splyw kajakowy radomka
Polska

Spływ kajakowy rzeką Radomka

Ciekawą formą odpoczynku i spędzenia wolnego czasu są spływy kajakowe. Poniżej przedstawimy kilka najważniejszych zalet takiego spływu malowniczą rzeką Radomką w powiecie kozienickim. Wymienimy również inne atrakcje będące w tym regionie godne Państwa uwagi.

Wyjazd na spływ kajakowy

Spływy kajakowe to nic innego jak ciekawa forma spędzenia wolnego czasu ze znajomymi, rodziną bądź też w pojedynkę. Oprócz tego, że wspólnie płyniemy kajakiem, możemy popływać w rzece jak również po spływie wziąć udział w zorganizowanym ognisku. Podczas takiej całodniowej wyprawy możemy w sposób bardzo aktywny i urozmaicony spędzić czas. Jest to odpowiednia forma odpoczynku dla osób w każdym wieku. Zarówno dla tych najmłodszych, młodzieży jak i osób starszych.

Jako kolejną zaletę należy wspomnieć, że spływy kajakowe są bezpieczną formą spotkań towarzyskich podczas pandemii. Przede wszystkim spotkanie takie odbywa się na świeżym powietrzu, w związku z tym nie ma obowiązku zakładania maseczki, dodatkowo przy zachowaniu dystansu społecznego, ponieważ pływając kajakiem należy zachować pewien odstęp od innego kajaka chociażby dla poprawy komfortu spływu. Dodatkowo jest to świetne rozwiązanie dla osób, które obawiają się dalszych podróży w związku z zaistniałą sytuacją, a chciałyby odpocząć na łonie natury w bardzo ciekawym miejscu.

Nie należy również zapominać, że spędzając czas na świeżym powietrzu, dotleniamy nasz organizm co pozytywnie wpływa na ogólne jego funkcjonowanie, ale przede wszystkim na pracę naszego mózgu, dzięki czemu czujemy się bardziej odprężeni i potrafimy się lepiej skoncentrować. Dodatkowo, dostarczamy naszemu organizmowi witaminę D, która jest tak niezbędna naszym kościom. Potrzebujemy witaminy D, żeby pomóc organizmowi wchłonąć wapń i fosforany. Te minerały są niezbędne dla zdrowych kości, zębów i mięśni.

Rzeka Radomka

Poza tym, że podczas spływu kajakowego możemy się integrować, możemy jednocześnie podziwiać uroki otaczającej nas natury. Podczas spływu rzeką Radomką możemy zaobserwować niezwykle ciekawą roślinność. Radomka to lewobrzeżny dopływ Wisły o długości około 100 kilometrów. Dolina rzeki charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem roślinności z zachowanymi w krajobrazie półnaturalnych terenów zalewowych, które w powiązaniu z zadrzewieniami i roślinnością leśną zboczy i wysoczyzny, tworzą cenny kompleks przyrodniczy. Jest to idealne miejsce dla osób początkujących na rozpoczęcie przygody ze spływami kajakowymi, ale również bardziej doświadczeni kajakarze powinno znaleźć tam ciekawe odcinki.

Atrakcje w pobliżu rzeki Radomka

Królewskie Źródła

Wybierając się na spływ Radomką warto również rozważyć możliwość zobaczenia innych atrakcji w tym regionie. Do ciekawych propozycji należą Królewskie Źródła. Ich usytuowanie w pobliżu rezerwatu „Źródło Królewskie” pozwala na poznanie większości zagadnień związanych z gospodarką leśną i charakterystyką przyrodniczą Nadleśnictwa. Spacerując po ścieżce doznamy wielu estetycznych wrażeń, dodatkowo poznamy wyjątkowo piękne zakątki przyrody, spotkamy bobry i ślady ich bytowania, a także napijemy się wody z „Królewskiego Źródełka”. Generalnie w puszczy można spotkać żółwie błotne, owadożerną roślinę – rosiczkę, łosie, bociana czarnego i wiele innych mało spotykanych gdzie indziej zwierząt.

Pałac w Kozienicach

Ciekawą propozycją jest również pałac w Kozienicach. Urodził się tam Zygmunt Stary. Choć akurat nie w pałacu, a w drewnianym dworze, który w XVIII wieku został zastąpiony przez klasycystyczny pałac. Ostatni król po kozienickich salonach chodził w XVIII wieku. Później pałac trafił w ręce rodziny Daehnów. Niestety w czasie II wojny światowej został podpalony. Przy jego odbudowanie zniknęły charakterystyczne stożkowe wieżyczki na lewej i prawej nawie. Oryginalny, trochę baśniowy, wygląd zachowała jedynie lewa oficyna, która dodatkowo ozdobiona jest zachodnią wieżą.

Spływy kajakowe malowniczą rzeką Radomką dostarczają wielu ciekawych wrażeń i sprawiają, że jeśli raz popłyniemy będziemy chcieli tam wracać. Oprócz rzeki Radomki powiat kozienicki skrywa wiele interesujących i wartych odwiedzenia miejsc, w artykule zostały wymienione tylko nieliczne z nich. Warto tu przyjechać i zatrzymać się na jakiś czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *