczą okolicy. Spacer za drogowskazami będzie świetną zabawą, która może niektórym przypominać zabawę w podchody.

Przystanek „Nad Łomniczką”

Ruszając w góry warto zaplanować sobie przystanki. Na szczęście w Karkonoszach możemy skorzystać z kilku schronisk oferujących posiłki, schronienie na wypadek kiepskiej pogody oraz noclegi. Jednym z najłatwiej dostępnych schronisk jest “Nad Łomniczką”, do którego prowadzi Główny Szlak Sudecki. To prosta trasa, którą będą w stanie pokonać także młodsi adepci górskiej wspinaczki. Na miejscu nie ma miejsc noclegowych, jednak można oczywiście napić się czegoś ciepłego i zjeść posiłek przed powrotem lub dalszą trasą. Z okien można podziwiać piękny widok na Czarną Kopę – szczyt Czarnego Grzbietu, mieszczący się na granicy polsko-czeskiej. Chętni mogą także udać się ze schroniska w okolice Cmentarza Ofiar Gór, który stanowi symboliczny pochówek dla osób które zginęły podczas wypraw górskich. Stanowi on również przestrogę dla nieostrożnych turystów podejmujących się wypraw ponad swoje siły.

W drodze na Śnieżkę

Kierując się w stronę Śnieżki natrafimy na kolejne schronisko – “Dom Śląski”. Położony jest na wysokości 1400 m n.p.m. i mieści się na części płaskowyżu sudeckiego, który objęty jest ścisłym rezerwatem ze względu na występującą tam rzadką roślinność. To tereny torfowiska, które jest niezwykle malownicze i warte zobaczenia na żywo. Warto się tu zatrzymać podczas wyprawy na Śnieżkę i to nie tylko po to aby wypocząć. “Dom Śląski” położony jest w pięknej okolicy, a na dodatek jest najwyżej zlokalizowanym schroniskiem w Sudetach Polskich. To gwarantuje piękne widoki i niezapomniane wrażenia.

Samotnia nad Małym Stawem

Dalej na zachód od Śnieżki można odwiedzić dwa inne schroniska, położone blisko Małego Stawu. Pierwsze z nich to “Samotnia”, która mieści się w Kotle Małego Stawu – to miejsce kultowe wśród miłośników sportów górskich, ponieważ organizowane tu były wielokrotnie zawody narciarskie. Obecnie najpopularniejsze zawody odbywają się co roku, a uczestnicy walczą o Puchar Samotni – nagrodę, która wiele znaczy dla stałych bywalców Karkonoszy. Przez pewien czas planowano przemienić schronisko w muzeum górskie, jednak dzięki licznym renowacjom i zaangażowaniu pracowników można tam nocować do dzisiaj. Symbolem “Samotni” jest jej wieża oraz dzwon datowany na 1861 rok.

Kultowa Strzecha dla strudzonych wędrowców

Ostatnim i najstarszym schroniskiem które warto odwiedzić w tej okolicy jest “Strzecha Akademicka”, zlokalizowana na wysokości 1258 m n.p.m. Od “Samotni” dzieli ją zaledwie 10-minutowa trasa, jednak nadal większość turystów wybiera Strzechę. Dlaczego? Przede wszystkim jest to miejsce o długiej historii, sięgającej XVII wieku. To właśnie wtedy powstał pierwszy budynek schroniska, zlokalizowany na łące “Złotówka” i od tamtej pory pojawiały się tam tłumy chcące wybrać się z Karpacza na Śnieżkę. Strzecha jest w stanie pomieścić bardzo dużo turystów – ma aż trzy kondygnacje i wiele pokoi noclegowych. Warto tu zajrzeć chociaż na herbatę, aby poczuć miejscowy klimat.

Wyprawa w góry to wcale nie taka prosta sprawa, zwłaszcza kiedy mowa o Karkonoszach. Co prawda tutejsze szlaki nie należą do najtrudniejszych, jednak z całą pewnością nie można się na nie wybrać będąc nieprzygotowanym. Warto przed wyjazdem zaplanować trening, aby zdobycie Śnieżki było przyjemnością i niezapomnianym przeżyciem.

Udostępnij artykuł
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *